Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1828
 

Yerel seçimlerde en çok oyu hangi parti alacak?

Yerel seçimlerde en çok oyu hangi parti alacak?
 

Yerel seçim sonuçları iktidarı değiştiremese de iktidar üzerinde baskı uygulayabilir. Bunun en son örneği Özal'ın Cumhurbaşkanı, Mesut Yılmaz'ın Başbakan olduğu ANAP'ın tek başına iktidar olduğu dönemde görülmüştür. Yerel seçimler sonunda iktidar partisinin oy oranı tek başına iktidar olamayacak orana düşmüş, başta muhalefet parti liderleri Süleyman Demirel ve Erdal İnönü her platformda iktidar partisinin azınlık duruma düştüğünü söyleyerek erken seçim istemişlerdir.

İktidar partisi, yerel seçimlerle genel seçimlerin bir ilgisinin olmadığını, yerel seçimlerde kişilerin ön plana çıktığı savunmasını yapmasına rağmen, Mesut Yılmaz baskılara dayanamayarak, genel seçim tarihine 1 yıldan fazla varken ülkeyi erken seçime götürmüş, seçim sonucunda da iktidarı kaybetmiştir.

Yerel seçimlere yaklaşık 6 ay varken, bu seçimlerde alınacak sonuçlar iktidar üzerinde bir baskı yaratabilir mi?

Bunun için öncelikle Ak Partinin oy oranının tek başına iktidar olamayacak sayıya düşmesi gerekir.

Peki bu mümkün müdür?

Fazilet partisi kapatılıp, yerine Saadet partisi ve Ak parti kurulduktan sonra, bu görüşteki partilerin kemikleşmiş oy oranlarının dışında Ak Partinin, merkezden de oy desteği alarak tek başına iktidara geldiği bilinmektedir. Bu dönemde merkez seçmeninin beklentileri doğrultusunda çalışmalar yapan iktidar partisinin, iktidarını sürdürdüğü ikinci dönemde laikliğe aykırı davranışlarının odak noktası olduğu Anayasa Mahkemesi tarafından onaylanması yanında, Ak Parti genel başkan yardımcıları hakkında rüşvet, hayali ihracat iddiaları ile suçlanması ve aynı kişilerin tutarsız davranışları, deniz feneri gibi gündemdeki olaylar, merkez seçmeninin oylarını bu partiden geri çekmesine neden olabilir diye düşünülebilir.

Ancak bütün bunlara rağmen Ak Parti yerel seçimlerde de en çok oyu alan parti olacaktır.

Neden mi?

1. Merkezde ANAP, DYP gibi merkez partiler artık sadece bir tabela partisidirler. Solda DSP pasif kalmış ve oy potansiyelini kaybetmiştir. MHP, Ak Partinin dümen suyunda giderken, belki adaylarının kuvvetli olduğu yerlerde CHP oylarını bir miktar arttırabilir. Tabii ki adayların kuvvetli olduğu dönemlerde diğer partiler de o bölgelerde belediye başkanlıkları kazanabilir ama bu istisnai bir durumdur. CHP nin başında Deniz Baykal olduğu sürece de merkez seçmeninin CHP yi tercih etmeyeceğini tahmin ediyorum.

2. Bir zamanlar NTV de yayınlanan Emre Kongar ve Mehmet Barlas'ın haber sonrası yayınlanan "Yorum farkı" adlı programda Emre Kongar'ın bir saptamasını hatırlatmak istiyorum.

Emre Kongar, kendisine gençlerden gelen e-maillerde kendisinden görüş istediklerini, o da gençlere mutlaka üniversite okumalarını ayrıca öğrenciyken bir siyasi partide çalışmalarını öneriyormuş. Gençler öneriler üzerine karşılaştıkları durumu şu şekilde kendisine iletiyorlarmış.

Biz CHP ye gidip, partinizde çalışmak istiyoruz dediklerinde, kendilerini parti binasına bile sokmadıklarını, buna karşılık Ak Partide çalışmak isteyen gençlere bu partinin her türlü olanağı sunduğunu anlatıyorlarmış. Ak Parti'nin bu yöntemle tabanını genişlettiğini hepimiz kabul etmek durumundayız.

3. Kırsal kesime gittiğimde, oradaki yaşlı kişilere kişisel görüşlerini sorarım. Son zamanlarda aldığım cevap hep aynı olmuştur. Evinin önünde oturan yaşlı bir teyzeye "Teyze seçimlerde hangi partiye oy vereceksin?" diye sorunca kadıncağız içerden kızına seslendi.

- Gız Ayşe, bize katık gönderen hangi partiydi?

- Ampul ana ampul!

- Hah işte ampule vereceğim.

29.9.08 tarihli Milliyet Gazetesi haberinde yoksulluk parasının yılda 4 kez verileceği yazılıyordu. Ayrıca yerel seçimler yaklaşırken, Ak Partili belediyelerin kömür, gıda gibi yardımları artarak devam edecektir.

Bütün bu şartlar ışığında sadece yerel seçimlerde değil, gelecek yıllar boyunca Ak Parti iktidarına karşı bir alternatif bulunamayacaktır. Umarım yanılırım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 968
Toplam yorum
: 7842
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 2823
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster