Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
795
 

Yerleşiklik ve göçebelik..

Yerleşiklik ve göçebelik..
 

Çocukken anneme en sık sorduğum sorulardan biriydi. "Anne ben nasıl dünyaya geldim" O da ya uyduruk kıytırık yanıtlar verir, ya da başından savardı beni. En çok aldığım yanıt ise; seni çingenelerden aldık yanıtıydı . Bu yüzden midir bilmem, sokaktan geçen bohçacı kadınla sohbet etmek, yılın belli aylarında köşe başına bir sürü kap kacakla oturan kalaycı amcayı izlemek benim için büyük keyifti. Hele düğünlerde mutlaka kırnata çalanın yanına oturur, darbuka çalanın parmaklarına bakar onları sevinçle heyecanla izlerdim. Zaar beni getirdikleri için minnet duyuyordum onlara. Onların taliga arabalarıyla kasaba kasaba, köy köy dolaşmaları ise bir başka imrendiğim davranışlarıydı. O özençten mi kaldı benim göçebeliğim bir yere bir türlü yerleşememem, Balkanlardan göç ettirilen atalarımdan mı bilmiyorum.

*Yerini yitiren kişi Yola çıkmak zorundadır.

Yola çıkan kişi, yeni bir yer arıyordur

-ama yola hep bir (eski) yerden

Çıkıldığını da unutmaz: her varılan yerin de

(yeniden) bir yola çıkış yeri olabileceğini…*


Adana’dan Bursa’ya gelirken , memleketime geri döndüğümü, artık oraya yerleşeceğimi düşünmüştüm. Akraba görüşmeleri, kardeşlerle buluşmalar, çalıştığım ortam her şey güzeldi ilk yıllarda. Sonraki yıllarda ise bunlar rutin olmaya başlamıştı. Sabah okula git akşam ders dışı çalışmalar, şehir içi otobüs yolculukları. Hep bir yerlere koşturuyorum, hep bir yerlere yetişmeye çalışıyorum. Aksilik bu ya hep geç kalıyorum… Herkes kendi koşuşturmasının içinde ve kimse kimseye yetişemiyor. Baktım ki kendimi bile kaçırıyorum . O zaman yola bakmaya başladı gözlerim. Ve baktığım her yerde kendimi yolda yolculukta görmeye başladım.

*Bir yola çıkan kişi,

Bir yerden bıkandır;

Bir yerde konaklayan ise

Bir yolda yorulan

- bu İki konum böylesine farklı..*

Aslında mutluydum mutlu olmasına ama yolculuk girmişti düşlerime; kendime yolculuk…

İzmir ‘deyim.Urla’dayım. Farklı bir kent. Sokakları deniz kokan bir kent.Rüzgarı denizden esen. Bahçemde üç ağaç; incir, zeytin, nar. Her gün balkon kapısından iki kelebek giriyor salona iki üç tur uçup çıkıyor dışarı. Ve giriş kapısından bir sarı zambak eğmiş başını bana bakıyor. Güzel bir yolculuk bu, çok güzel. Yerleşir miyim buraya diye soruyorum kendime, sonra annemden aldığım yanıt geliyor aklıma.

’’Çingenelerden aldık seni...’’

Leylim13.08.2010

*Yürüme, Oruç ARUOBA

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

.....iyi ki linki....buldum

Zadig 
 19.10.2010 22:43
Cevap :
:))Sevgilerimle.  19.10.2010 23:13
 

Yollarda arıyorum konakladığımda kaybettiğim yarimi... Ne yollar bitti, ne de konaklayacağım yer ağırladı beni...Hep yerini yadırgayan bir çingeneydi yüreğim, uzanıp yatacağım uçsuz-bucaksız yemyeşil kırlar aradım kendime , özgür , uzandığım yerden bakacağım bir gökyüzü, ellerimi uzattığımda dokunabileceğim kadar yakın yıldızlar, bir de sen sevgilim, nereye gittiysem gökyüzünün altında çimenlerin üzerinde , yürek yüreğe seviştik seninle ... O kadar güzel anlatmışsın ki şiir yazasın geldi :) sevgilerim, selamlarımla

Aynur AKKAYA 
 26.08.2010 19:52
Cevap :
Ama çook güzel olmuş Aynurcum ya ,not defterime geçiyorum şiirini,sevgiyle kal canım.  26.08.2010 21:32
 

Karavan, ruhu göçebe olanların en iyi arkadaşıdır.Düşünün derim:) Çok hoş bir yazıydı. Göçeceler özgürdür, ne yorgun ne de arayış içinde. Şanslıymışsınız:) Sevgiler.

mea culpa 
 22.08.2010 11:05
Cevap :
Karavan güzel,emeklilik planlarımın içinde var.Biraz daha yerleşikliğe şimdilik evet.Güzel yorumunuza teşekkür ederim.sevgiyle kalınn  22.08.2010 16:53
 

Merhaba sevgili Leylim. Bana sorarsan, o deniz kokulu yeri terk etme değerli arkadaşım. Artık kendini kaçırmaktan vazgeç! Ne güzel, üç ağacın, iki de kelebeğin var. Bir de sarı zambak... Az şey mi bunlar? Hem kaç kişinin böyle bir mekanı var ki? Üstelik şimdi nar çiçeklerinin zamanıdır. Kal orada arkadaşım, uyma sen içindeki çingeneye. Sevgimle.

hazandagüzeldir 
 14.08.2010 12:40
Cevap :
Sevgili hazandagüzeldir,bir motorsiklet alabilirsem,kıyı kıyı dolaşabilirsem sanırım içimdeki çingene buradaki yerleşikliği kabullenecek...Bu çoook güzel yorumun için teşekkür ederim.Sevgiyle kal arkadaşım.  14.08.2010 14:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 247
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 654
Kayıt tarihi
: 18.10.07
 
 

Karlı bir kış günü, yaşam denilen bu yola düşmüşüm. Yürümüş yürümüş de bir arpa boyu yol alamamış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster