Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '19

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
100
 

Yetimliğin Artıları

     Yetim olmak bazen bir anda koca bir yükü omuzlarına almak demek ve bazen de yetim olduğun için birden fazla akrabanın senle ilgilenmesi ya da en azından maddi destek olması demek. İkisi de zor aslında birinde ağır sorumluluklar varken diğerinde de çok şımartma söz konusu. Bu durumlarda çocuğun hayatla başa çıkması gerçekten zorlaşıyor.

      Yetim çocuk bulunduğu ortamdan en az etki alan kişidir. O yolunu daha çok iç sesi ile bulur. O özgürdür çünkü kimseyle kopmayacak fazla bağı yoktur. Mahrumiyetin getirdiği bir özgürlüğü vardır. O güçlüdür çünkü arkasında kimse yoktur. O gezebilir göç edebilir bağları yoktur. Tek bağı Allah’a dır ve Allah da yanındadır zaten.

      Eğer yetim çocuğa sahip çıkan bir iki kişi olursa ve sevgiden mahrum kalmazsa o yetim çocuklar çok fazla şeyler yapma istek ve gücünü kendinde bulabiliyor. Mesela Hz Muhammed, Atatürk yetim iken yılmamış büyük liderlerdir. Dünyayı değiştiren çoğu lider de yetimdir. Hz Muhammed, Hz Musa, Hz İsa, Atatürk, Hitler, Abraham Lincoln gb

     Herkesin bildiği  bir hikaye vardır  Henry Ford’un oğlunun intihar mektubu; "Baba hayal edip de ulaşamadığım hiçbir şey olmadı. Ne varsa önceden hazırlamışsın, hiçbirinde benim emeğim yok. Mutsuzluktan mahvoldum. Gidiyorum..."  Maalesef bu gibi tablolarda olabilir. Çocuk yetim kaldığında köklü ailelerdeyse alaka ve şımartma çok fazla  oluyor. Bu da bir yetimi daha çok yalnızlaştırabilir ya da şımartabilir. Ya da çocuk yetim olmasa bile anne babanın aşırı şımartması da çok elzem bir davranış. Ben görmedim o görsün, ben yaşamadım o yaşasın derken çocuğun doğru yetişmesine, olgunlaşmasına, hayatı tanımasına engel oluyoruz. Hayatı çok basit algılayan çocuk da çok fazla bocalıyor gerçeklerle karşılaştığında.

       Yetim çocukların da yüreği güzel büyütülmesi için yine sevdiği bir yakınının ilgi ve şefkatini alması önemli. Büyüdüğünde yetim çocuklara yardım etme arzusu taşıyacak şekilde yardımcı olunmalı. Zira büyüdüğünde yetim bırakanlara öfke ve intikam duygusuyla beslenip büyüdüğünde çok yıkıcı olabilir.

        Yetimhanelerde yetişen çocuklar da orda aldıkları eğitim perspektifinde düzgün, devlete, topluma faydalı bireyler olarak büyüyorlar. Bu çocuklar çok büyük bir potansiyel aslında devlet için çünkü onların anne babası bile devlet oluyor bazen ve bu çocuklar ordu da, polis olarak, ajan olarak mükemmel işler çıkarabilirler.

       Amerika zamanında savaş ve sömürge uyguladığı zayıf ülkelerin babalarını öldürdüğü çocukları kendisi yetiştirip Amerika adına savaşlarda vicdansızca  ön saflarda kullandı.

        Günümüzde modern çağın sonucu olarak gelişen bir yetimlik de türedi anne babalı yetimlik. Önce iş ortamı çocukların elinden annelerini aldı ve yetimlik başladı. Çocuklar anahtar taşımaya, dışarda yemeye başladı. Sonra bu iş biraz daha farklı boyuta geçti ve sosyal medya, internet, cep telefonları kişilere kalan vakitleri de almaya başlayınca artık anne babalar çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenmez olurken çocuklar da bunu umursamaz hale geldi. Bir telefonun başında bir iki saat sıkılmadan geçiren bir nesil türedi. Bu da sorumluluklarını yerine getirmeyen, bunun farkında olmayan ve bunu umursamayan bir toplum olmamamıza yol açıyor.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 36
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 401
Kayıt tarihi
: 22.05.11
 
 

37 yaşındayım. Çankırı'da doğdum. Yurt dışında yaşadım. Evliyim ve 2 çocuğum var. A.Ü Turizm-Otel İş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster