Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
34
 

Yenikapı’dan demokrasi çıkmaz

Yenikapı’dan demokrasi çıkmaz
 

Dün İstanbul Yenikapı’da miting vardı. Rakam da veriliyor, beş milyon kişi. Türkiye’de bugüne kadar beş milyon kişi bir araya toplandı mı bilmiyorum. Hatta Halide Edip’in o meşhur Sultanahmet mitingiyle bile karşılaştırılıyor.
 
Her şey muhteşemdi. Birlik beraberlik üst seviyede, sanki herkes oradaydı. Ama buna rağmen nedense ben ve benim gibi bazıları ikna olmadık. Milletin mitingiydi ama biraz AKP damgası taşıyordu, belki o yüzden. Bazıları için öyle olabilir ama ben böyle şeylerle ilgilenmiyorum. Şov duygusu veren hiçbir yapıda demokrasi olmaz. Çünkü demokrasi sessizdir, barışın bağırmaya ihtiyacı yoktur.
 
Herkes bu mitingden kendine göre bir şeyler aldı, Türkiye hariç; ülkem yine bir köşede boynu bükük kaldı! Mitingin en görkemli unsuru nazlı bayrağımız bile yücelerde ağlıyordu.
 
Demokrasi şehitleri için yapılanlar çok anlamlıydı. Çünkü vatan için canlarını vermişlerdi. Onlar için ne yapılsa azdı. Öte yandan elbette kıyaslanamaz ama Gezi eylemleri de sonuçta bir demokrasi hareketiydi. Orada hayatını kaybedenlere nasıl davranıldığını gördük. Yani bu tür durumlarda devlet muhalif ayrımı yapılmaksızın gerçekten demokrasi mücadelesinde ön safta duranlara gereken değer verilmeli.
 
Mitingde öyle bir coşku vardı ki adeta mitinge katılanlar ülkesini seviyor, katılmayanlar sevmiyor gibi bir durum oluştu. Yani bu beş milyon bizim vatanseverlerimizdi. Bizim beş milyon vatanseverimiz vardı.
 
Bu beş milyon kişi bir olay nedeniyle bir araya geldi. Tıpkı 78 yıl önce Kurtuluş savaşımızda olduğu gibi. Yani bıçak kemiğe dayandığı zaman. Zaten biz Türk milleti varlığımız söz konusu olunca canımızı dişimize takıyor ama vatanı yükseltmek ve yüceltmek için parmağımızı bile oynatmıyoruz. Yani kurtulmak için önce batmamız gerekiyor.
 
Meydandakilerin samimi duygularından kimse şüphe edemez. Keşke gelişmişlik ve demokrasi konusunda da aynı duyarlılığı gösterebilsek. Beş milyon kişinin demokrasi diye haykırdığı demokrasi adına mitingler düzenlenen bir ülkede demokrasi ve insan hakları bakımından dünyadaki yerimiz hem hayret verici bir durum hem de içimizi acıtıyor. Belki de bu nedenle böyle.
 
Yani siz şimdi bir yandan vatan hainleri mezarlığı kuruyor, sapıkları hadım ediyor, idam gelsin diyorsunuz; öbür taraftan beş milyon kişi meydanlarda demokrasi diye haykırıyorsunuz. İhtimal ki o kalabalığın içinde kadın katilleri bile var. Bize de işte bu yüzden inandırıcı gelmiyor!
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili dostum sen beni anlamamışsın. Ben çoğunluğa saygı gösterin DEMİYORUM. Benim dediğim şu eğer siz demokrasiyi istiyorsanız ve benimsiyorsanız işte o zaman sandıktan çıkan devlet yöneticisine de SAYGI GÖSTERİN diyorum. Demokrasi MHP'ye veya CHP'ye iktidar olma şansı vermiyorsa demokrasiden vaz geçecek yada İKTİDAR PARTİSİNİNİN her istediğini yapmasına imkan tanımayan bir HUKUK SİSTEMİ kuracaksın. Demokraside hukuk sistemini kim belirler? Mecliste en çok sandalyesi ola parti belirler. İşte asıl sorunda bu yani sandıkta çıkan en güçlü partinin hukuk sisteminin kurallarını belirlemesi. Milletin anlayamadığı şey şu: Demokraside VİCDAN dediğin şeyin bir hükmü yoktur. Demokraside sadece alınan oyların bir anlamı dardır. Bu nedenle de Yenikapı mitinginden çıkacak demokrasi böyle bir demokrasidir. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 15.08.2016 12:04
Cevap :
Kesinlikle ikna oldum ve sizi anladım.Siz farklı bir şey söylüyorsunuz."Yenikapı'dan çıkacak demokrasi böyle bir demokrasidir" sözünüz de zaten her şeyi anlatıyor.Selamlar,saygılar bizden.İstanbullara yolunuz düşerse haberimiz olsun.Kadri ile sizi karşılarız.  16.08.2016 22:13
 

Defalarca yazdım, demokrasi bir araçtır ve tek bir fonksiyonu varsa o da devleti yönetecek siyasi partiyi belirlemektir. Türk halkı da zaten 1950'den beri devleti hangi partinin yönetmesi gerektiğini sandıkta belirliyor. Kısacası demokrasi için miting yapmaya, mücadele etmeye hiç gerek yoktur. En çok oy alan parti kazandı demektir. Bu basit gerçeği anlayamayan insanlar ise yüzde hesaplarıyla demagoji yapıyor ve milletin verdiği oylara saygı göstermiyor. Senelerce Bülent Ecevit % 25-30 oy oranıyla başbakanlık yaptı ve kimse sesini çıkarmadı. Demokrasiyi içine sindiriyorsan, oyları iyice sayacak ve en çok kimin oy aldığını belirleyecek ve onun hakkını teslim edeceksin. Benim partim en çok oy alamadı da benim verdiğim oy ne olacak hesabı yapmayacaksın. Yeni Kapı mitingi Gezi eylemcilerine ve tüm RTE düşmanlarına tokat gibi bir cevap oldu. Ben demokrasiyi oldum olası sevmem, demokrasiyi savunanlar bence bilinçli ve de samimi değiller. Savunuyorsan al işte demokrasi bu.

Matilla 
 12.08.2016 6:17
Cevap :
Ben de demokrasiyi sevmem, hele de bugünlerde olduğu gibi birilerinin cebindeki kuş ise.Türkiye'de iki millet yaşıyor diyelim. 50 milyon Türk 30 milyon Yunan.Yunan Türk'e Türk de Yunan'a oy vermez.Böyle olunca seçimi hep çoğunluktaki Türkler kazanacaktır. İşte Türkiye'nin durumu budur.Yunan ile Türk kadar birbirinden uzak iki kesim. Bir AKP'li kessen sola oy vermez. Pornocu solcu(!) Taksimde ölse AKP'li göbek atar.AKP diğer kesim için parmağını bile oynatmaz.Ve siz tutmuş çoğunluğa saygı gösterin diyorsunuz. AKP'nin şu anda en büyük silahı sandıktır.Çünkü bu sandıktan her zaman kazanarak çıkacağı hazır bir oyu vardır.Kazanınca ayrım yapıp diğer kesimi ezmese yine eyvallah.Egemenlik milletindir yalanıyla aslında halkı temsil etmeyen Bahçeli ve Kılıçtaroğlunu da kandırıyor ve gemisini yürütüyor.AKP'ye oy vermeyen kesim ezim ezim eziliyor.Ve siz bunları görmüyorsunuz!Ben CHP'li miyim? Hayır.MHP'li miyim? Hayır. Solcu muyum? Hayır. Ama vicdanım var.Tek umudum "Keser döner sap döner..."  14.08.2016 15:52
 

Demokrasinin bir amaç değil araç olduğu kanısı bende de uyandı, vicdani ve akli bir yazı Kerim bey, tebrikler.

Nizamettin BİBER 
 09.08.2016 20:03
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim Nizamettin bey, selamlar saygılar.  11.08.2016 22:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5241
Toplam yorum
: 13592
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 664
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster