Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Şubat '12

 
Kategori
Otomobil
Okunma Sayısı
1234
 

Yerli Otomobile bir adım ileriden başlamak !

Yerli Otomobile bir adım ileriden başlamak !
 

Sayın başbakanın hakkını yememek lazım. Yaşadığımız bunca gaile arasında bize özlemini çektiğimiz bir şeyi verdi: Gelecek ufku... Şimdiye kadar yalnızca Demirelli yıllarda gördüğümüz muğlak " Büyük Türkiye sloganı " yanında çerçevesi daha iyi belirlenmiş, sayısallaştırılmış hedeflerden bahsediyoruz. 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat, her türlü silahımızı kendimiz üretmemiz, yerli otomobil ve 2050'lerde küresel güç olma hedefi gibi..

Bu hedefler arasında en kolayı yerli otomobil gibi görünmektedir. Çünkü 60 yıllarda " Devrim Otomobili " ile başlayan, montaj sanayii ile devam eden, bu arada parçalarının çoğu yabancı kökenli olsa da " Anadol " tecrübesini yaşayan ülkemizde dünya çapında kaliteli üretim yapan bir yan sanayi, artık kendi dizaynını yapan ve sıfır hatalı üretim gerçekleştiren bir montaj sanayii var. Bunun yanında Otokar, BMC gibi otomativ firmaları tamamen yerli üretim yapıyorlar.

Geldiğimiz bu seviyede artık çok pahalı ve kıt bir yakıt haline gelen benzin tüketen ve dünyada yüzlerce çeşidi olan benzin motorlu otomobil üretmek yerine cesur bir karar alarak ve çok güçlü bir şekilde elektrikli otomobilden başlamalıyız. Eğer mevcut teknolojiyi de geliştirerek normal bir benzinli otomobil fiyatına satılan, tek bir sarjla 500 km.gidebilen bir yerli otomobil yapabilirsek amiyane deyimle " Voliyi gözünden vurarak " dünyada başa güreşebiliriz. Böylece herşeyiyle başkasının, montaj araba ihraç edip, 20-30 milyar dolarlarda gezinmek yerine 100-150 milyar dolarlık otomativ ihracatı yapabiliriz.

Tabii bunun için de bu işe cesurca girişecek " Bir mangal yürek " , benzinde " tatlı vergilerden " vazgeçecek bir maliye politikası ve sonuna kadar gidecek bir devlet desteği gerekiyor.

Yerli otomobilde bir adım önden başlamak için yekililerden bu girişimleri  bekliyoruz....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızın altına ben de imzamı atıyorum, tam düşündüklerimi yazmışsınız. 80' li yıllarda "yerli otomobil yapalım" diyenler alkışlanırdı, ama bu rüya çoktan bitti. Yerli yapalaım elbette, ama demode olan yakıtlarla çalışan değil, örneğin elektirkli otomobil ile işe başlayalım. Ama onu da bir şarjla 180 km gidiyoruz diyenlere inat, söylediğiniz gibi bir şarjla 600-700 km gidebilen akü sistemini geliştirerek yapalım. Ya da ne bileyim, hidrojen üreten otombiller yapalım... Elektrikli otomobil yapmak hiç sorun değil, ufacık atölyelerde bile butik ototlar yapılabilir. İddia ediyorum, evin bahçesinde bile yapılabilir. Bu arada ostim' de (adı bende saklı olsun) bir firma suyla çalışan otomobili 3-4 yıl önce yaptı, denedi ve sonuç aldı... Yine adı bende saklı olan bir firma şu anda alternatif yakıt üzerine çalışıyor ve ilk sonuçlar mükemmel... Benzinle çalışan motorlar bitmek üzere, biz hala rüyadan uyanamadık... Yazı için kutluyor, sevgi ve saygılar sunuyorum...

Haluk Seki 
 16.02.2012 15:22
 

Kendi yazıma yorum yazmak biraz garip olacak ama haberi daha sonra oğrendim: Ankara'da Oskar Makina adlı bir firma elektrikli bir yerli otomobili zaten yapmış. İlgili prototip tek bir sarjla 700 km.gidip saatte 100 km.yapabiliyor.Firma "Electri-city " adını verdiği aracı 2011 sonunda seri üretim yapmayı planlamış.Bilmiyorum başarılı oldular mı? Türkiye'de her iyi şeyde olduğu gibi mutlaka bir engel çıkarılmıştır!

mustafa semih arıcı 
 16.02.2012 10:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 343
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 430
Kayıt tarihi
: 19.02.11
 
 

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Teknoloji Yönetimi dalında mast..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster