Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mayıs '20

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
39
 

Yeşilçay Tarzı

Günlerdir aynı konu üzerinde yazıp konuşuyoruz. Virüs, virüs, virüs. Biraz uzun ve sabır gerektiren bir dönem. Ne konuda araştırma yapsak, hangi konuyu yazsak sonuçta yol ona çıkıyor. Bir şekilde konuya dahil oluyor ucundan kenarından. Bu hafta hadi virüsünü karıştırmayalım işin içine dedim ama bak yazıya bile onla başladık. Bu da bahsetmemiş halimiz olsun. Şunları geride bırakıp gelelim bu haftaki konuğumuza…

Yeşil çay.  Sık sık tükettiğimiz çayların başında geliyor, yani siyah çayın tahtını tabi ki sallayamadı ama ondan sonra akla gelen çay diyebiliriz bence. Tüketim ve ilgi arttıktan sonra malum üreticiler de ne yaptı? Farklı aroma ve çeşitlerini piyasaya sürdüler. Ben aromayı pek sevmeyen bir tüketiciyim fakat geçen gün tanıştığım yeşilçay bana “ Emin misin?” dedi.  Kendisi yeni bir üretim değil, biz yeni tanıştık ve anca içebildim. “ Acai ve Ananaslı” yeşil çay olarak geçiyor ismi. Acai üzümü, kırmızı ve mor renge sahip yuvarlak bir meyve. Gördüm mü? Hayır. Biliyor muyum? Evet. Ananasla ikisi birbiri için yaratılmış gibiler.  Bu uyumu kim düşündü bilmiyorum ama gerçekten iki koku ve tat birbirini tamamlamış. %85 oranında yeşil çay bulunuyor bahsettiğim çayda.

Böyle farklı tatları ve ürün çeşitliliklerini görünce mutlu oluyorum, gıda sektöründe her alan dikkatimi çekiyor ve hepsi birbirinden önemli ama şu yeni ürün geliştirme olayı, araştırma aşamasından bitişine kadar her zaman benim için zirvede yer alıyor. Bildiğin yeşilçayı alıp böyle yeni bir şekilde piyasaya sunmak sandığınız kadar kolay değil. O yolda ne aşamalardan ne denemelerden geçiliyor? Sonucunda da böyle istenen ve ilgi gören bir tat çıkınca “ Oh tamam oldu bu. “ hissi güzel. İlla ki “ Aman bu ne ya” topluluğu oluyor ama onlara da tamam, biliyorsunuz. Sektörün hep böyle canlı kalıp her geçen gün daha da yenilenmesi dileğiyle.

Sağlıkla Kalın!

Not: “ Şu acai meyvesini daha çok duyarız.”

Gıda Yüksek Mühendisi

Nermin Özge Bilge

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 318
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster