Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
2530
 

Yeşil gözlü güzel kadın

Bu gece çok korkuyorum. Hayata devam etmek çok zor geliyor. Daha bir şey olduğu yok ama ben yine de böyle hissediyorum. Nedense ölümü düşünmek hiç iyi gelmiyor. Kime iyi gelir ki, çaresiz birine mi? Gece oturmuş yazarken zihnim bunları bana düşündüre nedende, gözlerim ise soldan gördüğüm o ışıl ışıl aya takılmakta. Yarım ay olmuş… Hemen az bir şey ötesinde bulunmakta yıldız. Bu gece bu saatte benim gibi dışarıda oturan herkes görmüştür o yarım ayı. Küçükken güneşin yalnızca benim peşimden geldiğini zannetmek ya da ayın ben nereye gitsem benimle geldiğini bilmenin ortaya çıkardığı o kendini özel hissetme hissi…

Bu durumun öyle olmadığını, aslında güneşin herkesin güneşi olduğunu öğrenmek kaç yılımı aldı bilmem ama aynı gökyüzü altında anlaşamayan çok insan gördüm. En azından bu gerçeği bilecek kadar büyüdüm. Yazımın bundan sonrası ne yöne gidecek bilmiyorum ama bu gece korkuyorum orası aşikâr. Nedense elime alıp kalemi korkularımı yazasım geldi. Ahmet Haşim bu yüzden mi çok sever geceyi? Çirkin olmaktan öte, fiziksel olmayan bir nedendir onunki. Gece tüm duygular çıplak, daha bir net görünür gözüne. Dinlersin kendini… Sen dinlediğin vakit doğa da dinlemeye koyulur seni. Düşünüverirsin ya o Dakka her şeyi, bir de baktın ki uzaktan gelir bir çekirge sesi. Seni anladığını ifade eder belki. Fabllardan fırlamış bir çekirgedir o. Az bekle, hayal gücün geniş ise konuşturursun belki o çekirgeyi. Sessizlik gecenin melodisi. Gökyüzü bir ana gibi, ay o ananın gözleri ve yıldızlar ki o ananın gözyaşları…

Nedendir bilmem ama bu gece gökyüzüne bakarken korkuyorum. Duygularım o kadar net ve gerçek ki. Yaşamın kıyısında her yeni gün getireceklerini beklerken o kaygılı, merak dolu gözlerle; hayata çemkirmenin neler ifade edeceği hiç sorulmayacak bile. Gelen her dert, payına düşen her haber yapman gereken bir ödev nihayetinde. Bu gece korkuyorum ben. Uzaklardan beklediğimiz o kötü haberi almadık daha. Ama önünde sonunda o haberin geleceğini bilmekten bitkin düştü birileri. Ben değilim o biri… “ “ sizin hiç babanız öldü mü? Benim bir kere öldü kör oldum” Ya da “her ölüm erken ölümdür” der ya Cemal Süreyya onun bu dediğine katılmamak yanlış olur. Ölmek, çağrıştırdığı o dipsiz, karanlık duygu bu gece korkutuyor beni. Var oluşumun nedeni; o yeşil gözlü güzel kadın, yani annemin yanımda uyurken kalkıp duran göğsünün ve verdiği o sıcak nefesi duymak dünyada alabileceğim hiçbir hazza eşdeğer değil. O varsa varım ben. Benim yaşamam onun sayesinde. Görmem, hissetmem, âşık olmam… Yüreğimin en güzel yerinde, en manzaralı bölgededir onun yeri. Bu gece karşısında, üzerimde battaniye, onunla yan yana uzanmanın vermiş olduğu huzur ve güven, şu yas tutan kadın tabiri ile karşımda duran geceden korkmamam gerektiğini söylüyor bana.

Annem… Yüreğim, yaşam özsuyum… Maneviyatım… Elimde olsa bu hayatı yok sayardım. Üzmemesini isterdim hayattan. Benim annemi üzmemesini. Mutlu yaşasaydın hayatının sonuna dek. O yaşanmışlığın, yüzündeki çizgiler kadar gerçek olsa da yine elimde olsa o yaşanmışlığını da siler, kendimle bir tutardım seni. En az, benim hayata atılmam gerektiğini haykıran yaşım kadar genç olmanı isterdim. Beraber başlasaydık yaşamaya. Yaşlanman ölümü hatırlatmasaydı keşke. “ölümün kime, hangi yaşta geleceği belli mi olur kızım “ dersin ya hep, keşke o bilinmez bu kadar belirsiz olmasaydı. Bu gece korkuyorum! Bütün korkularımı da yanıma alarak hem de. İçimde örgütlenen bu korku yumağına yok bir faydam. Azaltmak için göstermedim bir çaba. Belki yatınca geçer? Sabah uyanınca unuturum her şeyi. Kim bilir? Korkma! Sakin ol, belki görmeni sağlar tüm bu korkular. Ayakta kalabilmeni… Varlığı varlığına huzur veren o yeşil gözlü güzel kadını düşün; Bedevi... Manası adında gizli o kadını düşün. Seni gözeten, seven, mutlu eden o kadını düşün ve o yeşil gözlü kadının senin için ne denli özel olduğunu düşün. En içten ve karşılıksız sevgiyi yalnızca o yeşil gözlü güzel kadının verdiğini ve sonra da varlığının onun için ne demek olduğunu düşün. Bak o zaman hayat güzel görünür gözüne. Hayat güzel… Ama nedense bu gece korktum. Hem de o yeşil gözlü güzel kadının o hüzün dolu bakışlarını milyon kere görememekten, KORKTUM!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Emeğinize sağlık, ben de annemi herşeyden çok ama çok severim.. Benim annemde çok güzel ve çok özeldir ayrıca benim dünyamdır.. Sevgiyle..

ckerem_ 
 06.08.2010 18:40
Cevap :
teşekkür ederim yorumun için..tüm anneler özeldir,güzeldir..  06.08.2010 23:34
 

Gittiğinde yüzümün aynası kırıldı orta yerinden. Sabah olmadı, gözlerim kayboldu yıllar içinde. Gittiğinde adresimi de götürdün, evimin zil sesini de..

Kerem Porazan 
 06.08.2010 11:51
Cevap :
güzel..  06.08.2010 23:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 601
Kayıt tarihi
: 23.06.10
 
 

Muş doğumlu, 20 yaşında daha çömez bir yazarım... Hem ben sadece yazarım... Öyle bir tutku ki yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster