Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
355
 

Yerel seçimler ve eleştiriler

Yerel seçimler ve eleştiriler
 

Sizlere sevgi saygımızdan dolayı bayrak ve pankart asmıyoruz...İyi ki asmıyorsunuz.SEÇMENLER, KİŞİLERE DEĞİL, HİZMET PROGRAMLARINA VE YÖNTEMLERE GÖRE OY VERMELİDİRLERYerel seçimlerin yapılacağı tarih yaklaştıkça, siyasi partilerin propagandaları da giderek sertleşmektedir. Belediye başkan adayları, yönetimlerine talip oldukları belde, köy, ilçe, ve illere götürmeyi vaat ettikleri hizmetleri halka anlatmak yerine, bir genel seçim havasında birbirlerini kıyasıya eleştirmektedirler.

ELEŞTİRİNİN DOZU İYİ AYARLANMALIDIR :

Eleştiri elbette yapılacaktır. Eleştiri de demokrasinin vazgeçilmez gereklerinden biridir. Hatta dozu hafif hoşgörülü bir eleştiri, düşünce ve eylemlerde doğruların bulunmasında da etkili olur. Eleştirinin olumlu ya da olumsuz olması, eleştirinin bu faydasını değiştirmez.

Ancak ve de ne yazık ki, demokratikleşme ve çağdaşlaşma amacında ve yolunda olan ülkemizde bu olgu, bazan "karalama" ve "küçük düşürme" ile eşanlamlı tutulmaktatır.

Kişilerin açıklarını arayıp bulma ve bunları tam seçim öncesi zamanlarda kamuoyuna duyurma hüner kabul edilmekte, eleştiriye konu olan kişilerin kaldıkları zor durumdan yararlanılmak istenmektedir.

Bu kadarla da kalınmamakta, devlet yönetiminde büyük sorumluluklar yüklenmiş yüklenmiş, ulusla bütünleşmiş tarihi kişileri eleştirmek ise, kahramanlık sayılmakta ya da bu eleştirileri yapanlar kendilerini öyle sanmaktadırlar.


ARTIK "ŞARK ZİHNİYETİ"Nİ BIRAKALIM; BIRAKMAK ZORUNDAYIZ :

Şu anda, genel seçim havasında görünen bir yerel seçim dönemi yaşanmaktadır. Bu seçimin, demokratik ve çağdaş bir ülkeye yakışır bir şekilde gerçekleşmesi en büyük bir beklenti olmalıdır.

Bu bakımdan, hem siyasi parti liderlerinin hem de yerel yönetimlere talip olan belediye başkan adaylarının propagandalarını sürdürme sırasında, rakiplerini eleştirirken bu eleştiri dozunun hoşgörü sınırlarını aşmamasına dikkat etmeleri gerekir.

Yönetime talip olan başkan adayları, eleştiriden daha çok, yönetime geldiklerinde uygulamaya koyacakları "hizmet programlarını" halka açıklamaları daha doğru olur. Ancak böylece halk, hangi adayın programının iyi; hangisininkinin daha iyi olduğuna karar verebilir.

Halk da, yaşadığı belde, köy, ilçe ve il yönetimine talip olan adayları seçerken, adayların kişiliğinden çok, sunduğu "hizmet programına" dikkat etmelidir.

Artık kişi ve toplum olarak, "şark zihniyeti"nin bir ürünü olan "kişiye bağlılık"tan kurtulup "programa ve yönteme bağlılık" aşamasına geçmek zorundayız; daha fazla geciktirmeden.


KISA KISA... : Doğalgaz zehirlenmesi nedeniyle hayatlarını katbeden yedi gencimizin yüreklere verdiği acı daha bitmeden, dün de İstanbul/Fatih'te iki insanımız(yaşlı bir anne ve özürlü bir kızı) da aynı nedenlerle yaşamını yitirdi. Görsel ve yazılı basın bu haberi kısaca geçiştirdi. Kimse çıkıp bu olaydaki sorumluluğu yetkililere yüklemedi. Suç ölen gariplerindi; belki de kombilerinin bakımını yaptıracak para bulamadıkları için böyle bir facia ile karşılaştılar.Neden? Çünkü bu insancıklar yoksu, hasta ve garip...Suçlu onlardan başka kim olabilirdi ki...Ben o garipleri görmezden gelenlerin adına onlara rahmet diliyorum.cdenizkent

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tamam. Ben de kendi adıma demiştim zaten :) Yani kendi adıma üzüldüm.. Aslında Türkiye'de herşeyi basın yönlendiriyor galiba. Anket sonuçları, nefret edilenler, sevilenler, düşenler kalkanlar.. Örneğin Türkiye'de binlerce kaza oluyor, birer ikişer insan ölüyor. Ama ne zaman otobüs kazası olur, toplu ölümler olur o haber değeri taşır. Sanki diğerleri daha az ölüyor.. İşte bu tespitin arkasında da bu yatıyor bence. Küçük olan büyük olanın gölgesinde kalıyor(bunu kelime anlamı ile söylüyorum). Gerçi bazı olaylara dikkat çekmek konusunda faydalı da olmuyor değil bu basın.. Bazılarını gözden kaçırıyorsak da.. Selamlar..

Günnur Kızıldoğan 
 06.01.2009 19:06
Cevap :
Merhaba...Gerçekten görsel ve yazılı basının gücü tartşılmaz; insanı vezir de eder rezil de...Bunun örneklerini hep görüyoruz ama yine de etkilenmekten kendimizi alamıyoruz. Anketler de öyle, işimize geleni kabul ediyor işimize gelmeyene de "bu anket yanlış" deyiveriyoruz. İnanılmasa da anketler de bizi etkiliyor. Katkınız için teşekkür ederim. Selamlar.  06.01.2009 23:04
 

Merhaba. Seçimlerle ilgili görüşlerinize katılıyorum. Ama ne yazık ki Türkiye'de henüz bu olgunluğun gösterilebileceğini sanmıyorum. Sanamıyorum. Türkiye'de siyaset,yalan ve riya ile paralel yürüyor. Hatta bu konuda "Seçilirsem Konya'ya deniz getireceğim..." esprisi bile yapılır. Tabi bu üçkağıtçılık ve yalancılığın karamizahı. Hal böyle olunca yapılan hizmetlerden çok yapılan yolsuzluklar belirleyici oluyor. Kim daha fazla yolsuzluk yapmış, kim yapmamış. Hizmetin ne olduğu-olacağı gölgede kalıyor. Diğerinin karasını ne kadar çıkarırsan o kadar beyazlaşıyorsun! Bununla birlikte son Notunuza kendi adıma katılmıyorum. Bu konudaki yazıma yazdığınız yorumdaki cevabımda ikinci doğalgaz olayından bahsetmiştim. Tabii ki ölümün büyüğü küçüğü, garibi değili olmaz. Onların ölümünü görmezden de gelmiyorum. Hissettiklerimi aktarmamış olmam onlar için üzülmediğim anlamına gelmiyor. Belki basının gençlere daha fazla sayfa ayırmasıyla ilgili olabilir. Allah tüm kayıplarımıza rahmet eylesin. Selamlar

Günnur Kızıldoğan 
 05.01.2009 20:20
Cevap :
Merhaba...Yorumunuz için teşekkür ederim ama, bloğumun sonundaki "kısa kısa" başlığı altındaki yazdıklarım, şu veya bu kişiyi hedef alan bir yazı değildi.Genel bir yazı idi.Selamlar.  05.01.2009 23:17
 

dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Partini söyle nasıl bir dünya görüşün olduğunu söyleyeyim. Yeril seçimlerde de asıl sorun dünyaya bakış, siiyasal bakış.

Yapukay 
 05.01.2009 11:57
Cevap :
Merhaba...Dünyaya bakış, siyasal bakış önemli ama, ben yaşadığım şehrime hizmet edeceklere de bakmak istiyorum.Ben, bloğumda da belirttiğim gibi kişilere değil,plan ve projelere oyumu vermek istiyorum.Bu seçimlerde herkes oyunu bu düşünceyle verirse, siyasi partiler bu seçim sonuçlarından şaşırır kalır. Ama insanlar yörelerine gelecek hizmetleri bir kenara itip yanlısı oldukları siyasi partilere oy verirlerse bu seçimim genel seçimden ne farkı olur? Genel seçimler ile yerel seçimlerden farklı sonuçlar çıkması, bir anlamda demokratik gelişmişliğimizin de bir görüntüsü olur bence. Katkınız için teşekkür ederim.Selamlar.  05.01.2009 20:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 916
Toplam yorum
: 2414
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 1329
Kayıt tarihi
: 11.12.07
 
 

İstanbul doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi İstanbul'da tamamladım. İstanbul Üniversitesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster