Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
392
 

Yeniplanet gitti, Haluk Seki geldi...

Yeniplanet gitti, Haluk Seki geldi...
 

Daha önce bir günlüğümde anlatmıştım. Ben bu yılın Mayıs ayına kadar iyi bir Milliyet Blog okuyucusuydum. Her gün 10-15 günlük okurdum. Öyle bir zaman geldi ki, köşe yazarlarını okumayı bırakıp günlük yazarlarını okur olmuştum.

Nisan ayında yayınlanan bir günlüğe yanıt vermek istediğimde üye olmam gerekliliği ortaya çıktı ve Mayıs ayı içinde üye oldum.

Kendimi bildim bileli – evet abartmıyorum kendimi bildim bileli- bildiklerimi, düşüncelerimi paylaşmak gibi bir yapım vardır. Eğer bir şeyi biliyorsam ve bunları diğer insanlarla paylaşmazsam çok büyük bir rahatsızlık duyarım.

MB üyesi olduktan sonra tüm günlük yazarları gibi içimdeki yazmak, paylaşmak arzusuna gem vuramadım. Önceleri yoğun iş ve özel yaşam tempom içerisinde “yazmak” gibi ek bir sorumluluk almak istemedim.

Alışageldiğim sorumluluk anlayışına göre yazdıktan sonra yazının sonuçlarını takip etmek gerekirdi. Böyle bir zamanım yoktu, yapamazdım. Yapardım, yapamazdım diye kendimle tartışırken “içimdeki çocuk” ilk yazıyı yazıp "yayına al" tuşuna basmıştı bile. Sonrasını biliyorsunuz, zaman buldukça yazan bir günlükçü oldum çıktım.

İlk üye olurken çok özenli davranmadığımı itiraf edeyim. Çünkü amacım “okur-yazar” olmak değil, “okur-yorumlar” olmaktı.

İlk günlüklerimi yazdıktan sonra da uzun süre MB’ da kalmamayı düşünüyordum, düşünceme göre şu günlerde günlüklerimi silmiş ve okur koltuğuna oturmuş olmam gerekiyordu. Ama yapamadım işte. Hiçbir günlüğe kıyamadığım gibi verdiğim emeklere de kıyamadım.

MB formunu özensiz bir şekilde doldururken nedense görünen adım olarak isim yazmayı değil de rumuz yazmayı yeğlemiştim.

Rumuzla yazmak beni epeydir rahatsız ediyordu. Sanki okura saygısızlık ediyormuşum gibi düşünüyordum. Biliyorum, saygı ile ilgisi yok ama, yine de böyle düşünüyordum. Sonunda ansızın kararımı verdim ve kullanıcı adımı Haluk Seki olarak değiştirdim.

Bundan böyle sizlere Yeniplanet yerine Haluk Seki olarak sesleneceğim.

Haluk gerçek adım, Seki ise kısaltılmış takma soyadım.

Bu değişiklikten dolayı sizlerden özür diliyorum.

Tüm dostlara sevgi ve saygılarımla...

Haluk Seki

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bendeki yerinizin farklı olduğunu, hiç de şövenist olmadığım halde, memleketime özlemimi , ekmekaşını, keşi bilirsiniz siz:))Ne iyi ettiniz de geldiniz buralara keyifli yazılarınızla. Yine ve yeniden yazılarda, duygularda , anılarda, tartışmalarda görüşmek dileği ile sevgili Seki. Ve nice aydınlık yıllara sevgiyle ve sevdiklerinizle...

Neşe İleri 
 25.12.2007 0:01
Cevap :
Sevgili hemşerim, bu bayramda kendi kendime kulaklarınızı çınlattım. Bilirsiniz, bayramda her evde yemek verilir, baş yemeğimiz zeytinyağlı sarma, baş tatlımız ise kabak tatlısıdır. Sıla hasreti çekenlerin her bayram burnunda tüter. Neyse, ben yine sıla hasretinizi depreştirmeyeyim. :-) (sanki depreştirmedim de.. ) Daha nice yazılarda görüşmek, nice anılarda sohbet edebilmek dileğiyle sevgi ve saygılarımı iletiyorum.  25.12.2007 0:09
 

İnsan arada da olsa hitap etmek istiyor. Diyelim ki güzel bir yazı yazdınız ve ben yorumumda "Tebrikler Haluk bey" demek istedim. Bunun yerine "Tebrikler Yeni Planet" desem olmaz, "bey" kelimesini ekleyip "Yeni Planet bey" desem olmaz. Gerçek ismini kullanmak istemeyenleri de anlayışla karşılıyorum. Herkesin kendine göre bir açıklaması vardır. Yeni isminizle yeni yazılarınızda buluşmak üzere..

Nilgün Akad 
 24.12.2007 21:14
Cevap :
Nilgün hanım, beni de değindiğiniz konu rahatsız etmeye başlamıştı. İnsanların yerine kendimi koyduğumda bana hitap etmekteki zorluğu görüyordum. Ancak, uzun süreli yazmayı düşünmediğim için de kullanıcı adımı değiştirmemiştim. Şimdi farklı düşündüm ve değiştirdim. Ben sadece değişikliğimi yeniplanet' i okuyan ya da takip eden arkadaşlara haber verebilmek için bu günlüğü yazdım ama, sanırım farkında olmadan da bir yaraya değmiş oldum. Belki arkadaşlarımızdan biri bu konuyu tartışmaya açıp rumuz-gerçek kimlik tercihinde diğer katılımcıların fikirlerini alabilir. Bu arada hazır sizi görmüşken; çok güzel üretimleriniz olduğunu (eğer isim benzerliği değilse) internetten öğrendim. Haddim değil ama, yine de içimden geçeni söylemek istiyorum; siz de MB yazarları arasına katılmayı düşünmez misiniz ? Çok güzel sayfalarınızın olacağından eminim. Sevgi ve saygılarımla.  24.12.2007 23:29
 

Bence önemli. Sadece okuyup geçiyorsanız önemli değil. Ama okuduklarınıza yorum yapıyorsanız, maske arkasında saklanmış duruma düşüyorsunuz. Milliyet Blog'da zaten yorumlar da onaylanmadan yayına girmiyor, buna rağmen kimlik gizlenmesinin anlamını ben anlayamıyorum. Yıllarca TNN Forum sitesinde isim ve soyadımı belirterek yazdım. Lakap maskesine saklanıp hakaret edenler de oldu, hatta lakaplarını değiştirip de tekrar hakaret edenler vardı. Benim ismim ve soyadım bir zarara uğramadı. Ama maske arkasından başkalarına düşüncelerini belirtemedikleri için hakaret edenler zaten şahsiyetsiz insanlardır. Yorumlarımla eleştirdiğim veya methettiğim kimsenin benim kim olduğumu bilmesi gerekir düşüncesindeyim. Ama başka türlü düşünenlerin düşüncelerine anlayış göstermesem de saygı gösteriyorum. Herkes bildiği gibi takılsın! Siz de yeni isminizle hoşgeldiniz!

Mustafa Mumcu 
 24.12.2007 16:24
Cevap :
Sevgili Mumcu, kendi adıma söyleyeyim; okur olduğum dönemlerde hiç kimsenin gerçek kimliğini ya da kişisel özelliklerine bakmazdım. Belki özel bir durumda bakardım. Okur olarak sadece içerik ile ilgilendim. Zaten isim-soyad yazdığında da onun gerçek olup olmadığı da belli değil. Yani o da bir çeşit maske olur. O yüzden rumuz kullanarak yazanlara "maske arkasında yazıyor" demek biraz haksızlık olur düşüncesindeyim. İnsanlar değişik sosyal çevrelerin içinde kimliğini gizlemek zorunda kalabilir, örneğin ailesi tarafından baskı altında tutlan bir genç ailesinin tam tersi düşünceleri taşıyabilir ve kendisini ifade etmek isteyebilir. Buradaki olanaktan da ancak bu şekilde yararlanabiliyordur. Tabi ki, değişik rumuzlarla -ya da sahte isimlerle- başkalarına hakaret etmek gibi bir niyeti varsa bunu engellemenin yolu şimdilik yok gibi görünüyor. Ama MB bunu "onaylama" yoluyla çözmüş, bu yüzden elit bir kitle oluşturmuş.Ben herkes istediği kimlikle kendisini ifade edebilmelidir derim.Saygılarımla  24.12.2007 23:15
 

MERHABALAR,GERÇEKTENDE "ZEYNEP GÜLAY" HANIMA %100 KATILIYORUM..! NEDEN-NİÇİN ve NİYE BU RUMUZ veya SİMGELER DİYE HEP DÜŞÜNMÜŞÜMDÜR..! BU PLATFORMLAR (BLOGLAR) BİLGİ ALIŞ VERİŞ NOKTALARI OLMALIDIR...MEDENİ CESARETİ OLMAYANLAR O ZAMAN YAZMASIN veya FİKİRİNİ BEYAN ETMESİN DİYECEĞİM,FAKAT (Anlıyorum,muhafazakar toplumuz,ONUN için bu yola gidiliyor denilebilir.) ZATEN BURASI SANAL BİR ORTAM,GERÇEĞİDE YAZARSAN KENDİNE,YALANIDA YAZARSAN KENDİNE..KİMSENİN BURADA BİR KAZANCIDA YOK.! KAYIBIDA YOK.! İNANIRMISINIZ BAZAN YORUM YAZACAĞIM ACABA KARŞIMDAKİ BAYAN MI..? YOKSA BAY MI..? DİYE TEREDDÜTE DÜŞTÜĞÜM ANLAR ÇOK OLMUŞTUR..! BENCE BU TİP BLOGLARDA GERÇEK KİMLİK ŞART DERİM BEN,ŞAYET KARŞI TARAFA SAYGI ve SEVGİ VERECEKSENİZ .! HATTA VESİKALIK GERÇEK BİR FOTOĞRAFINDA KONULMASI, KARŞI TARAFA BİLGİ İÇİN ÖNEMLİDİR BENCE.! TABİİ BU BENDENİZİN NACİZANE FİKİRİ (Katılıp,katılmamak serbest) BEN HER ZAMAN ve HER YERDE ŞEFFAF OLMANIN HEP FAYDALARINI GÖRDÜM.TEKRAR HOŞ GELDİNİZ ARAMIZA HALUK BEYCİĞİM..!

Necip Köni - Adana / TR 
 24.12.2007 16:17
Cevap :
Sevgili Necip Bey, sadece kendi yaşam tarzımız açısından düşünerek kuralları koyarsak "sadece bizim gibi yaşayanlara" blogda yazmak hakkı vermiş olmaz mıyız ? Yazmak ama tanınmamak isteyen bir kişiye de aynı olanak verilmemeli mi ? Bloglar tüm dünyada bu şekide işler, isteyen, istediği kimliği ile yazar,çizer. Tabi bu özgürlük başkasının özgürlüğünü engellemeyecek şekilde kullanılır. Örneğin facebook blogları mantık olarak söylediğiniz tarzdadır, çünkü kişi kimliğini ortaya koyarak ulaşamadığı dostlarını ve yeni dostlarını aramaktadır. Bana göre yazıyı yazan kişinin cinsiyeti, adı, nerede yaşadığı hiç önemli değil, ben takip ettiğim yazarların çoğunun ana sayfasına bakmıyorum bile. Tüm ilgilendiğim "içerik." Sevgi ve saygılarımı iletiyorum efendim.  24.12.2007 23:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 90
Toplam yorum
: 1679
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2084
Kayıt tarihi
: 27.05.07
 
 

Yaşayacağım yıllar yaşadıklarımdan daha az... Öyleyse "adam gibi yaşamalı" diye düşünüyorum. Kola..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster