Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
301
 

Yetersiz bakiye

Yetersiz bakiye
 

İşte herşey onun aramıza kara kedi gibi girmesiyle başladı. Bir ay çalışmanın ürünü ve karşılıgı aylıgımız. Ekonomik koşullar malumunuz. Kıt kanaat geçimini sagladıgımız ve sonunu getirmekte zorlandıgımız gelmesini hiç istemedigimiz bazen kızdıgımız ay başları. Bizimle birlikte kasabın esnafın kısacası alacaklıların dört gözle bekledigi gün. Belkide güzellikler ayrıntılarda gizlidir kızsakta birşey yapmanın hazzını tattıgımız o güzide günler. İş yerlerinin olmassa olmazı.

Baki de demirci ustası. Evinin geçimiyle ugraşan dört cocuklu ailenin reisi. Kente göç etmenin faturasını fazlasıyla ödemiş bütünüyle kendini şanslı hisseden rızkını saglayacak bir işi olmasının gururuyla yaşamını sürdüren sigortalı ve sendikalı bir işçimiz. Sabahları hengame ve koşuşturmayla başlayan gün sabahın ilk ışıklarıyla birlikte dev vinçlerin ve boğucu siren seslerinin arasında birbirini kovalarcasına akıp gider.

Yorgunluk ve hüzünleri bir demli çayın ve içilen sigaraların paylaşıldıgı çay saatleri alır gider. Neşeli ve kahkahalar duyulur sohbet aralarında Dört gözle beklenen yemek saatleri ve menü tarifleridir ara sıra değişen. Gün yarıyı geçince gözlerdeki küçülme ve azalan kıpırtılar yorgunluk belirtileridir. Akşam paydosu geldimi yine hareketlenir, hazırlıklar başlar servisler ve yine aynı yol ve yine aynı trafik ve aynı mekanda son bulan gün. Dokuma tezgahı gibidir ömür hep aynı işi tekrarlar durur. Hep giden sermayedendir ömürdendir hızla ve acımasızca. Aybaşları yaklaştımı gündem değişir yavaş yavaş . Maaş ne kadar? evraklar yapıldımı? bankaya gidildimi? bu ay süpriz varmı acaba? gününde alabilecekmiyiz?...songün ise mutemedin yolu dört gözle beklenir. Daha köşede göründümü ortalık karışıverir ansızın sıra kapmaca. İşte her ay başı bu zevk ve dönüşüm devam edip gider. Sırada birbiriyle hoş sohbetler ve başka kısımdakilerle hasbuhaller işin tadı tuzu ve biberidir. Bunlar olmassa olmazlardır degişen iş yaşamımda. Mutemet ve aylık.

Degişim ve gelişim yavaş yavaş buralara da sızmaya başlamıştır. Kara haber tez gelir ve duyulur. herkesin maaşını bankamatik verecektir. Kimsenin ağzını bıçak açmaz. Dile kolay nasıl olurda ayrılınır 20 yıllık alışkanlıktan. Her şey gibi kader denip sineye çekilir. Kartlar dağıtılır ve beklemeye başlanır. Nasıl olacak işlemde başarı ve karışır akıllar Tabiki teknolojiyle ilk tanışmamız. Gün gelir çatar. Sabah heyecanlı bir bekleyiş başlar. Mesai bitiminde ne Mutemet vardır nede sıra ve para. Herşey bankamatiktir artık. Baki usta ve üç beş arkadaşı akşam çıkışı buluşurlar. Birisi yolda biraz gerginlik atalım nasılsa kovalayan mı var birkaç bira atalım der ve gece başlar. Şişedeki gibi durmaz elbet çakır kayif olunur ve bankanın yolu tutulur.

Birkaç kişinin ardından paralar çekilmeye başalar. BAKİ Ustaya gelince olan olmuştur. Kart itinayla sürülür işlemler sırayla yapılır ve sonuç YETERSİZ BAKİ ye yazmazmı. Baki usta sinirle başlar bankamatigi tekmelemeye ortalık ana baba günü Kimse ne oldugunu anlamadan güvenlik gelir. Sorun nedir.Usta başlar anlatmaya HERKESE PARA VAR BAKİ ye gelince yok. Sonra anlaşılır çakırkeyfle rakam fazla yazılınca adın bir de Baki olursa ve YETERSİZ BAKİYE YAZARSA SÖYLEYİN ŞİMDİ SİZ NE YAPARSINIZ. ihsan zeybek

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 488
Kayıt tarihi
: 29.01.07
 
 

Sevgiler ve bilgiler paylaştıkça çoğalır. Buraları da tecrübe paylaşım alanları degil mi ki? Anadolu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster