Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ekim '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
629
 

Yeter, bıktık bayrak görmekten

Yeter, bıktık bayrak görmekten
 

Bu sabah ofise gelirken, arabamın radyosunda, her sabah olduğu gibi, Ümit Zileli’nin “Sesli Gazete” programında duydum bunu. Ümit Zileli’nin bir doktor arkadaşı, sabahın 07:30’unda aramış ve annesinin Fatih’teki evine giderken, Fatih caddelerinde duvarlara şablonla hazırlanmış olan “Yeter artık, bayrak görmekten bıktık” yazısını gördüğünü söylemiş..

Şaşırdınız mı?

Neden?

Yıllardır takiyye yaparak, -mış gibi davranarak uyutan, ninniler söyleyen zihniyetin öz güveni fazlasıyla yerine geldi ki, açık açık ortaya niyetlerini koyar oldular. Daha birkaç gün önce “cumhur”un bayramını, köprülü kavşak bayramına çeviren, utanmadan-arlanmadan, yollar tıkanacak, trafik aksayacak bahanesi ile fener alaylarına izin vermeyen zihniyet bu değil miydi?..

Planlı, programlı, donanımlı bir şekilde, hayasızca şablonla hazırladıkları yazıyı duvarlara arsızca yazabiliyorlar… O kadar ekip aracı, o kadar güvenlik görevlisi, o kadar kamera bunları tespit edemiyor…De gidi deee..

Çıkmıştık açık alınla, on yılda her savaştan da şimdi…

Geçtiğimiz yıllarda burada sohbet ettiğim bir İspanyol, her yerde gördüğü Türk Bayrağı’ndan çok etkilendiğini söylemişti. Çünkü Avrupa Birliği’ne girdikten sonra “artık” İspanyol Bayrağı’nı her yere asamaz olmuşlar. Kendi bahçesine diktiği bayrak nedeniyle eleştirildiğini söylemişti bana Bruno. Şaşırmıştım, asla burada olmaz demiştim içimden o zaman, şimdi şaşırmalı mıyım olanlara?

29 Ekim ertesinde bir gazetenin ilk sayfasına bir fotoğraf vardı, milli kıyafetleri içinde bir İskoç, törenlerde yer almıştı. Haberde ise “İskoç, eteğiyle törenlere renk kattı” gibi bir şeyler yazıyordu. ( Bundan sonrasını çevremdeki yabancı tanıdıklardan ediniğim bilgi ve tecrübe ile tamamlıyorum, tamamen kişisel görüştür ) İskoçlar için çok değerli ve özel olan Kilt, çok özel anlarda giyilir. Bizim beynimizdeki karşılığı ile basit bir etek olarak değerlendirilemez. Yani bu amca, bizim milli coşkumuza, son derece saygılı bir şekilde yaklaşmıştır. Ayrıca milli bayramlarımızda evine Türk bayrağı asan yabancılar biliyorum.

Bunları yabancı hayranı olarak değil, öz be öz Türk evladı olarak yazıyorum, çünkü “elin gavuru” diye bir kısım tarafından tanımlanan yabancılar, o bayrağa, o bayrak uğruna akıtılan ve hala da akıtılmakta olan kanlara, o bayrağa sahip milletin bayramlarına ellerinden geldiğince saygı gösterirken, bu ülke insanının duvarlara bayraktan bıktığını yazmasını içime sindiremiyorum. Buna ne denir ki?

“Ananı da al git” söylemi nasıl olur sizce…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim yazimla yanyana dusmus yaziniz. Basligi gorunce yaziyi nasil tikladim ve okumaya basladim bilmiyorum :) son olarak da "evet evet harika olur, anasini hatta sulalesini de alsin ve gitsin" demek istiyorum. selamlar.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 02.11.2008 22:57
Cevap :
Haberi ilk duyduğumdaki duygularımı, okuyanların da yaşaması için seçtiğim bir başlıktı... sevgilerle  03.11.2008 10:45
 

olsun böylesine küflenmiş zihniyete...O bayrak ki ugrunda ne kadar kanlar döküldü,o bayrak ki rengini şehitlerin karış karış akan kanından aldı...Böylesine bi düzen içinde,böylesine kelimeleri duymak çok da alışılmamış bir şey değil zaten...Nitekim gün geldi ATAM'ın ugrunda yıllarını,gözlerini,bütün ruhunu harcadıgı devrimleri,ilke ve inkılapları dengesiz bitakım kişiler tarafından "anayasadan" kalksın denilmişti.Bu zihniyetler yavaş yavaş girdikleri delikten çıkıyor;ancak biz buna izin vermeyeceğiz...Bayrak da bizim,inkılap da,bu ülke de...Sevgiyle Sayın Tanyel!

Serçe! 
 01.11.2008 22:10
Cevap :
Sevgili Tuğba, senin yazılarını dikkatle takip ediyorum...uyuyanları uyandırmak adına yazmaya devam..kalemin keskin olsun..  03.11.2008 10:47
 

Bu ne cüret demiştim. Ve şaşırmıştım açıkçası. Onun için biraz da kızgın geldim sayfana bu kim diye. Türk bayrağıyla sorunu olanların başka emeller içinde olduğu ve o dediğiniz körü körü hayranlık çizgisinde bir şeylere yeltendiği kulluk ettiği ve ettirmek istediği açık. Sözünü ettiğin önyargısız yabancılara diyecek bir lafım yok ama onların Türkleri pek de sevmediğini söyleyebilirim deneyim ve gözlerlerimden. Bir çoğu hendeği geçene kadar dostu. Sevgiler

Ayrıntıda gezinmek 
 31.10.2008 14:44
Cevap :
Başlığı bilerek öyle seçtim, çünkü o cümleyi ilk duyduğumda hissettiklerimi her duyarlı Türk'ün hissetmesini istedim. Sevgilerle  31.10.2008 15:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 10743
Kayıt tarihi
: 02.08.08
 
 

1969 Bursa doğumluyum. 1990 Yüksek Denizcilik Okulu'ndan mezun olduktan sonra uzun bir süre gemilerd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster