Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '16

 
Kategori
Üniversiteler
Okunma Sayısı
204
 

YGS ve LYS puanları düşük adayların tercihi nasıl olmalıdır?

YGS ve LYS puanları düşük adayların tercihi nasıl olmalıdır?
 

Üniversite adayları için tercih süreci  26 Temmuz 2016 – 2 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacak. Üniversite tercihlerde dikkat edilmesi gereken en belirleyici durum istek olmalıdır. Adaylar ancak istedikleri yerleri tercih listesinde yer vermelidirler.  Tercih sürecinde YGS-LYS puanları istediği düzeyde gelmeyen adayların ne yapmaları gerektiği diğer bir sorgulaması gereken durumdur.

Sınavlara tekrar hazırlanmayı düşüneneler

Özellikle puanı istediği bölüme yetmeyen, ancak yapacağı çalışma ile hedeflediği yeri kazanabilecek durumda olan adaylar için bir yıl daha hazırlık yapmak bir kayıp değildir. Çünkü adayın istemediği bir bölümde okuması, istemediği bir mesleği yapması ileride daha büyük sorunlar oluşturabilecektir. Ancak, 2. veya 3. kez hazırlık yaptığı halde yeterli puana ulaşamayan adayların en kısa yoldan kabiliyetlerini geliştirici bir mesleki kurslara katılmaları ve mesleğine yönelik bir sektörde çalışmaları daha yararlı olacaktır. Puanları düşük olan adaylara diğer bir tavsiyemiz ise A.Ö.F. okuyup aynı zamanda çalışması olacaktır. Bu sayede hem lisans mezunu olacaklar, hem de iş tecrübesi edineceklerdir.

Bu sene ne olursa olsun bir üniversiteye yerleşmek isteyenler

Özellikle meslek lisesi mezunları adaylar bu grupta yer almaktadır. Bu adaylar için önerilerimiz kendi bölümünün devamı niteliğindeki 2 yıllık bölümlere devam etmeleri olacaktır. Genel lise mezunu adaylar için iki yıllık iş bulma imkânı nispeten yüksek olan da muhasebe, işletme yönetim, bankacılık, dış ticaret gibi bölümlere yönelmeleri daha uygun olacaktır.

Farklı alternatifler

·Türkiye’de sınavlarda yeterlilik gösteremeyen ancak, kendi kapasitesinden emin ve ekonomik yeterliliğe sahi öğrenciler için düşer bir alternatif yurt dışı eğitimdir. Yurt dışına eğitim almak veya dil öğrenmek bu adaylar için bir fırsat olacaktır.

· Hedeflediği bölüm için puanı yeterli olmayan adaylar için diğer bir alternatif özel yetenek sınavla öğrenci alan yerlerdir.

FARUK ARDIÇ

Eğitim Uzmanı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 215
Kayıt tarihi
: 09.10.12
 
 

Her türlü eğitim yazıları, özellikle sınavlara hazırlık sürecinde öğrencilere gerekli olan bilgil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster