Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '15

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
68
 

Yerel bir gazeteden okunmaya değer bir yazı

Yerel bir gazeteden okunmaya değer bir yazı
 

YETKİLİLER MUTLAKA ÖNLEM ALMALI


Emekli bir öğretmen ve iyi bir iş adamı büyüğümün bir yazısını sizlerle paylaşmak istedim.

Makalenin başlığı; CANIM LÜLEBURGAZ'IM

Yine akşam oldu. Soba ve kaloriferlerin yanmasıyla havaya bir sis tabakası yayıldı.

Sis ne kelime! İnsanın genzini yakan acı bir duman. Kendime güvenirim "sağlam bir ciğerim var" o bile bu havada on dakika yürümeye dayanamadı. Ağrımaya başladı. Kendimden korkarak doğruca mağazaya attım kendimi! - Oh be dünya varmış.

Sağlık kuruluşları boşuna demiyorlar "dumanlı havalarda yaşlılar, hastalar ve çocuklar dışarıda gezmeyin" diye. Gerçekten işi olmayanlar bu havalarda dışarıya çıkmasınlar. Tamam da dışarıda olanlar ne yapsın? Çözüm değilse de; burundan nefes alıp, bir şal ile ağız ve burunlarını kapatsınlar. Bu dizeleri okurken birilerinin içinden mırıldandığını duyar gibiyim.

"Adam sende, bize akıl mı veriyorsun? Bunları herkes bilir. Okulda öğretmenler, evde anne baba ve ebeveynler söylerler."

Madem bunları herkes söylerde, bizi yönetenler bu kadar zararlı olan gazlarla havanın kirletilmesine neden izin verirler, bunun önlemini almayı bilmezler? Bütün yöneticileri davet edip, bu havayı biraz solumalarını tavsiye ederim. Belki durumun ne kadar vahim olduğunu idrak ederlerde önlem alırlar.

Benim bildiğim birkaç önlemi sıralayıvereyim isterseniz;

Bu güzelim memleketimizin nadide bölgesinde olan Lüleburgaz'ımızda satışa sunulan ve dağıtılan niteliksiz kömürlerin kasabamıza girişine ve satışına izin verilmemeli. Bunu önleyecek yasalarımız var ve uygulayıcı birimlerimiz mevcut. Kimse birilerinin sağlığı ile oynama yetkisine sahip değildir.

İlk zamanlarda yapılan denetimlerden uzaklaşıldı. İlçemiz bu kadar mı sahipsiz? Belki de doğalgaz kullanımıyla kötü havadan kurtulabileceğimizi sanarak rehavete kapıldık. Kalorifer yakıcıları bilinçsiz veya yakım ehliyetsiz kişilerin eline kaldı. Akşam saatlerinde kömürü kazana yığmalarıyla sağlıklı yanma olmayınca çıkan karbonmonoksit gazının sağlığımıza olumsuz etkileri görülmektedir.

Lütfen bu soruna geçici de olsa bir çözüm bulunuz. Zaten yöneticilerimizin de gece gündüz çalıştıklarına ve insanların sağlık ve huzuru için uğraştıklarına inancımız var. Bu büyük sorunu da göz ardı etmeyeceklerini umuyorum. 

Sağlıcakla kalın...

    insan sağlığı üzerine sözler ile ilgili görsel sonucu

İnsan ne tuhaf bir varlık öyle değil mi? Yaşamak için doğayı hertürlü katlediyoruz. 

hava kirliliği üzerine sözler ile ilgili görsel sonucu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 524
Kayıt tarihi
: 17.11.14
 
 

1982 İstanbul doğumluyum. Liseye kadarki eğitimimi Kırklareli'de tamamladım. Tatil için gittiğim İs..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster