Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '13

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
167
 

YGS, Gaziantep ve Kitap

YGS, Gaziantep ve Kitap
 

Lisenin son yılıydı, sınavlar yaklaşıyordu. Sene başında kaymakamlık aldığı bir kararla başarılı öğrencileri seçip bedava dershaneye kayıt yaptırmıştı. İçlerinde ben yoktum tabii ki. Gülen Cemaati’nin dershanesine yazılan bu arkadaşlar her hafta sonu Aksaray’a bedava otobüsle bedava dershanelerine gidip geliyordu. Bu kişilerden beklenti yüksekti doğal olarak. Sınav yapıldı sonuçlar açıklandı ki dershaneye gönderilip beklenti içine girilenlerin aksine sınıf birincisi, okul ve ilçe ikincisi Mehmet Emin Öztürk olmuştu.

Hocalar, öğrenciler hatta Emin çok şaşırmıştı. Çünkü Emin öğretmenlerinin gözünde okul müdürü hakkında gazetede “Önce Adam Olacaksın” diye köşe yazısı yazıp okuldan kovulma raddesine gelen, disipline defalarca gidip bir şekilde yırtan, arkadaşlık ettiği insanları da eğitimden alıkoyan, işe yaramaz, iş görmezin tekiydi.

Emin doğru düzgün derste çalışmamıştı, nasıl olmuştu bu iş derken Emin’in aklına okuduğu onlarca farklı türlerdeki kitaplar geldi. Çünkü YGS denen sınav bilgiden çok yorum istiyordu. ÖSEYEME bir soru soruyordu ki kitapçığın bir sayfasını kaplıyordu. Bizim kitap okumamış garibimse o soruyu 3 dakikada okuyup, 5 dakikada anlıyordu. Emin’se biraz daha hızlı okuyor ve anlıyor bu sayede bir yıl boyunca harıl harıl çalışanlardan çok puan almıştı. Ağustos böceği karınca hikâyesi tersten yazılmıştı anlayacağınız. Gerçi YGS’de çalışmadan aldığı sonuca aldanan Emin LYS’ye de çalışmadan girince gördü şeyi ama neyse Emin’in gördüğü Emin’de kalsın.

***

Geçenlerde Mümtaz İdil Çorum’un en çok kitap okunduğu il olduğunu söyledikten sonra Atilla abiye laf atıp Gaziantep nerelerde diye sordu. Atilla abide Gaziantep’in kitap okumada son sıralarda olduğunu söyleyerek örnek olarak sanayicileri gösterdi. Bu haftada Murat Güreş hocam tramvayda kitap okuyana mal muamelesi yapıldığını yazınca zaten pek çok şey ortaya çıkıverdi kendiliğinden.

Ve dahası gelişmişlik sıralamasında 62. Olan Çorum’un medyası YGS’de 44. Olan Çorum’u geriledik diye yerden yere vururken gelişmişlikte 6. Olan Antep’in medyasından sadece bir ikisi neden 64. Olduk diye soruyorsa daha ne gerek var gerisini anlatmaya.

Kusura bakma müdür vekilim ama başarısızsınız;

Çünkü rakamlar asla yalan söylemez ve mazeret kabul etmez.

Yazının Yayını : http://www.mehmeteminztrk.com/ygs-gaziantep-ve-kitap/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 352
Toplam yorum
: 624
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 3038
Kayıt tarihi
: 02.08.08
 
 

1989’da Aksaray’ın Eskil ilçesinde doğdu. İlköğretimini 2004 yılında Eskil Cumhuriyet İlköğretimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster