Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '17

 
Kategori
Telekom / Mobil
Okunma Sayısı
207
 

Yeşil dedöktör büyük fayda sağlayacak mı?

Yeşil dedöktör büyük fayda sağlayacak mı?
 

yesil dedektor


Arkadaşlarınızla sohbet edip, camın önünde kahvenizi içerken manzaranın keyfini çıkarıyorsunuz, kimse sizi rahatsız edemez tabi arka masada oturan sigarası ile manzaranın tadını çıkarmaya çalışan farklı bir kişi dışında.

Hepimiz bu ve bunun gibi durumlarla karşılaşmışızdır mutlaka sigara içsek de içmesek de. Ancak ne yazık ki bazılarımız sigara içilecek ve içilmeyecek yerler konusunda ayrım yapmakta zorlanıyor. İşte bu noktada eliniz kolunuz bağlı ciğerlerinize sigara çekmek zorunda kalmamanız için Yeşilay sizi düşündü ve 'Yeşil Dedektör' isimli uygulamayı geliştirdi.

Ülkemizde uyulduğunu göremediğimiz kapalı alanda sigara içmeme kuralı için artık sizde Yeşilay'ın bir gönüllüsü olabilirsiniz. Yapmanız gereken 'Yeşil Dedektör' uygulamasını telefonunuzda bulundurmak.

Android ve İOS marketteki yerini alan Yeşil Dedektör uygulaması sayesinde kapalı alanlarda içilen sigara için anında bildirimde bulunabilecek ve durumu Yeşilay'a iletebileceksiniz.

Yeşil Dedektör ile yapılan bildirimlerde bilgiler paylaşılır mı?

Kesinlikle hayır! Yeşilay ve T.C. Sağlık Bakanlığı bu konuda oldukça net ve bilgilerinizin kesinlikle kimseyle paylaşılmayacağının altını çiziyor. Yaptığınız bildirim yalnızca Yeşilay'a bir uyarı sinyali olarak gidecek ve Yeşilay denetçileri de tıpkı rutin denetlemeler yapar gibi ilgili yere ulaşacak.

Yeşil Dedektör uygulaması nasıl çalışır?

Yeşil dedektör uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra konum erişimi için izin vermeniz gerekiyor zira yapacağınız bildirimlerde konum bilgisi bu sayede Yeşilay sunucularına gönderilecek. Yapacağınız bildirim için konum bildiriminden sonra son olarak yer / mekan ismi seçmeniz gerekiyor. Bu seçimi de yaptıktan sonra bildirimde bulunabilirsiniz hepsi bu kadar.

Yeşil Dedektör uygulaması izinsiz paylaşım yapar mı?

Yine Yeşilay ve Sağlık Bakanlığı'nın güvencesi ile uygulama sizin adınıza veya sizden izinsiz kesinlikle bir paylaşımda bulunmayacak ve bilgileriniz kesinlikle kimseyle paylaşılmayacak.

Uygulama ilk aşamada yalnızca İstanbul için yürürlüğe girecek

2008 yılında yasalaşan kapalı alanlarda sigara içmeme kanunu, çıktığı günden bu yana uyulmayan kurallar arasında ve denetim güçlüğü durumu iyice çıkmaza sokmuş durumda. Yeşilay, kapalı alanlarda sigara içilmesinden rahatsız olan tüm vatandaşların haklarını korumak için bu uygulamayı geliştirdiğini açıkladı.

Bildirimde bulunduktan sonra ne olacak?

Yeşil Dedektör ile yaptığınız bildirimler Yeşilay ve Sağlık Bakanlığı sunucularına düşecek. Ardından bu uyarı için inceleme yapıldıktan sonra saha denetçilerine haber verilecek ve denetçiler de ansızın ilgili mekana ulaşıp denetlemelerini yapacak. Bu sayede gerekli kontroller için rutinin dışına çıkılmış olacak ve işletmeciler de durumu ön göremeyeceğinden dolayı sigara içimi konusunda çok daha dikkatli olmak zorunda kalacak.

Kapalı alan nasıl tasvir edilir?

Yeşilay'ın konuya ilişkin yaptığı tasvire göre uygulama ile bildirimde bulunabileceğiniz alanlar yarı-kapalı veya kapalı tavanı bulunan yan duvarları veya çevresi yarısından fazla olacak şekilde yükseltilmiş duvar ile kaplı, giriş yolu olan ve giriş yolunun bulunduğu kapının birleşik olduğu duvarların yarısından fazlasının kapalı olması ilgili alanı kapalı alan yapmakta. Yani tente veya açılır/kapanır tavan bahsi geçen bölgeyi açık alan yapmamakta.

Ahmet TÜRKKAN

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 8313
Kayıt tarihi
: 16.02.16
 
 

Ben androhaber.net sahibi Ahmet Türkkan ve Trakya Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster