Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
460
 

Yenikapı'dan "Yeni Türkiye"ye girerken, Sultan Ahmet mitingini ve Halide Edip'i hatırlamak!

Yenikapı'dan "Yeni Türkiye"ye girerken, Sultan Ahmet mitingini ve Halide Edip'i hatırlamak!
 

internetten alınmıştır


İstanbul Yenikapı mitingi yeni bir Türkiye'nin kapısını da aralıyor. Bu yeni Türkiye, eski Türkiye'nin zaaflarından ve hastalıklarından arınmış bir Türkiye olacak.

Her şeyden önce bu yeni Türkiye, eski Türkiye gibi dışarıya bağımlı olmayacak... Bugüne kadar daha çok slogan düzeyinde kalan "tam bağımsız" bir Türkiye olacak.

15 Temmuz saldırısının emperyalist eliyle yapılması, artık uluslararası bağ/bağlantı diye bir şeyin olmadığını, müttefikliğin de aslında global bir "takiye" olduğunu bize gösterdi.

7 Ağustos 2016 gününde Yenikapı'da gerçekleşecek miting, yüz yıl önce Sultan Ahmet Meydanındaki mitingle aynı içereği sahip olacak... Halide Edip'in insanları coşturduğu o tarihi mitingle...

Çünkü, vatan bugün de aynı tehdit altındadır. Vatanın kalalarına girilmiş, tersaneleri işgal edilmiş, postahaneleri ele geçirilmiş durumdadır... Ordusuna ve emniyetine hainler sızmış durumdadır.

Yenikapı mitingi böyle bir ortamda yapılmakta... Tüm Türkiye'nin katıldığı, her yönüyle "milli miting"dir Yenikapı mitingi.

Siyasi yaklaşımları, yaşama biçimlerinin, mezheplerin, meşreplerin üstünde bütünüyle aynı vatan, aynı bayrak ve aynı devlet fikrini tüm dünyaya haykıran bir miting olacak Yenikapı mitingi.

15 Mayıs 1919'da İzmirin işgali üzerine peş peşe düzenlenen dört mitingte Sultan Ahmet Meydanı yüz binlerce insanı ağırlamış; yüz binlerce insanı ağlatmıştı.

Bunlardan 24 Mayıs'ta yapılanında Halide Edip şu duygulu ve etkili konuşmayı yapmış, gözyaşları içerisinde yüz binlerce insana işgal edilen vatan topraklarının acısını duyurumştu.

Bugün 7 Ağustos 2016 günü benzeri bir "işgal girişimi" üzerine milyonlar Yenikapı'da toplanmıştır... Ülkenin Cumhurbaşkanından Hükumet üyelerine ve muhalefet liderlerinden sivil topluma kadar herkes vatan ve istiklal için oradadır... Tüm Türkiye bugün Yenikapıdadır... Tıpkı dün Sultan Ahmet meydanında olduğu gibi...

Bugün bu vesileyle Halide Edip Hanımın 24 Mayıs 1919'da Sultan Ahmet mitinginde yaptığı konuşmayı hatırlamakta büyük fayda var. İşte o konuşma:

Kardeşlerim, evlâtlarım!

Ruhu göklerde olan ecdadımız minarelerimiz­den yüz yılın şanlı Osmanlı tarihinin bugünkü fa­ciasını seyrediyor.

Bu tarihi, bu muazzam meydanda zafer alay­ları yapan kahraman ecdadımızın ruhları karşısın­da, dünyanın bir başından bir başına at süren o nâ-mağlûb erlerin gazapları karşısında başımı kal­dırıyor ve diyorum ki: "Ben Türk ve Müslüman tarihinin bedbaht bir kızıyım. Eskileri kadar kah­raman fakat bedbaht yeni milletin de bedbaht bir anasıyım. Bu yeni millet nâmına, ulu ecdadı­mızın ruhları önünde başımı eğip yemin ediyo­rum. Bugün kollan kesilmiş Türk milletinin geç­miş günlerdeki kadar cesur bir ruhu var.

Yemin ediyorum ki göğsünü adalet ve insani­yetten alan ecdadımın İlâhî namusuna hıyanet et­meyeceğiz.

Allah’ıma ve hakka dayanarak Türk milletinin son yolunu size ve dünyaya ilân ediyorum.

Beni dinleyiniz:

Kardeşlerim, evlâtlarım!

Asırlardan beri sinsi sinsi devam eden Avrupa'nın istilâ siyaseti her vakit Türk topraklan üze­rinde en vicdansız bir şekilde tecelli etmiştir. Ay'da ve yıldızlarda zapt edilecek Müslüman ve Türk toprakları ve milletleri olduğunu haber alsa oraya istilâ ordusu göndermek için mutlak yol bu­lacak olan Avrupa'nın eline nihayet bir fırsat geç­miştir.

Türk'e zalim ve günahkâr diyen, milletlerin günahı için mahkeme kuranların bu günahı o kadar çirkin ve sefil bir günah ki, lekesini engin denizlerin nihayetsiz suları yıkamayacaktır.

Avrupa'nın bu günahı karşısında sizin için bugün yegane yükselen ses Müslüman dünyasının sesi!

Esaret boyunduruğunun zincirleri tâ canına geçmiş olan Müslüman kardeşleriniz sizin için bugün gür sesleriyle haykırıyorlar.

Ben kardeş Müslüman dünyalarına da sizin nâmınıza yemin ediyorum. Davamız işte şudur:

Türkiye'nin mevcud olan hak ve istiklâlinin elinden alınmaması.

Türkler ve Türkiye ecdâdlarına ve bayraklarına ve milletimizin ebedî ve ilâlî hakkına hıyanet etmeyeceklerdir.

Yâ Rabbi! Hakkın ve milletlerin bir mahşeri, bir mahkeme-i kübrâsı hazırlanıyor. Bu mahke­meye millet hakkı çiğneyen zâlimler gelecektir. Ve bu zâlimleri en evvel kendi milletleri mahkûm edecektir. Milletlerin ruhunda her vakit ilâhî bir hak ve büyüklük vardır.

Dinleyiniz! Sizin iki dostunuz var.

Bugünkü Müslüman âlemi, öteki millet hakkı için bağıracak milletler, birini kazandınız, ötekini bugünkü açtığınız davanın hak ve ulviyeti kaza­nacaktır.

Hükümetler düşmanınız, milletler döşlünüz, kalbinizde isyan kuvvetinizdir.

Böyle muazzam bir günü Osmanlı tarihi, Os­manlı toprağında bir defa daha idrak edemeyecek­tir. Bugün size haber verdiğim milletlerin hak günü uzak değildir. O gün gelirse, içimizden bugün burada bulunanlardan bazıları bu dava yo­lunda Ölmüş olursa, onun mezarı üstüne istiklâl bayrağınızla geliniz ve o günü müjdeleyin. Şimdi yemin ediniz ve benimle tekrar ediniz:

Mîlletlerin ilâhî hakkı İlân olunacağı güne kadar kalbimizde heyecanımız kalacak, eksilmeyecektir.

Yedi yüz senenin en asil ve büyük mirası olan vakarımızı, adalet ve terbiyemizi unutmayacağız.

Yemin ediniz!

Yedi yüz senenin tarihini ağlayan minareler altında yemin ediniz:

Bayrağımıza, ecdadımızın namusuna hıyanet etmeyeceğiz.

24 Mayıs 1919

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1645
Toplam yorum
: 4273
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 813
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster