Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mayıs '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
350
 

YGS de ki şifre senaryoları

YGS de ki şifre senaryoları
 

Ygs Sınavı


Yüksek Öğretimine Geçiş sınavına giren öğrenciler ve velilerin daha düne kadar kafası karışıktı. Yıllardan beri yapılan sınavlarda hiçbir tehdit oluşturmazken 12 Haziran seçimler öncesinde yem olarak ortaya atılarak ve haklı sebep olarak öğrenci ve velilerin kafasında tereddütler oluşturdu. 

Basına yansıyan kopya kitapçıktan şifre iddiası çıkınca, yönü ÖSYM başkanına yöneltilerek cevap verilmesi istendi. Ekranların karşısına geçen Ali Özdemir açıklamalarda bulunmasına rağmen pek tatmin edici cevaplar veremeyerek, basına malzeme oluşturarak işin daha da üstüne gidilmesine sebep oldu. Önceki başkan Ünal Yarımağan katıldığı programda YGS sınavını eleştirmişti. Kısa bir süre önce başkanlığı yürüttüğü YGS yi şimdi eleştirmesi doğru değildi. 

Meteksan’a ihaleler 36 yıldan beri veriliyor. 36 yıldan beri aynı matbaaya verilmesi güvenilirlikten mi, bazı kişilerin çıkarlarından mı yoksa başka firmalarının ihaleye girmemesi veya girmemesi. Bu da irdelenmeliydi. Basın bugüne kadar nasıl çekilmek istendi ise o tarafa çekildi sürekli. Gazete manşetlerinde boy boy şifre iddiaları ile sınava girenlerin kafası karıştırılmaya çalışıldı ve de başarılı da oldular. Sınava giren öğrencilerin sonuçlar açıklandıktan sonrada tereddütleri devam etti. Hatta bazı kişilerden duyduğumuz şey sınav yanlış okundu, ÖSYM ye dilekçe yazacağız diye. 

Nasıl ki belli başlı güçler anayasa mahkemesi, cumhurbaşkanlığı mevkii, meclis gibi önemli mercileri istedikleri gibi ellerinde tutanlar bugün ÖSYM yi zaman saklayarak önce zemin hazırladıklarını sonrada vakit gelince de uygulamaya konulduğunu kanaati içerisindeyim. Basit bir olay gözükse de günlerden beri gündemi meşgul etmesi seçimi provoke etmesi çok demokrasinin bir kere daha yara almış oldu. 

ÖSYM başkanı Ali Demirin süreci iyi yönetemediğini de görmekteyiz. Yaptığı açıklamalarda tereddütler edince de fırsat kollayanlara zemin hazırlamış oldu. İlk kez Basın önüne çıkarak yaptığın açıklamalarda ki her kelime önem arz ediyor. Yapılan bir hatada başkan olunan kuruma mal edilebiliyor. 

Önceden kurgulanan bir senaryonun asılsız olarak çıkan şifre iddialarının boş olduğunu gördük. Ve bir kez daha basının ne kadar önemli olduğunu ve dikkat çektiğini görmekteyiz. 

Bu süreçte adaylara LYS sınavlarına çalışarak hedeflerini köreltmemeleri konusunda destek çıkan her kişiye teşekkür eder tüm adayların LYS sınavlarında başarılar dilerim. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 547
Kayıt tarihi
: 18.01.11
 
 

1988 yılında Çaykara doğumluyum. Bulancak ta ikamet etmekteyim. Yazı yazmayı hobi olarak yapmakta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster