Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '19

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
99
 

Yığma Sınırı

Yaşantısını mevcut bir ölçüye uydurmadan rahat edemeyen kafalar taşıyan Doğu'nun, simetri takıntılı düzen tutkunuyuz. Tutucuyuz, bağlayıcı ve herşeye keskin bakışlar fırlatan kafesçi.

Günden güne miskinleştiği halde can sıkıntısı bile hissetmeyecek kadar işi teslimiyete vardıran, hiçbir girişimde bulunmadığı halde elden ne gelir ezberine sığınan, palavracı çokluktan bahsedelim mi biraz?

Atalet kanunları gereğince gayreti cezalandırmakla yükümlü o çokluk için bütün bu olanlar ya fazladır, ya azdır yada gereksizdir. Dikkat ettiniz mi bu üçünden biri olmayı seçenler daima hareket halindedir, boş durmazlar. Eksiklerini tamamlamak, fazlasını dağıtmak, gereksiz bir nesne gibi kabul sınırlarını zorlamak için debelenirler.

Haysiyetine yediremediği için daha asil sebeplerin gelmesini bekleyen çokluk vaaz vermekle meşguldür. O müthiş varsayımlarının dayanağını şiddetli bir fırtınadan dolayı çürük bir yapının içine sığınmak zorunda kalmış bir çekinceyle ortaya atarlar. Parlak istikbali görmek için karanlık bulutların dağılmasını, fırtınanın dinmesini beklemek akıllıcadır derken yapı çatırdar. İçeri taş, moloz parçaları düşmeye başlar. Dışarı çıkılsa fırtına süpürecek içerde kalınsa yapı çökecek.

Düşünmek bir eylem ,düşünmeye yönelmek alışılmışa aykırı davranıştır.Ezber bozmakta kasıt arayanların çürüttüğü yapılara er yada geç sığınmak zorunda kaldığımızda mecbur kusursuzluk ihtiyacından cayacağız.

Simetriden yararlanarak evrenin gizemini çözmeye çalışan fizikçilerin, bilimsel estetikçilerin "estetik değer", sanatçıların, felsefecilerin, müzikcilerin.... cı,ci... ekleri ile  dahiyaneliğin kapasitesini yok sayarcasına uğraşılara ad verilmesinden huylananların... hakları saklı kalsın.  

 

 

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 99
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Yazmak gönülden çağlayan bir sanattır. Vakti an, mekanı hayattır.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster