Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '19

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
67
 

Yiğitlik Yalnızlaştırır insanı

Yiğidin cinsiyeti yoktur. İster kadın olsun ister erkek. Yalnızdır yiğit. Kendiyle başbaşadır genelde. Gücünü tek başınalığından alır. Cesareti, tek tabancalığının temeli. Sırtını dayayacak yer aramaz.

Orta yol aramadığından, kıvırmayı bilmediğinden, öğrenmediğinden: Çıkıntılıkla, boşboğazlıkla, nobranlıkla etiketlenir. Ne dediğini bilmemekle nitelendirilir. Dediği görmezden gelinir. Deli muamelesi görmeye alışılktır. Yalnızlıktan gocunmaz. Yanına arkadaş, yoluna yoldaş aramaz.

Dilediğini işitmek ister insanoğlu. Açık sözlü olanı pek sevmeyiz o yüzden. Yiğidin harman olduğu yerden gelmekle övünse de büyük çoğunluğumuz… Has yiğide üvey evlat muamelesi ederiz.

Korkaklığın kolay kolay kimsece üstlenilmediği yerde… Korkularını teker teker ortaya dökendir yiğit. Komplekslerini inkar etmez. Eksiklerini gizlemeye çalışmaz yiğitler. Aksine üstüne giderler yapamadıklarının. Üstesinden gelemediklerini, örtbas etmeye tenezzül etmezler. Oldukları gibidirler. Olmadığı gibi davrananların arasında sırıtıp durmaları sırf bu yüzdendir; başka nedenden değil.

Ne kadar yiğitsen, o kadar yalnız kalırsın. Yalandan sırtını sıvazlasalar da… Ödleri kopar içlerine girmenden. Kurulu düzeni bozmanı, kurcalamanı hiç istemezler. Suret-i haktan görünüp, ha bire arkana dolanmaları bu yüzden paşam/ablam. Sen iyisi mi, arkanı kendine ver.

Yiğitliğin ölçüsünde yalnızlaşacaksın. Kimi vakit, bir başına yürüyeceksin yolunu. Başkaları için başkalarına rağmen savaşmak zorunda kalsan da… Dönmeyeceksin yönünden. Şaşmayacaksın bildiğinden. Buna cesaretin yoksa eğer, boşa niyetlenme Deli Dumrul’luğa. Don Kişot ruhu taşımıyorsan, çarpışamazsın yel değirmenleriyle. O yüzden iyi ezber et dediklerimi.

Yiğitlik bir başına bırakır adamı. Yalnızlığı taşıyamayan, kaldıramayan; hiç niyetlenmesin yiğitliğe. İnsana rağmen insana çalışmaktır yiğidin zoru. Kendi gölgesinden çekinen, bu işlere girişmesin.

Herkese ve her şeye rağmen… Yalnızdır yiğit kişi. Başına geleceklere dünden razı.

Tribünlere oynamayı bilmez, beceremez. O tek kişilik oyununun kadim kahramanıdır. Kahramanlık taslamadan, en büyük özveriyi gösterendir.

Hep yalnızdır yiğit. Kim ne derse desin, eloğlu ne yaparsa yapsın, Allah’tan başkasından çekinmeyendir

Filiz Alev, Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yine önemli bir yazı, tekrar tekrar okudum çok beğendim...

Kerim Korkut 
 05.01.2020 20:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1340
Toplam yorum
: 3600
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1672
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster