Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Kasım '15

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
76
 

Yenilenmek şart

1 Kasım seçiminin kazananı da kaybedeni de açık ara belli olmuştur.

Her parti, sözde Siyasetin doğası gereği!, Seçimleri kendisinin bakış açısına göre yorumlamaktadır. Bu yorumlara bakarsak, CHP de MHP de HDP de aslında kazanmışlardır. AKP zaten kesin kazanan olduğuna göre Türk milleti her partiye kazanma şansı vermiştir!

Peki gerçek bu mu? Tabii ki HAYIR!

Gerçek bu değildir ama çürüme/çökme o noktalara geldi ki hakim olduğun yeri asla ve asla bırakmazsan, bir süre sonra haklı olduğun yanılgısını yaratabilmektesin. 

Yanılgıyı yaratınca da sürekli ve düzenli bir eleştiriye muhatap olmamaktasın. Baskı çok ama çok kısa sürmekte ve bir süre sonra baskıya devam eden olursa hain! olabilmektedir. Hatta zaten iktidara gelememenizin sebebi de o muhalefet yapanlardır, diye durumu özetlersiniz bile. Ortaya çıkan muhalefet seçimden sonra çıktı ama vs.demek hiç bir şeyi değiştiremez.

Bir sonraki seçime kadar da aynı yerde oturur aynı "öngörüsüz, milletten uzak ve çözümü olanları uzak tutarak zaten çözüm yoktur ki kısır bakışını yerleştirir yeni seçim hezimetinin olmaması için konjonktürel bir havanın olması için dua edersiniz. Sonuç yine iktidar olamazsınız. Bu tekrar eder durur. Ta ki yeni bir iktidarı isteyen yepyeni bir parti hareketi oluşup inanılmaz  kısa sürede iktidar olana kadar. O zaman da gerekçeniz hazırdır: Dış güçler...

Sizce bu döngü DP-AP-ANAP-DYP-RP-AKP iktidarları için kısa süreli giriş çıkışlar sayılmazsa 65 yıldır hep böyle devam etmiyor mu?

Bu yazıda özellikle MHP yi ele alacağım.

MHP bir dava partisidir. Bunun anlamı da; MHP her şartta iktidar olmak isteyen rengi ebruli bir kitle partisi değil, ideolojisinin çizgisinde başarı arayan bir partidir, demektir. Ama eğer siyasi bir Partiyseniz önünde sonunda iktidarı almak ve hayal ettiğiniz politikaları uygulamaktır amacınız.

1980 darbesinden bu yana MHP'li Ülkücü taban önce ANAP sonra DYP ve en son da AKP ye destek olmaktadır. Bunun sebeplerini sayfalarca yazabiliriz. Anlaşırız ya da anlaşamayız. Ama gerçek olduğunu hepimiz biliriz. O kadar ki Türkiye'de iktidar olan partiyi buraya taşıyan hep bu ülkücü hassasiyeti olan insanlardır.

İktidar partisinin yerini belirleyen bir diğer etkili faktör de muhafazakâr Kürt kökenli vatandaşlarımızdır.

1 Kasım'da da yine aynı oldu.

Kürt kökenli vatandaşların siyasi tavırlarını bir başka yazıda irdelemek istiyorum.

Peki MHP tabanını oluşturan bu milyonlarca insan neden böyle davranıyor? Bunun da incelenmesi çok uzun bir yazı gerektirir. Belki Doktora tezleri yazmak gerekir. Ben hepsinin içerisinden kendimce önemli olan birini seçiyorum. MHP'nin en üst Yöneticileri...

MHP nin Lideri de liderin belirlediği üst yönetim de Türk Milletine iktidar istediğini göstermemektedirler. Aslında göstermek niyetleri de yok demek istiyorum.

Biz bir Dava partisiyiz amacımız her şartta iktidar değildir söylemi haklı bir söylemdir ama eğer 1969 dan itibaren Türk Siyasi hayatında önemli bir aktörsen ve kısa süreli iktidarlar elde ettiğinde süresi dahi dolmadan bu iktidarı koruyamamış ve koalisyon yapma imkanı olduğunda da bunu lehine olacak şekilde çözememişsen, bu söylem partiyi ve dolayısıyla Davayı yok etme tehlikesiyle karşı karşıya bırakmaktadır.

Dava yok olur mu hiç? Diyebilirsiniz. Hadi diyelim tamamen yok olmadı. Geçmişte şehitlerle, Gazilerle ve yok olmuş, kaybolmuş hayatlarla elde edilmiş kazanımlarınızı kaybetmeniz göze alabileceğiniz şeyler midir? diye sorarlar size.

Bir yazının hacmini aşmamak için uzatmadan söyleyeceğim. Ülkücü hareket uzun zamandır devam eden MHP iç iktidarı nedeniyle büyük bir tehlikeyle karşı karşıyadır.

Bunu oy yüzdeliklerine  bağlamıyorum. Yüzde 1 kadar oy alıp 3 milletvekiliyle çok daha etkin olan bir partidir MHP. Bunu da hem yaşayarak hem de içerisinde gencecik bir insan olarak bulunduğum zaman gözlemlemiş biriyim. Bilirim.

Tehlike büyük!  Çünkü ne olursa olsun kendisini eleştirmeyen, başarıyı aramakta yeterince gayretli olmayan, gün be gün ülkümüzü ileriye hep ileriye götürecek çalışmaları yapmayan ya da yapamayan, yıllardır başka partilere taban kaybettiği konuşulan ve bu nedenle de iktidara gelemeyen bir ekip hakimdir MHP'ye.

İktidar önemli mi? sorusunun cevabını da bir sonraki yazımda vereceğim.

Saygı ile... 

        

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 136
Kayıt tarihi
: 09.01.13
 
 

1986 mülkiye, uluslararası ılıskıler bölümü mezunu. Yazar, sanayici. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster