Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '12

 
Kategori
Otomotiv
Okunma Sayısı
4239
 

Yerli araba cephesinde neler söylendi (4)

Yerli araba cephesinde neler söylendi (4)
 

Gün geçmiyor ki, Yerli Araba konusunda yeni bir söz ortaya atılmasın, yeni bir makale yazılmasın. Düşünceler, atılımlar birbirini izliyor. Geçen gün bir araştırmada, “Türk halkının %70’i  Türk arabasını seve seve alırım,” diyormuş.. Hadi hayırlısı. Yakındır yakındır…

• Yerli araba merakı, bütün siyasetçileri ve yöneticileri sardı… Artık Erdoğan iyileşti,  dışarı çıkıyor. Ve ilk işlerinden biri yeni bir Yerli Araba’yı test etmek oldu…

• “Başbakan Erdoğan, AB büyükelçilerine verdiği yemeğin ardından ünlü tasarımcı Murat Günak tarafından İngiltere'de yapılan hibrit motorlu Mindsat adlı aracın ilk test sürüşünü gerçekleştirdi.
 
• Başbakanlık Resmi Konutu'ndan araçla çıkışında gazetecilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Erdoğan, aracı ilk kendisinin kullandığını belirtti. Sağlık durumuyla ilgili sorulara ise Erdoğan, "Gayet iyiyim" yanıtını verdi. Erdoğan'ın şoför mahallinde oturduğu aracın arka koltuğunda ise Devlet Bakanı Zafer Çağlayan yer aldı.”(1)

”Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, yerli otomobil projesinde başarıya ulaşmak için yılda en az 5-6 milyon otomobil üretmek gerektiğini, aksi halde piyasada var olunamayacağını söyledi. (2)

• Ankara'nın Akyurt İlçesinde faaliyette buluna Oscar Makina, endüstriyel alanda kullanılmak üzere ürettikleri elektrikli araçların ardından, prototip üretimini yaptıkları (Oscar) adlı arabalarıyla 2012 yılında trafiğe çıkacak. Oscar, saatte 90 kilometre hız yapıyor ve 160 kilometre menzili bulunuyor.

• Oskar Makinenin 1974 yılından bu yana inşaat makineleri ürettiğini belirten Genel Müdür Aydın Cömert, ''Türkiye'de Renault'tan sonra ilk yerli üretim elektrikli otomobili biz yaptık. Bu kadar büyük firmalar içerisinde biz herkesten bir adım daha ilerdeyiz'' dedi.

• Bir zamanlar ne derlerdi…. Alırsın bir Ford olursun Lord …! Bu arada Türkiye “Ford” dan haberler var.

• Ford Otosan'ın 205 milyon euroluk yatırımla üretmeyi planladığı yeni ticari araç, A'dan Z'ye Türkiye'de geliştirilecek. Yılda 100 bin adet üretilmesi planlanan ve Transit Connect gibi 3'te 2'si ihraç edilecek aracın, tüm mühendislik çalışmaları Türkiye'de yapılacak.

• Ford Otosan'ın Ar-Ge merkezinde bini aşkın mühendis ve çalışan tarafından geliştirilecek araç, hafif ticarilerde yeni bir segment yaratacak. Eskişehir İnönü Fabrikası'nda Türk mühendis ve işçileri tarafından üretilen yeni Duratorq motorunun tanıtımında konuşan Ford Otosan CEO'su Nuri Otay, yeni ticari araçla ilgili soruları yanıtladı. (2)

• Etox-Zafer ;”Şamil” “İmza” Hibrit araba ;  Elektrikli araba “Tilter” ; “Onuk-Sazan”

• Türkiye'nin en önemli kendi otomobilimizi üretme girişimlerinden biri olan Zafer Etox, dünya basınında da yer almaya başladı. Zafer markalı Türk otomobili Etox, dünyanın en önemli otomobil haber sitelerinden Autoblog'a haber oldu. Sitede Türk spor otomobili olarak tanıtılan Etox'a dizel motor entegre edilmiş olmasından bahsedilmiş ve gelecek aylarda bir de elektrikli bir Etox prototipinin geliştirileceği belirtilmiş.

• Sitede güncel Etox modelinin 1.5 litre hacminde bir dizel motor motora sahip olduğu ve 0-100 kilometre/saat hızlanmasını 13 saniyede tamamladığı söylenmiş. Autoblog'da ayrıca Zafer markasının sahibi Ercan Malkoç'un açıklamalarına da yer verilmiş.

• Ercan Malkoç yaptığı açıklamada, planlarında elektrikli Etox üretmek olduğunu ve 3 ay içerisinde prototip bir modelin üretileceğini belirtti. Malkoç ayrıca, elektrikli Etox'un satışa çıkarılması durumunda 30.000-35.000 liradan satışa çıkabileceğini açıkladı. Otomobilin 250 kilometre menzile sahip olacağını da belirten Malkoç, maksimum hızının ise 120 kilometre/saat olacağını söyledi.

• Devletten de yeterli desteğin alınması durumunda ilk seri üretim elektrikli Etox'ların 2012 yılında bantlardan inmesi bekleniyor. Hedeflenen fiyat etiketine sahip olması durumunda ise büyük satış rakamlarına ulaşacağı düşünülüyor. “

• Tüketicilerin 'yerli otomobil'e olan ilgisi gün geçtikçe artıyor. OYDER'in araştırmasına göre, her 100 kişiden 72'si 'Yerli otomobil alacağını' söylüyor Hükümetin yaklaşık 1 yıl önce ortaya koyduğu 'yerli marka otomobil'e ilgi artıyor. ... (Radikal,2.1.12)

• Yeni teşvik sistemiyle yerli otonun yatırım maliyeti düşecek. Otomotivcilerin 25 bin lira maliyet çıkardığı yerli otonun fiyatı 15 bin liraya inecek. Otomotiv Sanayii Derneği’nin, ‘yerli otomobilin maliyeti bu şartlarda 20-25 bin lira olur’ raporunun ardından harekete geçen ekonomi yönetimi, yerli otomobil üretecek olan ‘babayiğite’ süper teşvikler getirmeyi planlıyor. Bu kapsamda üzerinde çalışılan yeni teşvik sistemi ile yerli otomobilin maliyeti 15 bin liraya kadar çekilecek.(3)

…………………………………..
1.http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=197033#ixzz1g99n2LUn
2.http://www.aksam.com.tr/rahmi-koc,-yerli-otomobil-icin-bes-milyon-citasi-koydu--88210h.html
3.http://www.haber16.org/haber_detay.asp?haberID=31878


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 828
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster