Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '10

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
1187
 

YGS'nin düşündürdükleri..

YGS'nin düşündürdükleri..
 

Atatürk: “ Türkiye halkı ırki veya dini ve kültürel yönden birleşmiş, bir diğerine karşı kaşrşılıklı hürmet ve fedakarlık hisleriyle dolu ve kaderi , geleceği ve çıkarları ortak olan toplumdur.” demiştir.

Atatürk’ün bu anlatımıyla,

I. kültürel zenginlikleri paylaşan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı,

II. insani değerleri temel alan Atatürk milliyetçiliği,

III. toplumun birlik ve beraberlik ruhuyla bütünleştiği

durumlarından hangilerini kastettiği savunulabilir?

A) Yalnız I B) Yalnız II C) Yalnız III

D) I ve II E) I, II ve III

Yanıt : E

Bugün gerçekleştirilen 2010 YGS’deki tarih sorularından bir örnek verdim sizlere..

Tabii aslında neden bu soruyu örnek olarak seçtiğimi hepiniz anşamışsınızdır.

ÖSYM’nin yaptığı sınavların mesaj verici yönü vardır.. Bazen öyle sorular, öyle paragraflar çıkar ki, oldukça düşündürücüdür.. Aynen bu soruda olduğu gibi..

Atatürk’ün tüm sözleri anlamlıdır ve düşündürücüdür.. Ama ÖSYM’nin bu sözü seçip soru haline getirmesi anlamlı değil midir?

Bence güzel hazırlanmış bir soru.. Yerinde bir soru olmuş.. Bu senenin gündemini de düşünürsek soru adeta cuk oturmuş .. Yani, anlayana sivrisinek saz cinsinden..

Genel olarak YGS tarih sorularını değerlendirecek olursak…

ÖSYM yoruma dayalı soru sorma geleneğini bu sene de bozmadı.

17 tarih sorusundan ezber bilgiyle çözebileceğiniz soru sayısı 2’yi geçmez..

Diğer 15 soruda ise yine birkaç soru temel bilgiye dayalı yorum sorusu şeklinde sorulmuş.. Ama soruların geri kalanı ise tamamen öğrencinin yorum yeteneğini ölçen sorular..

Bu da şunu gösteriyor; okulda ezbere dayalı eğitim almış, kitap okumakla da arası pek iyi olmayan, okuma-anlama kabiliyetini geliştirememiş olan öğrenciler tarih sorularında başarılı olamazlar..

İşte bu yüzden ÖSS tarih soruları öğrencilere her zaman zor gelmiştir.

Tarih öğretmenleri olarak (bazılarımız) yıllardır bu sorunu aşmaya çalışıyoruz.. Ezber yöntemiyle tarih sorusu çözülmez. Yalnızca bilgi ya da yalnızca yorum tarih sorusu çözmek için yeterli değildir.. Bilgi ve yorum birlikte olmalıdır ve öğrenci bilgiyi kullanmayı bilmelidir.

Ama maalesef atadan dededen kalma yöntemlerden, ezberden kurtulamadık bir türlü..

Bir de ÖSS’de tarih sorularını küçümseyen bir zihniyet vardır.. Onlar tarih dersini de küçümserler.. Sürekli söyledikleri şey ; “Aman tarih canım..Ezberle geç.. Tarih en kolay ders..” şeklinde yorumlardır. Zaten tarih hakkında yapabilecekleri başka bir yorum (!) da yoktur.. Bu insanların bilgisi, kültürü ancak bu cümleyi kurmaya yeter.. Bunların getirecekleri yorumun seviyesi kahvehane muhabbeti kadardır ancak..

Tarih de diğer dersler gibi bir derstir. Diğer derslerden öğrencinin ne kadar yanlış ama hakkı varsa, tarihten de o kadar yanlış yapma hakkı vardır. Hiç kimse bir başkasının dersiyle ilgili ahkam kesemez.. Bu şekilde ileri geri konuşmak, üniversite okumuş, pedogojik formasyon eğitimi almış öğretmenlere hiç yakışmaz..

Tarih dersi ve tarih sorularının hiç de bu insanların yaptığı gibi hafife alınmaması gerektiğini ÖSYM her sene hazırladığı sorularla tokat gibi çarparak ortaya koyuyor. Bunlara en iyi cevabı ÖSYM veriyor aslında.. Ama bizim uslanmaz, laftan anlamaz, sabit fikirli insanlarımız ise hala içi boş cahil yorumlarından vazgeçmiyorlar..

Ben onlar için, Allah akıl fikir versin demekten başka bir çare bulamıyorum artık..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gülderen Hanım sırf benim için kurtarma yazılısı yapmıştı. Baktı gene olmadı Ahmet hadi beş yazdım karnene dedi. Severdi beni anlayacağın! ( sınavdan sınava görünüyorsun!!)

Ahmet Balcı 
 12.04.2010 14:01
Cevap :
:)) Hiç vaktim yok.. Tabi yazmak istediğim çok şey oluyor ama vakit yok işte.. Ama sizlerin yazılarınızı okuyorum zaman zaman. Yazıda da okuyunca gördünüz işte nelerle uğraşıyorum.. "Amaan tarih dersi dediğin nedir ki " zihniyetiyle mücadele ediyorum.. Herkese selam...  12.04.2010 22:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 1830
Kayıt tarihi
: 13.04.09
 
 

1977 Sakarya doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünden 2000 yılında mezun oldum. Özel bir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster