Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
28
 

Yerli Endüstri 4.0’a Nasıl Geçeriz ?

Yerli Endüstri 4.0’a Nasıl Geçeriz ?
 

A’dan Z’ye tüm tüketim ürünlerinde yerli ve ithal ürünler belirlenir.

1.    Yerli defter, kalem, elbise, pantolon, bisiklet, karton kutu, buzdolabı, araba vb. yapan ve tamamen yerli üretim hammadde kullanan sektörler ve ürünler belirlenir.

Örneğin kot pantolonu üreten yerli firmalar varsa ithalat yasaklanır, yerli üretime teşvik ve destek verilir, ihracat yapması sağlanır. Örneğin Türkiye’de yeterli et tüketimi için hayvan varsa hayvan ithali yapılmaz. Örneğin hayvanlarımız aç kalsa bile saman ithal edilmesin.

2.    İkinci yöntem Türkiye’de üretilen örneğin bir otomobili %kaç oranında üretebiliriz. Bir otomobilde tüm parçaları Türkiye’de üretebiliyoruz, motor üretmek için gerekli alt yapıya sahibiz. Motor kalıplarını kendimiz yaparak üretim gerçekleştirebiliriz. Türkiye’de 15 milyona yakın eski Doğan, Şahin, Hacı Murat kullanan insanımız var, onlara eski arabalarıyla takas şartıyla yeni araba veririz. Başka bir örnek, bisikletin bütün parçalarını yapıyoruz ama vitesi yapamıyoruz, o zaman vites konusunda tecrübeli olan ya da ben yaparım diyen bir firma ya da sanayideki bir esnafa teşvik verilip, vites yapması ve Türkiye’de üretilen yerli üretim tüm bisikletlerde bu vitesin kullanılması sağlanabilir. Böylelikle bisikletin tüm parçaları ülkemizde yapılıyorsa ithal bisikletin ülkeye girişi engellenir. Adamlar spor giyim mağazası açıp kendi ülkelerinin spor ürünlerini, kamp ürünlerini kendi markalarıyla peynir ekmek gibi satıyorlar. Bizde çok daha ucuza üretim yapan çadır üreticileri ise dükkan kaybediyorlar. Buradaki mantık, inovasyon ve gelişme, değişime ayak uydurma.

3.    Teknoloji, aslında kullanımına çok hızlı bir şekilde adapte olduğumuz ama üretiminde geri kaldığımız bir konu. Bilgisayar konusunda başarılıyız, yerli firmalarımız ithal Çin mallarını kullanarak toplama dizüstü bilgisayarları başarılı bir şekilde yapıp satıyorlar. Fakat teknolojiyi her alanda nasıl kullanabiliriz ? İlk aşama bir şehir ya da bir ilçeyi iki bölüme ayırıp bir tarafta teknoloji şirketleri oluşturmak diğer tarafta ise silikon vadisi yapısını kurmak gerekiyor. Silikon vadisi ve teknoloji şirketleri birlikte çalışacak, fikri olana, üretene, geliştirene konusunda uzmanlarca onay verildikten sonra destek olunacak ve ticarileşme aşamasına geçmesi sağlanacak. Destek hızlı olacak, sonuç odaklı olacak ve resmi prosedür gerektirmeyecek ama sonucu kontrol dilecek. Örneğin yeni bir cep telefonu yapmak isteyen ve belirli bir aşamaya elmiş girişimciye her yönden maddi destek nakdi olarak verilecek, çalışmaları kontrol edilecek ve eksiklikler varsa tamamlanacak sonuç çıkmazsa ya da yolsuzluk olursa destek hemen kesilecek. Örneğin Amerika’da sistem nasıl işliyor. Belirli bir bölgede patates yetiştiriliyor, patateste önemli ve yeni bir böcek zarar yapıyor, Devlet patates konusunda çalışan üniversite ve tarım bakanlığına sorunu söylüyor, onlar fizibilite hazırlıyorlar. 2 yıl içinde soruna bir çözüm bulacağız diyorlar, bütçe hazırlıyorlar, fizibilite çıkarıyorlar ve 2 yıl içinde çözüm üretiyorlar o zaman işin içine özel sektör giriyor ve çıkan sonucu ticari aşamaya getiriyorlar. Yani üniversite, bakanlık ve özel sektör birlikte çalışarak, sonuç odaklı iş yapıp hep birlikte hem sorunu çözüyorlar hem de birlikte kazanıyorlar.

4.       Son olarak Yerli Endüstri 4.0’a geçebilmemizin tek yolu akıllı insan yetiştirmek. İşte bizde eksik olan en önemli konu. Türkler akıllıdır, pratik zekalıdır, doğrudur. Fakat genelde pratik zekamızı uyanıklıkla karıştırıp kısa yoldan köşe dönme işlerinde kullanırız. Burada gerekli olan, eğitimli, aklı başında, yaratıcı düşünebilen, farklı bakış açılarına sahip, özgür düşünebilen insanlar ve gençler yetiştirebilmek. Bunu da nasıl yapabiliriz ? Tek yol: Öğretmenleri imamlardan değil de gerçekten eğitimini almış, nitelikli, meraklı, heyecanlı, işini ve mesleğini seven, idealist insanlardan seçmektir. Öğretmeleri bu seviyeye nasıl çıkaracağız, adam gibi maaş vereceğiz (üniversitede doçentlik ya da profesörlük maaşı seviyesinde), öğretmenlik mesleğini yapamayan binlerce öğretmeni emekli edeceğiz. Ziraat mühendisi, işletme mezunu, su ürünleri mezunu birçok insanımız 20 yıldır öğretmenlik yapıyor, son 10 yıldır da ilahiyat mezunu birçok insan imam olarak başlayıp öğretmenlik yapıyor. Binlerce genç idealist öğretmenimiz ise işi haricinde, hamal, polis, güvenlikçi, balıkçı, büfede garsonluk yapıyor. İyi bir öğretmen alt yapısı tüm bir nesli 10 yıl içinde yetiştirir ve yerli endüstri 4.0’ı o zaman başarabiliriz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1829
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster