Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Aralık '09

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
15657
 

Yerli Malı Haftası’nı neden kutluyoruz?

Yerli Malı Haftası’nı neden kutluyoruz?
 

Yerli malı, Yurdun malı


Her yıl Aralık ayı geldiğinde ilkokul yıllarında yaptığımız kutlamalarda yediğimiz meyveler aklıma gelir ve o günkü lezzet damağımda kendini yeniden hissettirir.

 

O gün okula gelirken evimizde ne varsa bir sepete ya da çantaya doldurur, okula da koşa koşa giderdik. Tek katlı ve tüm sınıf öğrencilerinin tek bir salonda toplandığı köyümüzün okulu o gün çok daha şenlikli olurdu. Oturduğumuz sıralarla salonda “U” düzeni kurar, ardından getirdiğimiz yiyecekleri sıraların üzerine koyardık. Sonra da arkadaşlarımızla birlikte tadını çıkarta çıkarta yerdik.

 

Yediğimiz her ne varsa tamamı kendi tarlalarımızda yetiştirdiğimiz meyve ve sebzelerden oluşurdu. Ya da avlumuzda beslediğimiz hayvanlarımızdan elde ettiğimiz yiyeceklerden! Velhasıl soframızda pazardan alınmış bir tek lokma bile olmazdı. En küçük lokmasına bile kimyasal ilaç değmemiş bu yemişlerin lezzeti işte bu yüzden bugün bile damağımda. Organik tarımdan benim anladığım ile bugün organik tarım yapanların anladığı şey bile inanın çok farklı.

 

O yılların üzerinden yaklaşık yirmi yıl geçmiş. Bugün dönüp köyümüze baktığımda içime derin bir sızı çöküyor. Neden mi?

 

En az otuz öğrencinin okuduğu köyümüzün okulu kapandı. Çünkü köyümüzde o okulda okuyacak öğrenci kalmadı. Haliyle küçük yaşta çocuğu olan aile de yok. Gerçi köyde tarım ile uğraşan aile sayısı da bir elin parmağını geçmiyor ya, neyse! Şehirleri de tıka basa dolduran işte bu sahnelere sebep olan yanlış politikalar değil mi?

 

Gelin tarihe bir bakalım: 1923 yılında yapılan Atatürk’ün topladığı İzmir İktisat Kongresi’nde, yurdun bağımsızlığının korunması amacıyla yerli malları üretilmesi ve tüketilmesi kararı alınıyor. Bugün ise elimizde ne var ne yok satıyoruz. Üstelik yerli ve yabancı sermaye ayırımı yapmadan!

 

Nedense ithal olan ürüne eğilim giderek artıyor. Köylü ile çiftçiyi ayıramayan ve köylüyü desteklemeyen hükümetler yüzünden bugün şehirlerimiz doldu taştı. Pazarlarımıza GDO diye tanımladığımız ürünler geldi. Kokmayan, çürümeyen gıdalara rağbet pek bir arttı. Belki de bu yüzden hastaneler de tıpkı şehirler gibi dolup taşıyor!

 

Köyde soğan dikiyoruz ama satamayıp dereye döküyoruz. Şeker pancarı zaten ekilmez oldu. Vişne ve kirazlar da eğer vurulmazsa ancak maliyetini çıkarınca, geriye un için buğday ile yağ için ayçiçeği kalıverdi. Gel de köyde yaşa bakalım!

 

Köyde durum bundan ibaret, bilmem daha kötü olur mu? Peki ya şehirde durum farklı mı? Maalesef değil. Alışveriş merkezlerine girince insan kendisini başka bir memlekete gelmiş gibi hissediyorsa kutlanan Yerli Malı Haftası pek bir işe yaramıyor diye düşünmemek mümkün mü?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bende bir yazı yazacaktım yerli malı haftası ile ilgili. Sizin yazınızdan sonra bu seneyi yorumla geçirip gelecek sene için randevu alayım dedim. Yerli Malı haftası faaliyetleri ilkokul seviyesini maalesef geçemiyor. Birkaç süslü laf ve şiirden sonra hafta ile beraber etkinliklerde bitiyor. Bütün yıla ve toplumun her kesimine yayılması gereken bu olguyu hep konuşmalıyız. Bu vatanın bir yerlere ulaşmasını istiyorsak, ilkelerimizden biri de yerli malı kullanmaktır. Ve çocuklar kadar büyüklerinde eğitilmesini düşünüyorum. Yazınıza biraz katkım olduysa ne mutlu. Herkesi kaldığı kadar yerli malı kullanmaya davet ediyorum...

Hakan Oker 
 17.12.2009 22:21
Cevap :
Keşke seneye bırakmayıp yazsaydınız Hakan Bey. Böylesi önemli konuların herkes tarafından yazılması, daha çok kişi tarafından okunması ve bir önce de bu kötü gidişin değişmesi şart! Davetiniz için teşekkürler...  18.12.2009 20:07
 

Hem de gri bir İzmir gününde, yazdıkların aldı savurdu bir yerlere... bir de resimler savurdu... Çocukluğuma ait neler doluşmadı ki aklıma!.. Biz pazardan aldığımız meyveleri getirirdik ama, bizim köylümüzdü onu yetiştiren. Bir gün bile olsa nasıl da bir şölene dönüşürdü "Yerli Malı Haftası" Sadece bu değil anımsadığım; siyah önlüğüm, beyaz kolalı yakam, hatta kırmızı kurdelem... Ve resimler; halamın tarlasından elimle topladığım domatesler...bir kıyıda duran, kocaman domateslerden birini koparmak istediğimde, "Sakın haa, o tohumluk" diye uyarmaları... Ne kadar da kıymetliymiş yaptıkları, şimdi daha iyi anlıyorum ya artık oralar bir turizm cenneti. Günaydın sevgili Yusuf, gri ama aydınlık şehrimden günaydın.

derinmavi.. 
 16.12.2009 8:40
Cevap :
Ben hala köye gittiğimde annemin ektiği domatesleri toplayabiliyor, hatta dayanamayıp dalından kopardıklarımdan birini oracıkta yiyebiliyorum. Kokusu bir harika oluyor. Pazarda nerde öyle hoş kokulu domates! Damağımızın tadını bile çaldılar farkedemedik:( Sevgiler:)  18.12.2009 20:09
 

Yerinde ve zamanında bir yazı olmuş, tam da GDO nun gündeme geldiği şu günlerde...Siz kaç yaşındasınız bilmiyorum ama benim çocukluğumda da aynı anlattığınız şekilde kutlanıyordu yerli malı haftası! Şimdiki çocukların kutlamasına gerek yok çünkü yerli mal yok,dolayısıyla çocuklarımız da yerli malın ne demek olduğunu bilmiyor. Eski günleri çok ama çok arıyorum,öyle güzel fotoğraflar koymuşsunuz ki, o günler geldi aklıma...Elinize ve yüreğinize sağlık!

sevilay gülcek sensözlü 
 15.12.2009 17:09
Cevap :
Her geçen gün doğaldan biraz daha fazla uzaklaşıyoruz. Köyler boşalıyor, pazarlar GDO diye tanımlanan sözde gıdalar ile doluyor! Allah sonumuzu hayretsin!  18.12.2009 20:11
 

yasak savmak için kutlanıyor bir çok haftalar,günler..öyle olmasaydı şimdi bu yazıyı yazmanıza gerek kalır mıydı..

Gülden Işık 
 13.12.2009 22:45
Cevap :
Yine yerinde bir söz. Biz şu yasak savma huyumuzdan vazgeçmeden birşeyleri düzeltmek pek mümkün olmasa gerek!  13.12.2009 22:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 66
Toplam yorum
: 792
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 5921
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

Anadolu benim, ben de Anadolu'nun canıyım!   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster