Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1302
 

YGS Skandalı

YGS Skandalı
 

Sistem sakat, nasıl olur da merkezden adayın adına sınav kitabı gönderilebilir. Yanlış buradan başlıyor. İyi, zaten şaibeli olan sınav yönetim merkezi, kendi istedikleri isim listesine özel olarak soru kitapçığı gönderiyorsa ne olacak! 

Haber : 

ÖSYM den, YGS’de 20’den fazla sorunun iki ayrı şifreye göre çok rahat çözülebildiği iddiası üzerine yapılan açıklamada, basına verilen soru kitapçığının hazırlanma şekli savunularak, “Bu soru kitapçığının herhangi bir adaya verilmesi söz konusu olmadığından, doğru cevabın bulunduğu yer değiştirilmeden sadece yanlış cevap seçeneklerinin yerleri değiştirilmiştir. Bu soru kitapçığı sınava giren hiçbir adaya verilmemiştir” denildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise, konuyla ilgili inceleme başlattı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in de, bugün 11.00’de basın toplantısı düzenleyerek adayların kullandığı soru kitapçıkları ve cevap anahtarları üzerindeki şifrelemenin nasıl yapıldığına dair bilgiler vereceği belirtildi." (02:30 | 02 Nisan 2011-Mlliyet.com) 

Aslında sınav merkezi de hangi adaya hangi kitapçığın verileceğini bilmemeli. Oysa şimdi ki sistemde tam tersi oluyor kime ne sorulacağını ÖSYM merkezi biliyor. Suistimale çok açık ve de bu kitapçıklar gizli zarfla gönderiliyor. Yani bir usulsüzlük veya su-i istimal yapılacaksa kimse farkına varmasın diye mi böyle kişiye özel sınav zarfı uygulamaya konuluyor; anlamak mümkün değil. 

Diyelim ki kendisine bazı taraflardan öğrenci listesi verildi, bunların adına özel kitapçık gönderilemeyeceğini kim garanti edecek. Bu gizli özel soru kitapçığında ki şikeyi isbatlamakta mümkün değildir. Dolaylı yoldan önceden haberleşilmeyeceği nasıl bilinecek. Hatta çözülmüş cevap kağıdı bile içine konulabilir çünkü zarfı adayın kendisi açıyor. 

Kişiye özel soru kitapçığı hazırlanması kadar şaibeli yöntem olmasa gerek. Sınav merkezinin yani soru hazırlama komisyonunun üyelerinin veya gönderici-paketleyicilerin hangi adaya hangi soruların sorulacağını öğrenme-bilme imkanlarının olmaması gerekir. 

Şimdi soru kitapçıklarının alayı int'ten yayınlanacak mış ne anlamı var. Neyi kime nasıl özel işlem yapılmış, anlaşılmaz.; bilinçli olarak gizlilik anlaşılacak. Şifre tiyoları bir şekilde adaylara iletildiyse nasıl anlaşılacak. 

Zaten bu gizlilik başlı başına bir usulsüzlüğün kokusunu taşımaktadır. KPS'de de herkese şifre verilip kimse kimsenin sınav sonuçlarını görmemesi sağlanmaktadır. Bu durum aslında bir şüphe ve manipülasyonu gizlemek için midir. Diyelim ki toplumda -çevresinde soruları yapamayacak birinin sınavda bir şekilde yüksek puan almasını. Sınav sonuçları düşük olmasına rağmen işe yerleştirilmiş olması halinde, kimsenin öğrenmemesini sağlamak için midir? Sınav sonuçları da aleni olmalıdır. 

Sınav soruları sınav başında toplu olarak gözlemci ve adaylar huzurunda açılmalı, sınav sonunda aleni olmalıdır. Aksi halde şüpheler ve hinliklerin olabileceği, herkesin aklına gelebilir. 

Muhafazakarlık politikaları bu durumlara mı gelmeliydi, helal derken haramlık mı işlemeliydi. Henüz önceki şaibeler açıklığa kavuşmazken, hırslarını dizginleyemeyenlerin Allah'tan korkuları sahte midir. 

http://blog.milliyet.com.tr/YGS_Sifreli_Olunca/Blog/?BlogNo=299997 

 

Seval Uzunal, Çividi bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aklı azıcık çalışan herkes her aday için aynı soruların farklı sıralandığı kitapçık gerekmediğini anlayabilir. Cevap kağıtlarında minicik lekeleri hemen arka sıradan seçmek bile mümkündeğildir.değilki 3-4 sıra arkadan. Peki farklı 5-10 kitapçık türü ile bu iş yapılabilecekken ve 1.700.00 farklı kitaba gerek yokken neden bu yola gidildi? Asıl soru budur ve cevabı da "Aptalca hata,gereksiz işgüzarlık olamaz. Bu şeytani bir plandır ve ilk provada başarısına "ikna olunmuştur". Bundan sonra adaya özel soru yazmaya kadar varabilecektir, ki ispat edilemez.Adaya özgü cevap anahtarını iletmek ise bir diğer yöntem. Sizi sorunu işaret ettiğinizden dolayı kutlarım.Umarım okuyanımız olur. Ben de aynı konuyu işliyorum. Selamlar. Blog.milliyet.com.tr/kozge

Seval Uzunal 
 14.04.2011 11:04
Cevap :
Teşekkür ederim, adaya özel soru anlamı çıkıyor zaten, cevap anahtarı şifresi ayrı konu . Zaten her adaya hangi soruların gönderileceğine kendileri karar vermiş oluyor. Benzer soru kitabı da yok demektir. Bu apayrı bir skandal. sayılır.  14.04.2011 17:28
 

Ygs olayı kepazeliği.... Nedir bu kadrolaşma hırsı hiç ettiniz ülkeyi, güveni, özgürlüğü.. Artık herkes farkında olanların bakalım şimdi neler olacak?..

Prensesin Uykusu 
 03.04.2011 23:59
Cevap :
Teşekkür ederim. Bu konuda Aydınlık da ayrıntılı haberler var. kim haramın peşinde riyacıların mumu sönmek üzere. sevgi ve saygılar.  04.04.2011 9:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1798
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster