Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

AYFER AYTAÇ GAZETECİ YAZAR

http://blog.milliyet.com.tr/ayferaytac

01 Mart '19

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
49
 

Yenilenme Zamanı

 
MART AYI AĞAÇ DİKİMİ VE ÇEVREYİ YENİLEME ZAMANIDIR
 
Çok şükür kış mevsimini sonları soğuk geçen Şubat ayıyla birlikte geride bıraktık. Şayet Mart kapıdan baktıran ve kazama kürek yaktıran olmazsa, bu ay süresince bahçelerimizin bakımını yapabilir, boş alanlara fidan dikimleriyle donatabiliriz.
  
Çevremiz ve kendimiz için ne yapabiliyoruz? Bu soruyu da kendimize en çok soracağımız ay, Mart ayıdır. Bu ayda sıklıkla duyulan kuş cıvıltılarıyla, yeşille donanan doğayla manen yenilenelim. Baharın güzelliklerini içimize sindirelim. Mümkün olduğunca doğal beslenelim, doğadan bolca  yararlanarak, doğal yaşama gayretinde olalım. Her halimizden mutlu olmaya bakalım. Mutlu olan, başkalarını da mutlu eder.
 
Ülkemiz çevre konusundaki imkânlar bakımından çok şanslı. Galiba bu imkânları kullanmasını bilmeyen çevreci geçinenler açısından şansız bir ülkeyiz. Paraya verdiğimiz değerden dolayı yeşili yok edip, betona teslim ediyoruz. Okumaya gösterdiğimiz duyarsızlığımızı, çevremize de göstermiyoruz. Mevlam tüm güzellikleri ülkemin her yerine cömertçe vermiş elhamdülillah. Tabiatı hoyratça kullanmamıza rağmen çevre sorunlarımız şimdilik az ve çözümsüz sorunlarda değil. Üstelik birçok yörede göremediğimiz, 'Gönüllü Çevreciler”imiz var. Çevre sorunlarını çözmek için durmadan planlar, projeler hazırlayan Çevre İl Müdürlüklerimiz var. Bildiğim kadarıyla; pek çok yörede adı olan, ama yeri bilinmeyen bir Çevre Gönüllüleri Dernekleri var. Çevre çalışmalarına ödenek sağlayan “Çevre Vakfı”mız bile var. Bunun da ötesinde hevesi kursağında kalan, çevreci olmak için ne yapılması gerektiğini bilmeyen hevesli, her yaştan çevrecilerimiz var. Yetmez mi, daha ne olsun?
 
Ülkemin çevreyi alet ederek kendini ön plana çıkaracak, televizyonlarda boy göstermekten öte bir şey yapmayacak söz de çevrecilere ihtiyacı yok. Çevreyi koruyacak, çevre için çalışacak ve çevre imkânlarını en iyi şekilde değerlendirerek, çevre projelerini hayata geçirecek güzel yürekli insanlara ihtiyacı var.
 
Ama neredeler, çevreye hizmet verecek gönüllü kimseler ortalıkta görünmüyorlar. Bundan birkaç yıl önce bizim bölgede de "Gönüllü Çevreciler Derneği" kurulmasına yönelik çalışmalar yapılıyordu. Adlarını bir daha duymadığım gibi, faaliyetlerine de hiç rastlamış değilim.
Kaynak yetersizliğinden dem vuran ilgililerde, çevre çalışmalarını istenilen nitelikte gerçekleştiremediklerini belirtiyorlar. 
 
İlla, ‘çevre para olursa korunacak’ diye bir madde mi vardır, bilemiyorum. Birçok okulda birikmiş gazete ve kâğıtların heba olmasına göz yummak da mı parayla ilintilidir? 
Yine birkaç yıl önce planları yapılan ve birkaç köşeye konulan pet şişe ve cam şişe kutularımız, atık yağ ve kağıt biriktirilen depolama yerleri, çevreyi korumaya yönelik sistemler ne oldular, modaları mı geçti de kaldırıldılar. Doğrusu çok merak ediyorum. 
 
Ya ağaç dikme mevsimin de neredesiniz belediyeler ve sevgili çevreciler?!
 
Şubat ayının ortalarından başladı toprağa fidan gömme çalışmaları. Mart ayı ise, ağaç dikimi için en uygun ve en son zaman...
 
Gelin elimizden geleni ardımıza koymayalım. Ülkemizin hep güzel kalması ve hep yaşanabilir olması için, boş bulduğumuz toprağa bir ağaçta biz dikelim. Çevreyi kirliliklerden koruyalım. Buna her türlü kirliliği dâhil ederek, temizleme çalışmalarına koyulalım. Mart ayı doğanın ve çevremizin yenilenme zamanıdır.
 
Ayfer AYTAÇ
ayferaytac.com
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 471
Toplam yorum
: 236
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 176
Kayıt tarihi
: 08.12.14
 
 

Gazeteci-yazar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster