Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
140
 

Yerel basınla emniyet arasındaki sitemkâr soğukluk soğutuldu

Burdur´da 15 Ocak 2012 gününden beri kayıp olan Şahin Koçaş´ın cesedinin 4 Nisan 2012 günü Susamlık´ta ormanlık alanda bulunmasını müteakiben geçen gün, 11 Nisan 2012 günü katil zanlısı olarak kayınbirader O.Y.´nin gözaltına alınması ve polisin bu başarısının bir TV kanalı tarafından kamuoyuna canlı duyurulması sonucu yerel basının bu durumdan rahatsızlığını ve dışlanmasını belli eden bir tutuma girmesiyle bugün, 12 Nisan 2012 günü İl Emniyet Müdürü Celal Aydoğan ile basın mensupları bir araya geldi. Müdür Aydoğan´ın çağrısıyla Emniyet Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda Müdür Aydoğan´ın açıklamaları basın mensuplarını rahatlattı.

Kamuoyunun, yerelde cereyan eden bir cinayet olayının çözülüşünü, ülke çapında yayın yapan bir TV´nin özel bir programının canlı yayını aracılığı ile öğrenmesi, yerel basın mensupları ve yerel basın sahiplerinde rahatsızlık yarattı. Sokaktaki vatandaşların gazetecilere, TV programından izledikleri katil zanlısının suç aletini gömdüğü yeri göstermesi gibi yayınlar karşısında ´sen ne yapıyorsun burada? Gazeteciler ve TV´ler Çendik´te katilin sakladığı tüfeğin peşinde…´ gibi alaylı bir şekilde takılmaları Burdur gazetecilerinde büyük sıkıntı yarattı. Bir yerel gazetenin olayı, konuyla ilgili yayını yapan TV´nin aracılığı ile ve sitemkâr bir üslupla yansıtması İl Emniyet Müdürlüğünü rahatsız etti ve harekete geçmesine neden oldu. İl Emniyet Müdürü Celal Aydoğan´ın çağrısıyla Emniyet Müdürlüğü toplantı salonunda konu masaya yatırıldı. Müdür Aydoğan olayın gelişmesini bütün detaylarıyla anlatarak emniyetten kaynaklanan herhangi bir durum için özür diledi. Ve konu tatlıya bağlandı.

İl Emniyet Müdür Aydoğan, ´emniyetimizin bu konuda kesinlikle yerel basını dışlama gibi bir niyeti asla bulunmamıştır. Emniyetimiz ilgili TV kanalına da özel hiçbir bilgi vermemiştir. Bu konuda sanırım biraz yanlış anlaşılmalar, biraz irtibatsızlık, biraz da sizlerin gelip servislerimizden bilgi istemeyişinizin etkisi var. Biz yerel basınımızdan çok memnunuz. Sizlerle ilgili herhangi bir sıkıntı ve şikâyetimiz yoktur. Eğer bizden kaynaklanan bir yanlışlık olmuşsa özür dileriz.´ Dedi.

WEB ÜZERİNDEN MAHALLE POLİSİNE ERİŞİM PROJESİ

Bu arada Müdür Aydoğan, geliştirdikleri yeni bir projeyi, Web Üzerinden Mahalle Polisine Erişim Projesini tanıttı. ´Sizin aracılığınızla mahalle sakinlerinin mahalle polisimizle web üzerinden iletişim kurmasını sağlayan bu projenin tanıtılmasını istiyorum.´ Dedi. Projenin elektronik ortamdan sunulan kamu hizmetlerine tek bir internet sitesi üzerinden erişim imkânı sağlayan e-devlet kapısı kanalından irtibatla mahalle sakinlerinin mahalle polisleriyle iletişim kurabilmelerini sağlayan projeyle mahalle emniyetinin temin edilmesine katkı düşünülmektedir.

İl Emniyet Müdürlüğünün basın bülteni şöyledir:

İlimizde Güvenlik Hizmetlerine toplumun katılımının sağlamak ve Polis Halk İlişkilerini geliştirmek için, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünün başlattığı ´WEB ÜZERİNDEN MAHALLE POLİSİNE ERİŞİM´ Projesi kapsamında;

Toplum Destekli Polislik Hizmetleri, güvenliğin sağlanmasında Polis ile vatandaş arasında aracısız ve süreklilik taşıyan ilişkiler kurulması ve toplumla her zaman iletişim halinde olması amaçlanmıştır. Güvenlik hizmetlerinde, modern iletişim vasıtalarının yanında her türlü teknolojik yeniliğin kullanılması günümüzde daha da önemli hale gelmiş, bu kapsamda vatandaşlarımızın mahallesinde görev yapan ve topluma yakın bir anlayışla hizmet sunmayı amaçlayan Toplum Destekli Polislere, çağımızın vazgeçilmez iletişim vasıtası olan İnternet üzerinden de ulaşılabilmesinin, vatandaşımızın güvenlik hizmetlerine katılım ve desteğini sağlamak açısından kaçınılmaz bir hizmet sunma yöntemi olduğu değerlendirilerek, Asayiş Dairesi Başkanlığınca ´web üzerinden mahalle polisine erişim projesi´ 05 Ocak 2012 tarihinde www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden faaliyete başlamıştır.

Projeye Nasıl Erişilecek?

Kullanıcıların projeye erişebilmeleri için öncelikle internet üzerinden www.turkiye.gov.tr adresine girmeleri gerekmektedir. Açılan sayfada ´Sisteme Giriş´ butonu tıklanarak sisteme giriş yapılması gereken Kimlik Doğrulama Sisteminden e-devlet şifresi tercih edilmeli, gelen ekrana TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilerek ´Gönder´ butonu tıklanmalıdır. Böylece e-devlet hizmetlerine erişim sağlanmış olacaktır.

E-Devlet Kapısından Mahalle Polisi Nasıl Öğrenilir?

Açılan sayfada ´Çevrim İçi Hizmetler´ listesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü başlığı altında Genel Müdürlüğümüzce e-devlet üzerinden sunulan hizmetler listelenmektedir. Bu listedeki ´Toplum Destekli Polislik (TDP)´ alt başlığı tercih edilecektir. Bu sayfada Toplum Destekli Polislik hakkında genel bilgiler yer almakta, sayfanın altında bulunan ´Mahalle Polisi´ butonuyla mahalle polisine ait bilgilerin yer aldığı sayfaya geçilmektedir.

Mahalle Polisi sayfasına giren kullanıcılar ´Size Ait Bilgiler´ kısmında kendisine ait Adı, Soyadı ve Adres bilgilerini göreceklerdir. E-devlet kapısındaki, adres bilgileri Nüfus ve Vatandaşlık İdaresi Genel Müdürlüğü Adrese Dayalı Nüfus kayıt Sistemindeki bilgilerdir. Bu alandaki adres bilgilerinin hatalı olması halinde kullanıcıların adres bilgilerini şahsen il/ilçe Nüfus Müdürlüklerine bildirmeleri gerekmektedir. Kullanıcılar, aynı sayfanın alt kısmında bulunan ´İstek ve Öneriniz´ alanını doldurarak mahalle polisine istek ve önerilerini gönderebilirler. ´İstek ve Öneriniz´ alanında kullanıcıya telefon numarası, e-posta adresi, konu ve TDP hakkındaki istek ve önerilerini gireceği dört alan ayrılmıştır. Bu alanlardan telefon numarası bilgisinin girilmesi kullanıcının isteğine bırakılmıştır. Fakat cevap yazılması gereken bildirimlerde kullanılmak üzere e-posta adresi girilmesi kullanıcı için bir zorunluluktur.

Bu alanın alt kısmında ise kullanıcılar önemli bir uyarı alanı bulunmaktadır. Bu uyarılar okunarak buna göre hareket edilmesi gerekmektedir. Uyarıların okunduğuna dair tik işareti konulmadan ´ilerle´ butonu aktif olmayacaktır.

Asayiş Dairesi Başkanlığı tarafından İl merkezinde ve İlçelerde dağıtılmak üzere 4000 adet Web Üzerinden Mahalle Polisine Erişim broşürü İl Emniyet Müdürlüğümüze gönderilerek dağıtımına başlanılmıştır.


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 510
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 501
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster