Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1001
 

Yetkililere açık mektup

Yetkililere açık mektup
 

Bu sabah bilgisayarıma düşen bir mesaj beni çok etkiledi. Etrafımızda sessiz sedasız yaşanan bir sıkıntıyı gözden kaçırdığımızı farkettim.Çok üzüldüm ve bu annenin feryadını sizlerle paylaşmak istedim. Tek bir kelimesine dokunmadan aynen aktarıyorum. Umarım sizlerde çevrenizle paylaşır ve bu eğitim sakatlığının düzeltilmesine hep birlikte katkı sağlamış oluruz.

"Merhaba Sevgili Salihli’ liler.

Yazacağım konuyla ilgili defalarca kez köşe yazılarımda bir şeyler yazdım. Ama bir tek yetkili çıkıp da bunun sebebini sormadı. Haklı veya haksızlığımı açıklamadı nedense.

Bu yıl Milli Eğitim’de öğretmenlerimizin hemen hemen yüzde 80’ inin uyguladığı yeni bir moda var; İnternetten ödev istemek!

Eve geliyorum kızım bilgisayar başında.

“Hayrola çocuğum bu saatte bilgisayarla ne işin var?”

“Ders çalışıyorum”

“Ne dersi çocuğum” diyorum.” Araştırılacak konuları varmış. Hemen, hemen her gün. Gezmeye gittiğim evlerde de aynı tartışma.

Gün geçmiyor ki tüm sorunlarıyla ilgilendiğim engelli anne aramasın.

“Abla utanır oldum sana gelmekten. Kızımın ödevi için İnternet kâffe ye gittim bir sürü erkeğin içinde, rica ettim. Bulamadılar. Kız iki gözü iki çeşme ağlıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum ”

“Getir “diyorum çaresiz.

Dul bir kadın. Görme engelli. Çocuğunun birisi de. Sırtını dayayacağı ana baba, sorunlarını çözecek, yükünü hafifletecek bir kocası yok, ne yapacak sığınacağı tek liman benim! Bana geliyor. Ama ya; bende olmasam?

Bir gün evde internete bağlanamadı oğlum, internet kâffeye gitti. 4 sayfa çıktı almış. Ödediği para 4 YTL. Dün akşam engelli annenin kızına 3 ayrı ödev vermiş öğretmeni, yazıları kesip kopyaladığımız halde 10 sayfa çıktı aldık.Bu kadın kaffede bu işi yaptırsa, bu yazılar en 15 sayfa olacak 15 YTL ödemek zorunda alacaktı.

Dul bir kadın. Yardımlarla, kıt kanaat geçinen, bir insan. Belediye, Kaymakamlık, Deniz Feneri de , olmasa kadının hali, perişan.

Bu sadece örneklerimizden bir tanesi. Aynı durumda yüzlerce aile var:

Teknolojiden faydalanmak, çok güzel şey. Kabul. Ama ilkokuldaki bir çocuğa internetten ödev vermek bana mantıksız geliyor. Hani uzun tatillerde bir iki ödev verilir tamam, ama her gün aynı yolu izlemenin mantıksızlığı da ortada.

Hadi söyleyin, kaç vatandaşımızın evinde bilgisayar var? Diyelim ki eski meski bir bilgisayarı var. Peki, internete kaç kişi bağlı?

Bilgisayar alacak, internete her ay düzenli para ödeyecek kaç ailemiz var söyleyin bana.

Bizim çocuklarımız özel okulda okusa amenna. Özel okula çocuğunu gönderen velinin bilgisayarı da olur. İnterneti de... Devlet okuluna gidip de, defter kalemini alamayan, ayağında çorap bulunmayan, yüzlerce çocuğumuz var.Yalan mı?

Kaldı ki internetten çıktı alınca bu yazıları okuyan, hiçbir çocuk da görmedim. Çıktı alınıp okula götürülüyor.

Hani sınıfta, sırayla birer kişiye bu ödev verilir, o getirir hep birlikte okunur kabul. Ayda bir, iki ayda bir kabul de her gün bu işi isterseniz bu işin suyunu çıkarmış oluyorsunuz sevgili öğretmenlerim.

Lütfen yoksul aileleri, onları düşürdüğünüz durumu ve onların çaresizliğini düşünün. Kendinizi onların yerine koyun.

Hani tüm sınıflarda bilgisayar olur, internet bağlıdır çocuk da oradan araştırma yapmayı öğrenir ya; o zaman boynum kıldan ince. Ama bu şartlarda yüz bin kere HAYIRRRRRRRR!

Sayın Valim,

Sayın Kaymakamım,

Sayın Milli Eğitim Müdürüm:

Bu densizliğe bir dur deyin artık.

Yoksa gelecek günlerde yaşanacak aile facialarına tanık ve dolaylı da olsa sebep olacaksınız emin olun.

Beni duyacak ve gerekeni yapacaksınız değil mi?

Çünkü bu çocuklar bizim. Ve bu konuda en çok başı ağrıyan, ağrıyacak olan da olanlar sizlersiniz.

Müjdeli haberlerinizi bekliyorum."

17.0cak.2007

Gülgün YALVAÇ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel bir konuyu dile getirmişsiniz,elinize sağlık. Eğitimle ilgili çok çarpıklık var haklısınız. Umarım daha iyi olur gelecek günler. Hoşçakalın..

Doğa 
 18.01.2007 21:53
 

milli olan her şeyimiz artık milli değil. özellikle milli eğitim. bilgisayar çöplüğüne çevrilmiş ülkemizde ve okullarımızda ne derece teknolojiden de yararlandığımızda meçhul .her şey sırf rant ve para ya çevrilmiş . resmen insanımız eğitim adı altında soyuluyor, soyduruluyor. ama birileri malesef bunu görmezden geliyor. eğitimin kaliteli, adam gibi adam yetiştirdiği, dış politikamızında okyanusun öbür tarafından yönetildiği gibi eğitim sistemimizinde dışarıdan kotarılmadığı ,gerçekten eğitimin milli olduğu günlerin özlemi ile sizleri kutluyorum. sevgili tülay hanım.

isa can 
 18.01.2007 14:37
 

Size sadece basit bir teşekkür etmiyorum.Benim yaşadıklarımı yazmışsınız.Çok sevindim bunu gündeme getirdiğinize.Benim 7.sınıf öğrencisi kardeşim var.Yeni sistem"artık dönem ödevi dışında her ders için proje ödevi" veriliyormuş.Ben de öğrenciyim.İnanın komşu ödevlerini yapmaktan,kendime zaman kalmadı.İki gün önce komşumuz aradı.Torununun ödevi"internetten sağlık hakkında bilgi ve çocuk hastalıkları hakkında bilgi" diye iki ayrı ödev verilmiş.Dediğiniz gibi böyle bir ödev için internetçiler nerden baksanız 20-30 ytl isterler.Çünkü konu sağlık.Nasıl bulsun o çocuk bir günde.Tamam güzel araştırmaya teşvik var belki.Ama bunun mantığı nerdedir.Olan var olmayan var.Nereye kadar komşudan yardım.Eğer araştırmaya teşvikse,okullarda öğretilsin değil mi ama?Çok teşekkürler tekrardan bu konuyu buraya taşıdığınız için.Başarılar

Nurdan YILMAZ 
 18.01.2007 13:42
 

Internet bir deniz fakat oradan bulunan her bilgi doğru değil.Bulunan her bilginin bir kez daha doğrulanması gerekiyor. Hemen yanıbaşımızda ilgisizlikten kapanmak üzere olan bir sürü Halk kütüphanesi ne güne duruyor. Araştırma kitaplar karıştırılarak yapılırsa kalıcı olur kanısındayım.Eğer eğitimde fırsat eşitliğinden bahsediyorsak şartlar herkes için eşit olmalıdır.Saygılarımla

Doğadan 
 18.01.2007 13:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 516
Toplam yorum
: 633
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 1073
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Ankara doğumluyum. İstanbul'da uzun yıllar özel sektörde çalıştım. Halen, kayıtlı-ruhsatlı malî m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster