Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Mart '15

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
183
 

Yeşilçam'ın en dramatik yüzü Cahide Sonku'ya saygı ......

Yeşilçam'ın en dramatik yüzü Cahide Sonku'ya saygı ......
 

18 Mart 1981 - Yeşilçam'ın En Dramatik Yüzü Cahide Sonku'ya Saygı.....

Evet, Yeşilçam'ın hiç şüphesiz en acıklı öyküsüdür Cahide Sonku.
1919 da Yemen de doğmuş, 16 yaşında girdiği Darülbedayi'nde Muhsin Ertuğrul Üstat'ın yanında en gözde oyuncusu olarak sivrilmiştir. 1933'te "Söz Bir Allah Bir" filmiyle sinemaya geçti. Kendi adına Sonku Film şirketini 1950 de kurdu. "Fedâkar Ana" filmiyle yönetmenliği de denedi.

Cahide Sonku;  Avrupai bir tip ve havaya sahip olduğundan Türk Sineması'nda bir ilkti. "Bataklı Damın Kızı Aysel" adlı filmle ünlendi. Bu zamandan sonra adeta bir "ikon" oldu. Türk Sineması'nın zirvesine bir oturdu adeta pir oturdu. Oradan da bir daha ne pahasına olursa olsun inmedi. Papuçlarından şampanyalar içilen, adına verilen kokteyl ve partilerin sayıları birbirine karışan, oynadığı her film olay ve yanında oynattığı yardımcı oyuncuların şöhret olmalarına (özellikle de Zeki Müren'in ilk filmlerinden olan "Beklenen Şarkı" da Zeki Müren'i Sinema ve Müzik dünyasına tanıştırıp şöhrete erdiren) Oynadığı filmlerin gelirlerinin o döneme göre çok yüksek olması ile etrafındakilerin de bayağı para kazanmalarının da adeta Garanti olan Cahide Sonku; aklının uzaklarından bile geçiremediği bir son ile karşılaştı:

1963 yılında bir yangın sonucu kurmuş olduğu Sonku Film'in yanması üzerine iflas eden Cahide Sonku; ömrünün son yıllarını sefalet içinde geçirdi. Tanınmaz bir halde ve hiç kimsenin akıl erdiremediği çok acı bir sonla bu günkü Gümüşsuyu Caddesi'nin arka tarafındaki metruk olan otelin bodrum katında, tahta zeminde kartonların üzerinde ölü bulundu. Üzerinde ise Yorgan yerine yerlere serilen eski bir kilim vardı. (Bknz. o tarihteki önde gelen gazete kupürlerine-anında çekilmiş resimlerine)

Ne acıdır ki, bu gün Yeşilçam'ın vefasızlığı ört bas etmek için, Cahide Sonku'nu öldüğü yerler olarak değişik mekanlar yazılıp çizilmektedir. Öldüğü günlerde bu tip haberler yoktu da neden son dönemlerde isimler geçtiğinde bu tip haberlerin mantar gibi çoğaldığı takdirini de Siz Okuyucularıma bırakıyorum.

18 Mart 1981 de ölen Cahide Sonku, Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi.
Mevlam Rahmet etsin......


Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 726
Toplam yorum
: 143
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 216
Kayıt tarihi
: 06.12.09
 
 

Aslen Şebinkarahisar-Alişar Köyü-Killik Mahallesi İmamlar (Çakmaklar) Sülalesine mensup olan Şair..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster