Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
590
 

Yerel seçimler için Sol'da ittifak (2)

Yerel seçimler için Sol'da ittifak (2)
 

29 Mart 2009'da yapılacak olan yerel seçimlerde "sol muhalefetin" ortak adaylar çıkarması konusunda, kişisel hırsların dışında hiçbir engel bulunmamaktadır.

Sol'da bir seçenek oluşturulması için koşullar müsait olup, geniş seçmen kitlelerinin beklentisi bu yöndedir. Belirsizliğe, ipe un sermeye ve umursamazlığa neden olan parti yönetimi, lider ve gruplar kesinlikle tasfiye olacaklardır!

1999 tarihinde yapılan milletvekili ve yerel seçimlerde, DSP yönetimi; SHP'den iki dönem Çankaya Belediye Başkanlığı yapmış olan Doğan Taşdelen'i, 'kimseden oy alamazsa, bazı belediye çalışanları ve yakınlarından oy alır, kimseden oy alamazsa, Ankara'da yoğun olarak yaşayan bazı hemşehrilerinden (Tunceli, Sivas, Erzincan) oy alır, böylece CHP'nin adayı da kazanamamış olur' mantığıyla büyük şehir belediye başkanlığına aday göstermedi mi?

1999'da DSP Doğan Taşdelen'i, 2004'de CHP Yılmaz Ateş'i Ankara'dan aday gösterdi de kime yaradı? Sonuçları "yerel yönetim seçimleri (5)" makalemde de görüleceği gibi, rakamlar yalan söylemez, İ.Melih Gökçek'e yaradı ve seçilmesine katkıda bulunuldu!

DSP adayı Doğan Taşdelen, DSP'nin konjonktür güç, kendisinin ise zayıf bir aday olmasına rağmen, 169.490 oy alarak, İ.Melih Gökçek'in, Karayalçın karşısında 29.432 oy farkla seçilmesini sağlamadı mı? Bunları unuttuğumuzu mu sanıyorsunuz?

Ankara'da Karayalçın aday olduğu takdirde, yerel seçimlerde sosyal demokrat cenahta kimse dikiş tutturamaz! Çünkü halk tercihini Karayalçın'dan yana kullanıyor...

CHP Genel Başkanı Deniz BAYKAL "biz büyüğüz, herkes bize gelsin, koşulsuz desteklesin" dememiş, geçmişi analiz etmiş ve gerçeği görmüştür. CHP ana muhalefet partisi konumunda iken, SHP Genel Başkanına adaylık teklifi götürmüştür. Baykal'ı kutlamak gerekir...

DSP Genel Başkanı Zeki SEZER "Karayalçın bağımsız aday olursa destekleriz" diye açıklama yapıyor. KARAYALÇIN 2007 milletvekili seçimlerinde bağımsız aday oldu mu? CHP-DSP işbirliğine engel oldu mu?

Eğer Ankara 1.bölgeden bağımsız aday olsa, en az 150-200 bin oy alırdı! Ankara 1.bölge 10 ilçeyi içinde barındırır. Elmadağ'dan başlar; Mamak, Çankaya, Etimesgut, Sincan, Polatlı, Gölbaşı, Haymana, Bala ve Şereflikoçhisar'da biter. Yüz de yüz bağımsız olarak seçilir, CHP-DSP listesinden 2-3 kişinin seçilmesini de engeller ve oy oranını da düşürürdü...

Yalçın DOĞAN Hürriyet Gazetesi'nde makalesinde, DSP'de bıktıran tekrar bölümünde "Ankara'da Melih Gökçek'i indirmek için, solun bütünleşmesi şart. Aksi halde, son on beş yılda, Ankara ve İstanbul'da görüldüğü gibi, soldaki parçalanmadan RP-FP-AKP çizgisi yararlanıyor... Tarihin bu bıktırıcı tekrarından Zeki Sezer ve DSP hiç ders almıyor" diye yazıyor... DSP bakalım ders alacak mı?

Foto: Eskişehir Haller Gençlik Merkezi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 63
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 896
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Orhan UZEL Seyitgazi / Eskişehir 1951-Mimar (ADMMA)-CHP ve Mimarlarodası Üyesi-Çankaya / Ankara ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster