Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '15

 
Kategori
Kedi Psikolojisi
Okunma Sayısı
536
 

Yeryüzündeki yaratıklara acımayanlara, göktekiler de acımaz!

Yeryüzündeki yaratıklara acımayanlara, göktekiler de acımaz!
 

Ne acıdır ki, gün geçmesin gazetelerde, televizyonlarda hayvanlara yapılan korkunç eziyet ve işkence haberlerinden kurtulamıyoruz. Gerçi diyeceksiniz ki, islâm dünyasında müslüman bir insanın müslüman insanları yani din kardeşlerini acımasızca katlederken hayvanlara yapılan katliamları, eziyetleri, aç ve susuz bırakılmalarını kim düşünür..

Ama kazın ayağı öyle değil. İnsanlar nasıl Tanrı’nın-Allah’ın ümmetleri ise, hayvanlar da O’nun ümmetleri. Bunu Kuran’ın En’am Süresinin 38. Ayetinde Tanrı-Allah bakın nasıl söylüyor; 

“ Yeryüzünde yürüyen hayvanlar ve gökyüzünde iki kanadıyla uçan kuşlardan ne varsa hepsi ancak sizin gibi ümmettir. Biz o kitapta hiç bir şeyi eksik bırakmadık. Nihayet (hepsi) toplanıp Rablerinin huzuruna getirilecekler buyuruyor.

İşte hayvanlara yapılan katliamlara, eziyetlere, aç ve susuz bırakılmalarına  karşı insanlarımızı bir parça olsun ahlâka, vicdane davet etmek için İslamda hayvan haklarıyla ilgili bir araştırma yaptım.

Edindiğim bilgileri özetleyerek şimdi sizlere aktarıyorum. İslâm dinine göre, hayvanlara eziyet ve işkence etmek, aç ve susuz bırakmak çok büyük günah. Hayvanlara yapılan eziyetlerin sorgusu yapılacak.

Bu arada UNESCO’da hayvanlara karşı yapılan eziyetleri nihayet görmüş ki, 15 Ekim  1978 tarihinde

“ Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi “ hazırlayıp yayınladı. Bakın Beyannamenin 9 ve 10. maddelerinde hayvan hakkını koruma ve güvenliğini önemli ölçüde teminat altına nasıl alıyor;

Madde: 9- Hayvanların kendilerine özgü yasal statüleri ve hakları hukuk tarafından tanınmak zorundadır. Hayvanların güvenliğinin koruma altına alınması hususu devlet örgütleri düzeyinde temsil edilmelidir.

Madde: 10- Eğitimden ve okullaşmadan sorumlu merciler, vatandaşlarına çocukluktan itibaren hayvanları anlamayı ve saygı göstermeyi öğrenmeleri için imkân sağlamakzorundadır. Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarında da hayvanlara eziyetin, işkencenin, aç ve susuz bırakılmasının büyük günah olduğu açıklanıyor. Şöyleki:  “ Unutmayalım ki bütün hayvanlar, insanlar gibi saygı gösterilme hakkına sahiptir. “

Sonuçta diyeceklerimiz şu; Hayvan sevgisi ve hayvan haklarının önemi üzerine ayet ve hadisleri ve de rivayetleri incelediğimizde, islam dininde hayvan severliğin ve hayvan haklarının ne denli önemli olduğunu açık bir şekilde görmekteyiz. Dikkate aldığımız tüm bu verilere dayanarak özetlemek gerekirse şu sonuçlara varıyoruz:

- hayvanlar birer ümmet teşkil ederler.
- hayvanlara işkence edenler lanetlenmiştir.
- her canlıya aş ve su vermek sevaptır.
- hayvanlara sert davranılmamalıdır. merhametten mahrum olan, her

  türlü hayırdan mahrumdur.
- hayvanların temizlik, bakım ve gıdalarına özen gösterilmelidir.
- hayvan dövüştürmek yasaktır.
- hiçbir canlı, atışlara nişan yapılmamalıdır.
- hayvanlara güçleri ölçüsünde yük vurulmalıdır.
- yolculuk sırasında ( hayvan naklinde) verilen molalarda hayvanların

  ihtiyaç ve istirahatının sağlanması insanlardan önce gelmektedir.
- süt sağımında, hayvanın yavrusuna da süt ayrılmalıdır.
- atlar boş yere koşturulup (at yarışları gibi) onlara eziyet edilmemelidir.
- kuşların yuvaları bozulmamalı, yumurta ve yavruları alınmamalıdır.
- hayvanlara yapılan zulüm, insanlara yapılan zulümden daha günahtır ve

  bunun azabı da daha ağırdır. çünkü helalleşme ve müsamahasını alma

  imkânı yoktur.” 

İSLAM DİNİNDE KEDİ ÖZEL BİR HAYVANDIR: İslamiyet'te kediler "temizlik" ile simgelenmiştir ve saygın bir yer edinmişlerdir. Hz. Muhammed'in bir kedi dostu olması Müslümanlar için bir övünç kaynağıdır. İşte kedilerin Müslümanlar'ın hayatındaki yerine dair bilgiler.

Kedi beslemek sünnettir. Hz. Muhammed, Uhud seferinde, ordunun önüne yavrularını emziren bir kedi çıkınca, kedinin başına ezilmemesi için bir nöbetçi dikip koca bir orduyu o kedinin etrafından dolaştırmış. Ve seferden döndüğünde o nöbetçiden kediyi istemiş ve sahiplenerek adını Müezza koymuş.

Unutmayın,

- Evde kedi beslemek sevaptır, kediler evin bereketini artırır.
- Kedi aile fertlerinden biridir, çocukların merhamet duygusunu geliştirir.
  Peygamber efendimiz yanındakilere: " Hubbül hırratı minel iman" der.

Türkçesi:  " Kediyi sevmek imandandır. " Mesaj oldukça açıktır.

Bir gün namaz kılarken bir yılan Hz. Muhammed'e arkasından yaklaşmış ve Hz. Muhammed'i sokmaya kalkışmış. İşte tam o sıra oralardan geçen bir adam Hz. kedisini yılanın üzerine salmış. Ve bilindiği üzere yılanın amansız düşmanı olan kedi, yılanı boğmuş. Yılandan kedi sayesinde kurtulan Hz. Muhammed kedinin sırtını okşamış. O günden beridir de kediler sırt üstü yere düşmezlermiş.

Dünyaya gelen canlı mitolojisinde Hz. Adem ile başlayan insan sürecinden sonra yaratılan ilk canlılar yılan ve kedidir. Ve ilginçtir ki, hemen her dinde, yılan kötülüğü kedi iyiliği temsil etmiştir. Bugün dahi yılanın en korktuğu canlı kedidir. Öyle ki, kedinin kokusunu aldığı yere yılan giremez. Evde kedi beslenebilir. Dini açıdan sakıncası yoktur. Nitekim Hz. Peygamberin, çoğu sahabe-i kiramın ve çoğu evliya zatların evlerinde kedileri vardı.

Unutmayın,

" Her canlı hayvana yapılan iyilikte sevap vardır."

" Yeryüzündeki mahlûklara/yaratıklara acımayana, göktekiler ( Melekler) de acımaz." 

 

 

 

 

 

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yaratılanı severiz Yaratandan ötürü, sırrına erenler Allahın yarattığı tüm mahlukatı sever...Bu hem Yaratanın emridir hem Peygamberimizin sünneti...Hayvan masumiyeti, hayvan sadakati,hayvan kanaati insanda olsaydı peşinen Cennetlik olurdu...Ne yazık ki biz hayvan sözcüğünü hakaret olarak kullanırız...Bu da ayrı bir çelişki...Güzel yazıydı..Elinize sağlık..Selamlarımla

ali açıköz 
 02.02.2015 22:55
Cevap :
Teşekkürler Ali Bey. Duygulu cevabınız için teşekkürler. Geç cevap verdiğim için özür dilerim. Kalın sağlıcakla  06.02.2015 0:15
 

Çok güzel bir yazıydı okuduğum, bir hayvan sever olarak Allah razı olsun kaleminizden saygılarımla Hulusi bey..

gülsen tunçkal 
 02.02.2015 14:46
Cevap :
Teşekkürler. Hayvanları tanımayan onları yok sayan insanları, insan olarak saymıyorum. Teşekkürler size.  06.02.2015 0:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 221
Kayıt tarihi
: 03.10.11
 
 

Kendimi küçük yaşlarda uzak ülkelere attım. 50 yıl aynı yerde, dünyaya bir daha başka bakarak az ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster