Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
228
 

Yeşil kartlılar, Ocak’ta SGK’ya devredilecek…

Yeşil kartlılar, Ocak’ta SGK’ya devredilecek…
 

Türkiye 1 hafta sonra Genel Sağlık Sigortası sistemine geçiyor. Yeni sistemle birlikte Türkiye’de yoksulluğun yeni şifresi belirlendi. Yılbaşından itibaren yoksulluğun yeni şifresi “60-C-1” olacak. Yılbaşı itibarıyla geçilecek yeni sistemde herkes Genel Sağlık Sigortalısı oluyor.

İşin özü şimdiye kadar ayrı bir kalem olarak devletin sorumluluğunda olan yeşil kartlılar SGK ya devrediliyor. Sosyal devlet söylemleri içinde makul bir uygulama gibi görünse de kendi çabası ile ayakta kalmaya çalışan kesime yeni bir darbe daha vuruluyor. Yirmi beş yıl, otuz yıl gelirinden sigorta parası kesilenlerin içine beş kuruş ödememişleri koyarken acaba razı mısınız diye soran olmadı. Görülüyor ki hükümet kendi bakması gereken kesimi de zorla ayakta duran kesimin üzerine yıkıyor.

Bu satırları okuyanlar benim mağdur insan düşmanı olduğumu düşünebilirler. Gerçek ise tam tersidir. Eğer oy alacağım diye herkese en az üç çocuk diyorsanız, bakamayacağı kadar çocuk yapıp açlar ordusuna katanlara bu konuda eğitim vereceğinize onları sömürme  ve  oy deposu olarak kullanma yoluna gidiyorsanız, ülke ekonomisini nüfusunuzun çoğuna iş imkanı yaratacak biçimde değil de küçük bir kesime rant sağlayacak biçimde oluşturuyorsanız, ekonominizin dünyanın sayılı bilmem kaçıncı ekonomisi olduğunu iddia ediyorsanız, çaresizlerinize de bakacaksınız. İnsanları iş güç sahibi yapıp ayakları üzerinde durmalarını sağlayacak yerde sadaka ile yaşamaya mahkûm ediyorsanız, onların mağduriyetlerini yıllarca sigorta ödemişlerin üzerine yıkmayacaksınız.

İmkânlarımız bu kadar diyorsanız size bir gecede aylıklarınıza yaptığınız akıl almaz zamları sormak insanların hakkı olacaktır. Türkiye zengindir ve yoksulunu bakabilir. Belli kesimlere rant aktarmak bir yerleri gemicikler, fabrikacıklarla donatmak yerine insanları iş sahibi yapmaya çalışmak gerekir diye düşünüyorum. Olmuyorsa becerilemiyorsa şapkanızı alıp gidersiniz. Bir becerebilen gelir yapar.

Gerçek fakirin katkı payını devlet ödeyecekmiş. Takip ediniz ikide bir bedava almaya hak kazandığımız ilaca değişik isimlerle zam yapıldığında muayenelerde hissettirmeden paralarımızın götürülmesi arttıkça devletin ne katkı yaptığını daha iyi anlayacağız.

Şimdiye kadar ne yazık ki yanılmadım. Umarım bu konuda yanılmış olurum…

İzmir 2011

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

oh oh daha da iş daha da iş, eşit işe eşit maaş derken diğerlerinin işi azalıyor SGK çalışanlarına bindir işi, oda aynı maaşı alıyor ...Nerde eşit iş eşit ücret neresinde...Şimdi meraklı saf vatandaşım bu konuda bir şey yapılıyor faydalı diye kuyruklar oluşturacak kahvelerde çıkan ve asılsız iddalarla kanunlar oluşacak, yine başımız ağrıyacak nasıl bir eşitleme..İkramiyemiz vardı devlet değil kurum veriyordu kaldırdılar, ek ödemelerimizi düşürdüler.yeni maaş katsayı ile de maaş azalıyor nasıl eşit iş nasıl ücret...petrol kimyada çalışan bir memur ile bakanlıkta (TBMM nde) çalışan bir memur ile vakıflarda çalışan bir memur eşit işmi yapıyor eşit ücretmi alıyor...yeşil kartı getirdiniz yarın da işçi bulmayı birleştirin tam olsun başka kurumların işi varmı getirin getirin.....

Ayhanın sesi ve kalemi 
 26.12.2011 18:41
Cevap :
Merhaba, Konu neresinden tutarsanız tutun elinizde kalacak nitelikte. Ben sigorta pirimi ödeyen basit bir insan olarak yeşil kartlıların benim fonumdan bakılmasına karşıyım. Devlet onları istiyorsa özel kliniklerde baksın. Saygı ve selamlar...  27.12.2011 18:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1668
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster