Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
918
 

Yeniden başlamak isteyenler için Ayça Akın'dan Hadi Cesaret!

Yeniden başlamak isteyenler için Ayça Akın'dan Hadi Cesaret!
 

Kişisel gelişim kitaplarını çok sevmiyorum. Nedeni birçoğunu inandırıcılıktan uzak bulmam. Bu kitaplarda anlatılan ‘ben bulunduğum şirkete temizlik görevlisi olarak girdim, girdiğimde bu şirketin ortağı olmayı aklıma koymuştum. Bakın işte, şimdi harika bir işim, gelirim ve hayatım var.’ benzeri sözleri gerçeklikten uzak buluyorum.

En nihayetinde kimse birbiriyle eşit şartlarda olmuyor. Hayatımızda sadece ‘istedim oldu’dan daha fazla ve farklı şeylere ihtiyaç duyuyoruz hedeflerimize ulaşabilmek için. Bu nedenle Ayça Akın’ın ‘Hadi cesaret!’ kitabının kapağını da daha önce okumayı denediğim bu kitapların gölgesinde açıyorum; ama görüyorum ki bu bir kişisel gelişim kitabı değil.

Aslında bu kitabın da yöntemi dinlemekten geçiyor. Bir tür biyografiden birçok ipucu çıkarılabileceğini göstermiş yazar. Kitap Ayça Akın’ın hayatındaki insanların onun hakkında yazdıklarıyla başlıyor. Doktoru, ailesi, okuldaki hocalarının güzel sözleriyle başlıyor, kitap. Biraz yadırgıyorum ama bırakmıyorum elimden kitabı. Birkaç saat sonra bitirdiğimde ise, tüm o sözlerin ve desteklerin ne anlama geldiğini daha iyi anlayarak kitabı kapatıyorum.

Hadi Cesaret’i şimdiye kadar okumayı denediğim diğer kitaplardan farklı yapan şey; Akın’ın kitapta da söylediği gibi bir reçete vermemesi. Kitabı okuduktan sonra on adımda istediğimiz gibi bir işe veya hayata sahip olmanın yollarını öğrenmiyoruz. Okuduğumuz; yazarın hayat hikâyesinin bir bölümü ve bu aşamada kendisinin bu zorluklarla başa çıkmayı öğrenmesi.

İkinci Adam Yayınları’ndan çıkan Hadi Cesaret Ocak 2012’de basılmış. Henüz çok satanların arasında değil ama Ayça isterse çok yakında bu da olacaktır.

Yazarken kitapların içeriklerini anlatmayı sevmiyorum pek; ama diyelim ki yeni bir şeylere başlamak için baharı bekleyenlere önerimiz olsun.

 

Hadi Cesaret!
Ayça Akın
İkinci Adam Yayınları
1.BASKI Ocak 2012, 126 s
2.BASKI Nisan 2012, 126 s.

Cansu AKBAŞ
Dağarcık Türkiye Yazarı

YAZI LINKI

http://www.dagarcikturkiye.com/makale_detay.asp?id=537&Nisan-Ay%C4%B1na-%C4%B0ki-Kitap-Dinlememi%C5%9Fler-ve-Yeniden-Ba%C5%9Flamak-%C4%B0steyenler-%C4%B0%C3%A7in

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merak ettim kitabı.ben de kişisel gelişim kitabı sevmeyenlerdenim ama :( başarılar diliyorum. http://blog.milliyet.com.tr/olmayan--bahri-gordebak/Blog/?BlogNo=363079

Mavianne 
 21.05.2012 10:17
Cevap :
:) tesekkurler  21.05.2012 12:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5559
Kayıt tarihi
: 08.04.12
 
 

"HADİ CESARET" ve "YAŞAMAK ŞART" adlı kitapların yazarı olan Ayça Akın,16 Mayıs 1981 İstanbul doğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster