Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '17

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
13843
 

Yetişkinlerde Altını Islatma Nedenleri

Yetişkinlerde Altını Islatma Nedenleri
 

 

Yıllar önce Arkadaşımın 65 yaşındaki babası prostat kanserine yakalanmış ve altını ıslatıyormuş. Bana telefon etti iyi bir doktor biliyor musun diye sordu. Ben de çok iyi bildiğim bir profesörün muayenehanesine gidelim dedim ve birlikte gittik. Doktor muayene etti çalıştığı hasta haneye yatırdı. Bu konuda bize aşağıdaki bilgileri verdi sağ olsun dinleyip çekip gitmedi onun sayesinde arkadaşımın babası sağlığına kavuştu. İşte o bilgiler, sağlıklı mutlu günler.

NAHİDE ÇELEBİ

 

Yetişkinlerde Altını Islatma Nedenleri

Yetişkinlerde gece altını ıslatma, ADH hormonu ilgilendiren, hormonal bir dengesizlik neden olabilir. ADH, vücudunuza uykudayken idrar üretiminin azaltılmasını bildirmekle sorumludur. Böylece sizin, bu az miktardaki idrarı gece boyunca birkaç saat tutmanıza olanak sağlar. Eğer vücudunuz yeterince ADH üretemezse, idrar torbanız depolanan yüksek miktardaki idrarı tutamayacak ve altınızı ıslatmanızla sonuçlanacaktır.

Eğer yetişkinlik esnasında altını ıslatma başlarsa, bir doktor tarafından muayene edilmeniz önemlidir. Yetişkinlerde altını ıslatma yaygın değildir ve uyku apnesi, sinir hastalıkları, prostat genişlemesi hatta prostat ya da idrar torbası kanseri gibi bir takım nedenlerden kaynaklanabilir. Yetişkinlerde altını ıslatmanın diğer nedenleri aşağıda özetlenmiştir.

Şeker Hastalığı
Yetişkinlerde altını kaçırmanın asıl nedeni olabilir. Bu hastalığa sahip insanlar şekeri normal olarak işleyemediğinden, aşırı miktarda idrar üretilebilir ve bu da yetişkinlerde altını ıslatmaya yol açabilir.

İdrar Sökücü) İlaçlar
Yüksek tansiyon gibi bazı kalp rahatsızlıklarının tedavisinde reçete edilir. Bunlar ayrıca daha fazla idrarın üretimi ile idrar torbasında depolanmasına neden olurlar ve gece alındıklarında altını ıslatmaya neden olabilirler. Bunun yerine, bu ilaçları gündüz almayı deneyin.

Alkol ve Kahve Tüketimi
Alkol ve kahve de fazladan idrar üretimine neden olur. Bu yüzden uyumadan önceki 3 saatten daha erken tüketilmelidirler.

Uyku İlaçları
Uyku ilaçları alıyorsanız, idrar yapmanız gereken zamanda uyanamayabilirsiniz ki bu da yetişkinlerde gece altını ıslatmaya neden olur. İlacınızın dozajı ve bu ilacı kullanıp kullanmamanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun.

İdrar Yolu Enfeksiyonu
İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) gibi idrar torbası sorunları yetişkinlerde gece altını ıslatmaya neden olabilir.

Kaygı ve Stres
Endişe ve stres de ayrıca altını ıslatmaya neden olabilir, stresli bir durumun üstesinden geldikten sonra bile devam edebilir.

Genetik
Ayrıca yetişkinlerde gece altını ıslatmanın aileden geldiğinin kanıtları da vardır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Nahide Çelebi: Allah insanı böyle hallere düşürmesin. Aile içinde zor, kişi için daha çok zor.Yazılması gereken önemli bir konuyu bizlerle paylaştınız. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 13.10.2017 21:17
Cevap :
Sayın Burakgazi Değerli Dostum! Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim amin diyorum sağlık önemli bir hazine değerini bilmek gerek.Selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  14.10.2017 8:57
 

Teşekkürler sevgili öğretmenim... Bilgilendim... Sağlıcakla kalınız...

Halil Güven (Sökeli) 
 12.10.2017 21:03
Cevap :
Sayın Sökeli! Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar sağlıklı mutlu yaşamlar.NAHİDE ÇELEBİ  13.10.2017 6:58
 

Nahide Hanım, yazınızı okuyunca hafif bir tebessüm oldu bende. Her ne kadar yazınızdaki ıslatma durumu olmasa da ne yazık ki ameliyat gerekmeyen prostat tedavisi görüyorum.Sağlık esenlikler diliyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 12.10.2017 20:08
Cevap :
Sayın Arkadaşım çok geçmiş olsun Allah sağlık sıhhat versin. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  12.10.2017 21:04
 

Faydalandım. Teşekkür ederim. Allah korusun. Hastalara da şifa versin. 8Selamlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 12.10.2017 16:55
Cevap :
Sayın Cengiz! Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sağlık önemli bir hazine değerini bilmek gerek. Allah sağlıktan ayırmasın.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  12.10.2017 21:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1902
Toplam yorum
: 11579
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1037
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster