Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '07

 
Kategori
Yılbaşı
Okunma Sayısı
1056
 

Yılbaşı çamı

Yılbaşı çamı
 

Yılbaşı çamı diye bilinen ağaç göknar (Abies) türüdür. Esas olarak bizim kültürümüz de olmamakla birlikte, son yıllarda çocukların hayal dünyalarını zenginleştirmek, evlere bir renk getirmek amaçlı yılbaşı çamı süsleme alışkanlığı bizlerde de yaygınlaşmıştır.

Yıllar önce İstanbul'da bulunduğum dönemlerde, yıl sonunda ormanlarımızın en büyük sorunlarından birisi, ormanlardan usulsüz sökülerek ya da kesilerek göknar ağaçlarının katledilmesi idi. İyi niyetle, evlerine kısa süreliğine de olsa bir yeşilliği misafir etmek arzusunda olan insanların istediğinin bu olmadığını hep düşünmüşümdür. Oysa, sadece bu amaçlı, yılbaşında süslenip evleri şenlendirmek için üretilen, saksısı ve toprağı ile birlikte satışa sunulan fidanlar mevcuttu. Yılbaşı öncesi saksılı bu fidanlardan alıp, çoluk çocuk süsleyip,evinizi renklendirip, yılbaşı kutlamalarına eşlik ettikten sonra bahçeye el birliği ile dikme imkanı da olabilecekti. Şimdilerde ise zaten yapay olarak üretilen yılbaşı çamları da vardır...

Gerçi yapay olarak üretilen yılbaşı çamları,canım göknar ağacının ihtişamına yetişemiyor ne yazık ki. Herşeyin yapayı ile büyümek şanssızlığında olan günümüz çocukları için yapaylarının yerine, saksılı göknar fidanlarının tercih edilmesinin, onlar için güzel bir yılbaşı hediyesi alternatifi olduğunu düşünüyorum. Hele de büyük şehirlerde, doğadan bu kadar uzak yaşamak zorunda kalan çocuklarımızın doğa ile bütünleşmesi, yılda bir sefer de olsa fidan dikme zevkini yaşayabilmeleri için iyi bir araç olduğu fikrindeyim. Kimbilir ne büyük keyif olur , yeni yılın ilk günlerinde, hayatla-toprakla yeni bir canlıyı buluşturma coşkusu.

Bu yazım biraz geç kalmış olabilir ama hiç paylaşmamaktan iyidir diye düşünüyorum. Aranıza yeni katıldığım için, ancak yazabildim bu konuyu. En azından gelecek yıl için çocuklarımıza, belki bir fidan dikme zevkini armağan edebiliriz yeni yılda.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kimbilir saksıda çam alıp sonrada onu bahçeye dikmek ne güzel olurdu. herkesin bir ağacı olurdu.

Ali BAKMAZ 
 02.01.2007 13:26
Cevap :
Evet hem ülkemiz toprakları için hem de geleceğimizi ellerine bırakacağımız çocuklarımız doğa ile tecrübeler yaşamaları için çok güzel olurdu.Teşekkür ederim desteğin için.  03.01.2007 9:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 351
Toplam mesaj
: 95
Ort. okunma sayısı
: 1350
Kayıt tarihi
: 27.12.06
 
 

Her daim doğa ile yaşayan biriyim.. Çünkü işim doğa ile iç içe olduğu gibi evimizde de doğa ile bera..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster