Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '13

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
3762
 

YGS-LYS’de çok özel taktikler 1

YGS-LYS’de çok özel taktikler 1
 

www.erkankavas.com.tr


Öğrencilere sınavlara hazırlık sürecinde ve tercihler döneminde profesyonel danışmanlık hizmeti verilmelidir. Bu danışmanlık hizmeti öncelikle YGS öncesi dönemde alınmalıdır. Sadece tercihler döneminde danışmanlık hizmeti alınması, bu öğrencilerin birçok fırsatı kaçırmasına neden olabilir. Bu alanda işin ehli olmayan danışmanların hizmet vermesi birçok öğrencinin yılarca yapmış olduğu hazırlığın ve çalışmanın zayi olmasına, daha önemlisi milli servetimiz olan gençlerin telafisi imkânsız kayıplar yaşamasına neden olabilir.

 Çok başarılı olan bir öğrenci MF3 puanıyla Tıp vb. sağlıkla ilgili bölümleri hedefliyorsa, MF3’te YGS Sosyalinin getirisinin LYS Geometrisinden fazla olduğunu da bilmeli. Öğrenci YGS Sosyal sorularının YGS ve LYS Matematiğine çok yakın getirisi oluğunu bilmiyor ve sosyale de gerektiği kadar zaman ayıramıyorsa (sınav anında ve hazırlık sürecinde) ciddi kayıplar yaşanacaktır. Ayrıca YGS’ de Türkçe, Matematik ve Fen sorularını yapan bir öğrencinin Sözel sorularına zamanı kalmıyorsa Sosyalden tüm konuları bilmesi, denemelerde çok net çıkarması da bir anlam ifade etmeyecektir. Yani YGS’de sosyal konularını çok iyi bilmek ve hazır olmak ta yetmez. Öğrenci sınav anında zamanını iyi ayarlayarak tüm sorulara değinebilmelidir. Deneme sınavları bu hazırlık için çok iyi kullanılmalı, bu dönemde profesyonel danışmanlık hizmeti alınmalıdır. Bu tavsiyeler alana hâkim herkesin sahip olduğu bilgilerden. Gelelim çok özel taktiklerimize;
 Taktik 1:
 YGS’de puanı çok düşük olan (hatta 180’i geçemeyen) bir öğrenci YGS 3 puanıyla Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik bölümünü tercih edip rahatlıkla kazanabiliyor. Taban puanlara bakılması yeter. (2013 YGS-LYS Taban puanları robotuna www.erkankavas.com.tr adresinden ulaşılabilir.) Öğrenci kazandığı bu bölümde okurken aynı anda Açık Öğretim Fakültesinden bir başka bölümü de okuyabiliyor. Bu öğrenci İHL mezunu ise AÖF İlahiyat Ön lisans ta da aynı anda okuyabilir. Daha sonra İLİTAM dediğimiz İlahiyat Lisans Tamamlama yapabilir. Dil bilen İlahiyat mezunu olmuş olur. Ticaret Lisesi mezunu olduğunu varsaydığımız diğer bir öğrenci de AÖF’de İşletme vb. bölümlerde eğitim görüp, yabancı dil bilen işletmeci olabilir. Veya AÖF İş Güvenliği eğitimi alınıp yabancı dil bilen iş güvenliği elemanı olarak Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı firmalarda daha cazip şartlarda iş bulabilir. Sağlık Yüksek Okulu veya Sağlık MYO mezunu öğrenciler işyerinde çalışırken (genelde ayda toplam 8 nöbet tutuyorlar) tekrar YGS’ye girip çok az Türkçe-Sosyal neti çıkararak YGS 3 puanıyla 2. Üniversite olarak Uygulamalı Çevirmenlik bölümüne yerleşip burada eğitim görebilirler. Bu öğrenciler yabancı dil bilen sağlık çalışanı olarak daha cazip ücretlerde iş bulabilir veya akademik kariyer yolunda ilerleyebilirler. Son yıllarda yabancıların ülkemizdeki sağlık yatırımları incelense veya sağlık turizminde geldiğimiz noktaya akılsa ne demek istediğim anlaşılır.
 Taktik 2: Gelecek yazımızda…

 www.erkankavas.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5299
Kayıt tarihi
: 24.11.13
 
 

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Lisans, Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster