Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '14

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
414
 

YGS bitti, sıradaki gelsin!

YGS bitti, sıradaki gelsin!
 

www.erkankavas.com.tr


YGS geride kaldı. Özellikle LYS sonuçlarına göre yerleştirilmek istenen öğrenciler zaman kaybetmeden hazırlığa başladılar bile. Her ne kadar YGS sorularının tamamı açıklanmasa, öğrenciler ilk sınavdaki başarı sırası durularını değerlendirerek, Haziran Ayı’ndaki sınavlara hazırlanmaya başladılar.

 

Evet, ÖSYM’nin sınav sorularının tamamını açıklamaması öğrencilerimizi bazı olumsuz duygu ve düşüncelere sokabilir. Ancak bu durum ne kadar uzun sürerse, bu süreye bağlı olarak öğrencinin kaybı da o kadar artacaktır. Bilinçli öğrenci sonucuna etki edemeyeceği sorunlarla ilgilenmez. Hedefine odaklanır ve yürümeye devam eder. Şuan komplo teorileri, varsayımlar ve evhamlarla geçirilecek zaman yok.

Bazı öğrenciler sayısaldan hazırlandıklarını, YGS’de Matematiği sona bıraktığını, ancak zamanı yetiştiremediği için 15-20 civarında soru cevaplandırabildiklerini belirterek bu açığı LYS’de kapatıp kapatamayacaklarını sormaktalar. Bu soruyu başka öğrenciler için başka derslere de uyarlayabilirsiniz.

 Bu öğrencimizin hedefi MF3 puan türüyle öğrenci kabul eden bölümler. MF3 hesaplanırken YGS Sosyal ile Matematiğinin getirisi çok yakın. Dolayısıyla bu durumu sayısalcı bir öğrenci Türkçe, Matematik, Fen sorularını yetiştirdim, sosyalden 15-20 soru yaptım şeklinde uyarlamış olsaydı öğrencilerin %90’ı bu durumu normal kabul edecek, çalışmalarına devam edecekti.  MF3 puanı hesaplanırken özellikle Biyoloji ve Kimyanın getirisi dikkate alındığında, artı olarak okul puanı değerlendirildiğinde YGS’de yapılan bu gibi taktik hatalarının kolaylıkla telafi edilebileceği anlaşılır. Bu şekilde aklı ve duygularıyla ikna olan bir öğrenci olumsuz atmosferden çabuk kurtulur, toparlanır ve tüm gücüyle hazırlanmaya devam eder. Kaldı ki geçtiğimiz yıllarda YGS1-2 de 100.000. olup ta 20.000’e, Sözelde 30.000. olup ta dilde 300’e veya sözelde 150.000. olup ta SÖZ 1-2 de 10.000’e, YGS 5-6’da 80.000 olup ta TM 1-2-3 de 5.000’e yükselen öğrenciler var. Ve bu öğrencilerin sayısı hiç te az değil. Öğrencilere moral ve ümit aşılaması açısından yukarıda örneklendirdiğimiz sonuçlardan yararlanılabilir. Ancak bu isimler yakın çevreden, mümkünse tanınan ve gerçek kişiler olmalıdır.

Bazı meslek liseli öğrencilerimiz de daha şimdiden LYS hazırlığını bırakmış durumdalar. YGS puanıyla veya sınavsız geçiş sistemiyle üniversiteye yerleştirilmeyi planlamaktadırlar. Bazı öğrenciler ise özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümler, Polis MYO veya Astsubay Hazırlama YO’na gitmeyi düşünmektedirler. Bu durumdaki öğrencilere, alternatiflerini artırma açısından LYS’ye de hazırlanmaya devam etmelerini, 3 er 5 er net de olsa yapmaya çalışmalarını tavsiye ederim. MF puan türlerinde barajı geçtiklerinde hiç ummadıkları bölümlere yerleşme şansları olabilecek çünkü. Bu konuda www.erkankavas.com.tr deki YGS-LYS taktikleri üzerine kaleme aldığım 4 yazımı okumalarını tavsiye ederim. Benim görevim alternatifleri artırmak, öğrencilerimize bir fazla kapı ve yol açmak.

Matematik, fizik veya başka bir dersten bir fazla net çıkarabilmek için onlarca saat takviye eğitim alan öğrenciler ne yazık ki tüm bu hazırlıklarının alabora olmaması için almaları gereken danışmanlık hizmetini gereksiz görmektedirler. Asıl acı olan bunun farkına sınavdan sonra varmış olmalarıdır. Öğrencilerimize ‘keşke’ lerin az olduğu bir sınava hazırlık dönemi diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5268
Kayıt tarihi
: 24.11.13
 
 

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Lisans, Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster