Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '10

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1533
 

Yenidünyada rollerin üstlenilmesi ve İsrail-2

Yenidünyada rollerin üstlenilmesi ve İsrail-2
 

Harita için açıklama altında yazılıdır.


Peki, bu sürece nasıl gelinildi?

Kısa bir tarih yolculuğu yapmamız gerekmekte bu sorunun cevabı için…

Öncelikle başka bir kaynaktan ekleme yapmadan bugünkü Yahudi inanışına değinmemiz gerekmekte.

Yahudilik; Tekvin’ e göre Hz. İbrahim oğlu Hz. İshak ve onun oğlu Hz. Yakup’ la başlamış kabul edilir. (yaklaşık İ.Ö 1700) ve Tevrat'ın yaratılış kısmında da (Eski Ahit Tekvin Bap 35) Tanrı Yakup'a görünür ve O'nu kutsayarak Yakup olan adını İsrail olarak değiştirir.

Buna dayanarak Siyonizm gereği Yahudi halkının doğum yeri İsrail toprağı (Eretz Yisrael)dir. Bu inanışa o kadar sahip çıkmaktalar ki Tesniye (32:7) “Eski günleri hatırla, bir çok kuşağın yıllarını düşün…” cümlesinden hareketle sürgüne gönderilmiş ve yurtlarından çıkartılmış Yahudilerin bütün milli, kültürel ve dini varlıklarının oluşumunun İsrail topraklarında var olduğuna sımsıkı sarılmaktadırlar.

Kuruluşlarını Mezapotomya da bulunan belgelere dayandırarak, Hz. İbrahim’ in Kaldelilerin Ur şehrinden çıkarak Kenan yurduna tek Tanrı inanıcının oluşturulması için çağrılmasına ve onun torunu olun Hz.Yakup’ un (İsrail) Kenan da kıtlık baş göstermesi sonucu on iki oğlu ve aileleri ile Mısır’ a giderek oraya yerleştiklerine (İ.Ö 2000–1500) daha sonra orada köleleştirildiklerine, dört yüz yıl süren kölelik sonrası Tanrının seçmiş olduğu Hz. Musa ‘nın İsrail oğullarını Mısırdan çıkartarak kırk yıl Sina çölünde dolaştırıp birleştirdikten sonra İsrail topraklarına götürüldüklerini ve on emirden oluşan Tevrat kitabını aldıklarına inanırlar. (İ.Ö 1300) O günlerin anısına her yıl o tarihlerde pesah, şavuot, sukkot bayramlarını kutlarlar.

Küçük Asya’dan gelip Akdeniz kıyısına yerleşmiş ve deniz halkı olarak nitelendirdikleri Filistinlileri de o tarihten bu tarafa tehdit olarak kabul ederler.

Hz. Davut’ un yönetiminin kendi yönetimleri olduğunu Zebur la gelen yeni bir din olarak kabul etmeden benimseyerek, onun zamanında Filistinlilerin tam bir yenilgiye uğratılarak İsrail topraklarının Kızıl denizden başlayarak Fırat kıyısına kadar olduğunu ve on iki İsrail kabilesinin onun zamanında birleştirilerek Kudüs’ün de başkent yapıldığına inanırlar. (İ.Ö 1004- 965)

Hz. Davut’un oğlu Hz. Süleyman zamanında ise özellikle yakın krallıklarla yapılan evliliklerle barışın sağlanması, yeni şehirlerin inşası, eskilerin onarılması ve Kudüs’te bulunan tapınağın inşası ki Yahudilerin bu tapınak milli ve dini hayatının merkezi haline gelmiştir. Ayrıca özellikle bakır madenciliği ve maden işletmeciliği ile dış ticarette sağlanan başarıları Hz. Süleyman zamanında yapılan büyük hamleler olarak nitelendirmekteler.

Ancak bu işlere harcanan maddi gücün karşılanması halkı zora sokmuş ve Hz. Süleyman’ın kendi kabilesine ayrıcalıklar tanıması sonucu onun ölümünden sonra başlayan (İ.Ö 965–930) isyanlar sonucu on kabilenin ayrılarak kuzeyde İsrail ve güneyde Yahuda isminde iki krallığa ayrıldığı ve önce Asur İmparatorluğunca İsrail krallığının yıkılarak halkının sürgün edildiği (İ.Ö 722) daha sonra Babil İmp. tarafından Yahuda Krallığının yok edilerek halkının sürgün edildiğine inanmaktadırlar.(İ.Ö 586)

Devam edecek…

<ı>Yararlanılan Kaynaklar :

http: //www. turkcebilgi. com

http:// e-tarih. org

http:// tr. wikipedia. org

http:// mitoloji. info

http:// ankara. mfa. gov.il (İsrail büyük elçiliği web sitesi)<ı>
http:// www. tarihportali. net

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayin Yazar, Cok buyuk bir tarihi bilgi yanlisi yapmak uzeresiniz, uyarmak istedim. Bahsetmis oldugunuz Filistinliler ile bugun o topraklarda yasayan Arap Filistinliler arasinda en ufak bir baglanti dahi yoktur. Ingilizce'de birisi Philistines digeri Palestinians olarak gecer. O bolgeye Romali'lar Filistin adini vermistir ve tarih boyunca ismi oyle kalmistir. Gectigimiz yuzyilda ortaya cikan Yahudi-Arap catismasina kadar o bolgedeki Araplar, "Arap" adi ile anilirdi. Ne zaman ki o topraklarda hak iddia etme geregi duymaya basladilar kendilerini bolgenin tarihi ismi ile adlandirmaya basladilar. Osmanli arsivlerine acip bakmanizi tavsiye ederim, herhangi bir sekilde Filistinli diye bir kavram ya da milletten bahsediliyor mu diye. Bulamazsiniz... Bence Araplar adina cok akillica bir hamleydi, bolgenin adini alarak kendilerini oraya oldugundan daha eski tarihe dayandirarak bagladilar. Oysa ki Araplar, Bayi'ya yonelen İslami akimlarka o bolgeye yerlestiler. Yahudilerin tarihi daha eskidir

Sami Akim 
 14.01.2010 13:16
Cevap :
Sayın Akım tarih sürecinin başındaki cümleyi okuyunuz.Hiç bir katkı sunmadan direk bu günkü siyonizmin kabul ettiği tarih yazılmakta yoksa Hz. İbrahim ve ondan sonra gelen torunu Hz. Yakup da sadece o millete inmiş bir peygamber değil! Gelen tüm peygamberler tüm insanlığa inmiş kabul edilir. O halde bugün geçerli olan siyonizmin verdiği kendi tarihi bilgileri yazılmakta... Saygılarımla  14.01.2010 18:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 371
Toplam yorum
: 503
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 794
Kayıt tarihi
: 14.02.09
 
 

Adalet önce kendimizde başlamalı ve haksızlıklar sorgulanmalı  ve hataların, afetlere dönüşmeden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster