Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2235
 

Yerli imkanlarla üretilen Göktürk-2 uydusu başarıyla fırlatıldı ve yörüngeye oturdu.

Yerli imkanlarla üretilen Göktürk-2 uydusu başarıyla fırlatıldı ve yörüngeye oturdu.
 

Ülkemizin yüksek çözünürlüklü yerli imkanlarla yapılan keşif uydusu Göktürk-2 Çin'deki uzay üssünden fırlatıldı. Başbakan Erdoğan, törende Türkiye’nin kendi uydusunu üreten 25. ülke olduğunu belirterek,  şimdi de kendi uydusunu fırlatan 12. ülke olmayı hedeflediklerini söylemiş.

Gerçekten çok büyük bir başarı, ülkemizle ne kadar gurur duysak azdır. İnşallah bir gün kendi fırlatma rampalarımız da olur. Bu yola girildiğine göre bir gün olacaktır da.

Başbakan Erdoğan, geçen yıl fırlatılan ilk yerli uydu Rasat’ın da bir yıldır görevini yerine getirdiğini belirterek, “Göktürk-2, Rasat’tan daha ileri imkanlara sahip. Ormanları, deniz kirlilikleri, kaçak yapılaşmayı yakından takip edeceğiz. Heyelan alanları, orman yangınları, su baskınları ve deprem bölgeleri ile alınması gereken tedbirleri bu uydu ile tespit edeceğiz. TSK’nın keşif ve gözetleme ihtiyacını çok daha net karşılamış olacağız. Bugün Türkiye için tarihi bir an” demiş.

İşte Türkiye böyle yüksek teknoloji hamleleri yapmalı. Kendi tüfeğini, kendi tankını, kendi gemisini, kendi uçağını, kendi uçak gemisini, kendi insansız hava aracını, kendi denizaltısını yapabilmeli. Bunları yavaş yavaş yapmaya başladık, zaten yapmak da zorundayız. Yoksa dünya yarışında geri düşeriz. Türkiye'nin ekonomik olarak da sıçrayış yapabilmesi için katma-değeri yüksek mallar üretmesi gerekiyor. Bunun yolu ise bilimsel-teknolojik araştırmadan geçer. Türkiye ARGE yatırımlarına, bilimsel araştırmalara bu nedenle daha çok pay ayırmalı. Şu anda yüzde binler seviyesindeki bu oran daha da artmalı.

Bu olaydan Türkiye adına, ülkemin geleceği adına büyük gurur ve mutluluk duydum. İnşallah bir gün bizim de dünya çapında dünyaya örnek olacak çok değerli eserlerimiz olur.

***

TÜRKİYE’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu Göktürk-2, Çin’deki Jiuquan Fırlatma Üssü’nden uzaya gönderildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da fırlatılma olayını canlı olarak TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün ODTÜ yerleşkesinden izledi. Göktürk-2'den ilk sinyal saat 19.39'da alındı.

TÜBİTAK Uzay’ın ODTÜ yerleşkesindeki canlı olarak fırlatılma olayını Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nejdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve ilgililer katıldı. 19 Aralık’ta uzaya gönderilmesi planlanan Göktürk-2, Çin’deki olumsuz hava şartlarından dolayı uzay yolculuğuna bir gün önce başladı.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (UZAY) ve TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından üretilen ve 2,5 metre çözünürlüğe sahip Göktürk-2, Türkiye saatiyle 18.12’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin Gansu Eyaleti’ndeki Jiuquan Uzay Fırlatma Merkezi’nden uzay yolculuğuna başladı.

Fırlatma anını canlı olarak yayınla Ankara ODTÜ yerleşkesindeki TÜBİTAK UZAY’da düzenlenen törende izleyen TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan ve beraberindekilerin heyecanları dikkati çekti. Başbakan Erdoğan, fırlatma anında, ’Ya Alah Bismillah’ diyerek besmele çektikten sonra salonda bulunanlar bu anı alkışladı. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Tamer Beşer, uzaya gönderilen Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü ilk gözlem uydusu Göktürk-2'den ilk sinyalin saat 19.39'da Norveç Trömso'dan alındığını açıkladı.

Beşer, yaptığı açıklamada, Göktürk-2 uydusunun bugün saat 18.25'te yörüngeye yerleşmesinin ardından, 19.39'da uydunun ilk sinyalinin de başarılı şekilde alındığını ve uydu ile Yer arasındaki iletişimin sağlıklı şekilde kurulduğunu ifade etti.

Hayali gerçeğe dönüştürdük.

Başbakan Erdoğan, fırlatma anından sonra yaptığı konuşmada, "Bundan önce yabancı hayranlığı olan öz güvensiz nesiller yetiştirilmek istendi. Ezik nesiller yetiştirilmek istendi. Göktürk-2 uydusu ise azimli ve özgüvenli Türkiye’nin olduğunu gösterdi. Biz bir hayali, plana ve projeye dönüştürdük. Bu hayal şimdi uzayda" diye konuştu. Uydunun çalıştığına dair testlerin de başarıyla kontrol edildiğini anlatan Beşer, bundan sonra uydunun panellerinin de yarın sabah açılacağını ve normal işlevlerine başlayacağını söyledi.

Testler tamamlandıktan sonra yarın Göktürk-2'nin uzaydan yollayacağı ilk görüntüleri almayı hedeflediklerini bildiren Beşer, “Bu tümüyle ekibin tercihi olacak. Görüntü alımından önce belki biraz daha testlere devam edebiliriz. Ancak Göktürk-2'den görüntü alabilecek durumdayız” diye konuştu.

İlk görüntünün alınmasının önemine işaret eden Beşer, böylece uydunun görevini yerine getirmeye başlayacağını kaydetti. Beşer, uydunun ilk görüntülerini henüz karar vermemelerine rağmen Türkiye'den almasını planladıklarını belirtti. Uydunun fırlatma işleminin Çin'de yapıldığını anımsatan Beşer, “Fırlatma, başından sonuna kadar Türk ekip tarafından planlandı. Bu çok önemli” ifadelerini kullandı.

 

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/42881/0/1/iste-firlatma-aninin-boyle-izlediler.aspx

 

http://www.trthaber.com/videolar/iste-gokturk-2nin-komuta-merkezi-12831.html

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2312
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster