Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '11

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
743
 

Yeyüzündeki mücadele refah içinde bir yaşam mücadelesidir

Yeyüzündeki mücadele refah içinde bir yaşam mücadelesidir
 

UMUDA YOLCULUK


CNN Türk’te ekonomik kriz nedeniyle Yunanistan’ı bile terk etmeyi düşünen Yunan’ları izledim. Hatta Yunanistan’a göçen Rumların çocukları, torunları ve diğer Yunanlar'dan İstanbul’a gelip yerleşmeyi düşünenler bile vardı. Bir kadın Avustralya’ya kadar gitmeyi bile düşündüğünü söylüyordu. Sabah kalktım NTV’de saat 09 haberlerini seyrediyorum. Haberde Rodos’a kaçmaya çalışan çoğu Hindistan ve Pakistanlı mültecilerden bahsediyordu, yakalanmışlardı.

Sonra tarih gözümün önüne geldi. 1960’larda Türkiye’den Almanya’ya göçü düşündüm. Vatanını canından çok seven Türk Milleti daha iyi bir yaşam için Almanya’ya göçüyordu. Orada dil bilmemekten ve kültürel farktan dolayı türlü zorluklar çektiler. Cinayetlere bile kurban gittiler. Almanya’ya göçün ellinci yılı geçtiğimiz günlerde çeşitli etkinlikler ile anıldı.

Sonra Keşifler Çağı ve insanların keşfedilen yeni kıtalara daha iyi bir yaşam umuduyla göçleri geldi aklıma. İnsanlar aynı dili konuştukları, aynı kültürü paylaştıkları, doğup büyüdükleri ülkelerinden koptular. Yeni ülkeler hatta yeni milletler oluşturdular. Tarihteki insan göçlerine baktığımızda altında yatan nedenin refah içinde daha iyi bir yaşama kavuşma arzusu olduğunu görüyoruz. Bugün Afrika’da, Hindistan’da sefalet içinde yaşamaktansa, insanların ölümü bile göze alarak gelişmiş Batı ülkelerine göçmeye çalışmalarının nedeni de bundandır.

Günlük yaşantımıza bir bakalım. Hepimiz refah içinde daha iyi koşullarda yaşamak için mücadele vermiyor muyuz? Bu durum bütün hayatımızı etkiliyor. İnsan yaşamının ve ekonominin temeli buna dayanıyor. Ülkemiz içinde de insanlar daha iyi bir yaşam için sürekli yer değiştiriyorlar. Dünyada yaşanan ekonomik krizle birlikte meydana gelen olaylara bir bakalım. Avrupa ve Amerika’da yaşam koşulları ekonomik olarak ellerinden alınan insanlar, sokaklara dökülüyor eylemler yapıyor. Üstelik bu gösterilere binlerce insan katılıyor, mücadele veriyor.

Tarihten günümüze bütün bu yaşananlar bana şunları düşündürüyor. Yeryüzündeki mücadele demek ki, daha iyi koşullarda refah içinde bir yaşam mücadelesidir. İnsanlar bu uğurda ölümü bile göze alabiliyorlar. Doğup büyüdükleri toprakları, aynı dili konuştukları milletlerini terk edebiliyorlar. Binlerce insan caddelere meydanlara çıkıp ellerinden alınan yaşam koşulları nedeniyle bozuk ekonomik düzenlere karşı mücadele verebiliyorlar.           

Ahmet Elden    

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 138
Toplam yorum
: 176
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 5465
Kayıt tarihi
: 05.10.11
 
 

1968 Afyon doğumluyum Antalya'da yaşıyorum. Antalya end. meslek. lisesinden sonra Anadolu Ünivers..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster