Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
430
 

Yenik düşenlere adanmış bir kitap

Yenik düşenlere adanmış bir kitap
 

Kitabın arka sayfasında, yenik düşenlere adanmış bir romandır; tarih içinde yitip gitmiş, iktidarın seslerine karşı seslerini duyuramamış kişilere verilmiş söz hakkıdır "imprimatur" dense de aslında bir kitabın o yıllarda yayınlanabilmesi için papadan alınan onaydır "imprimatur".

Evet kitabın adı "İMPRİMATUR".

Olaylar 1683 yılında bir handa gelişiyor. Bir Fransız soylusu aniden ölüyor handa ve arapsaçına dönen, insanı gizemli bir dünyaya iten olaylar zinciri bu anda başlıyor.

Ölüm nedeninin veba olabileceği endişesiyle han, içindekilerle beraber karantinaya alınıyor ve sekiz yüz altmış dokuz sayfalık kitap, bu dokuz gün dokuz gece karantinaya alınan hanın içindeki ve de dışındaki entrikalardan bahsediyor.

Zaman Osmanlı İmparatorluğu'nun Viyana kapılarına dayandığı zamandır ve Türkler'le ilgili ilginç yorumlar da yer almaktadır kitapta.

İlk sayfalarda, insan pek bir şey bulamasa da, hanın içindeki insanların birbirlerinden şüphelenmeye başlamasıyla tuhaf ama etkileyici, sürükleyici bir akıma kapılıveriyor insan.

Artık hanın içindeki insanlar arasında gerilimli dakikalar yaşanmaya başlıyor. Çeşitli kişilerin bir araya geldiği bu han, bir anda bir gizem evi olup çıkıyor.

İnsanın en çok tüylerini ürperten noktaysa, kitaptaki olayların çoğunun yeraltı mezarlarında geçmesi. Bu yeraltı mezarlarında sırlar dünyası içine çekmeye başlıyor sizi.

En ilginç yanı ise kitaptaki olayların gerçek kanıtlara dayalı olarak kurgulanması.

En müthiş yanı ise size sunduğu müzik ziyafeti. Kitabın içinde geçen müzikler bir CD ile birlikte size canlı olarak sunuluyor ve siz, kendinizi bir anda o hanın içinde buluyorsunuz.

Muhteşem bir kitap kısacası. Okunmaya değer. Son olarak da kitabın gizemini koruyalım ve sözümüzü, kitabın başında yazılan Oswald Wırth'e ait bir sözle bitirelim.

"Hiçbir şey yitirilmemelidir; geçmiş, geleceği ilgilendiren şeylerde canlı kalır."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Teşekkürler...cinayet ve gerilim benim türüm olmasa da tarihsel yönü olduğu için okumak isterim.Sevgilerimle...

Fatma Köse  
 21.06.2007 10:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 284
Toplam mesaj
: 56
Ort. okunma sayısı
: 930
Kayıt tarihi
: 13.01.07
 
 

1979 Giresun doğumluyum. Kendimi bildim bileli kalabalığı sevmem. İnsanlara karşı mesafeliyimdir. He..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster