Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
144
 

Yıldız Sarayı’nda Sagalassos Toplantı ve Resitali

Yıldız Sarayı’nda Sagalassos Toplantı ve Resitali
 

SAGALASSOS: İMPARATORLARIN KENTİ


4 Haziran 2012 tarihinde, dünyaca tanınmış ünlü İdil Biret’in de bir resitalle katılacağı İstanbul Yıldız Sarayı’nda Sagalassos’un tanıtımının yapılacağı bir toplantı yapılacağı bildirildi. Burdur Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yapılan yazılı açıklamaya göre, gelecek sezonda Sagalassos kazılarının finansmanı amacıyla paralı yapılacağı belirtilen Yıldız Sarayı Sagalassos Toplantı ve Resitalinde Kazı Başkanı Waelkens de bir konuşma yapacak.

Bret’in resitali eşliğinde gerçekleştirilecek Yıldız Sarayı toplantısına, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Burdur Valisi Süleyman Tapsız, ünlü işadamları ve büyükelçiler katılacak. Yıldız Sarayında Bakanlık desteğinde İdil Bretin resital vereceği gecede Sagalassos Kazı Başkanı bir konuşma yapacak.

2011 yılında, Burdur Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sagalassos Kazı Başkanlığının ve çok sayıda Sagalassos’severlerin, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, büyükelçilerin, Bakanlık bürokratlarının, tur operatörlerinin ve Sagalassos kazı ekibinin katıldığı, Türkiye’nin ve dünyanın bir değeri olan Sagalassos konulu bir dizi toplantı düzenlenmişti. İstanbul, Ankara, Antalya ve Burdur’da düzenlene toplantılarda Sagalassos severler biraraya gelmiş ve Marc Waelkens yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermişti. 4 Haziran’da Yıldız Sarayı’nda gerçekleşecek olan resital ve toplantı bu toplantıların yeni bir versiyonu.

Dünyaca tanınmış ünlü piyanist İdil Biret’in bir resital sunacağı toplantı’da Prof. Dr. Marc Waelkens’ın bir konuşma yapması planlanıyor. Konsere katılım biletli olacak.

Toplantı bir yandan Burdur’daki Sagalassos Antik kentinin tanıtımını sağlamayı bir yandan da Sagalassos kazılarına destek sağlamayı amaçlıyor. Resital ve toplantıda Burdur Valiliği İl kültür ve Turizm Müdürlüğü tanıtım amaçlı afiş, broşür, farklı dillerde hazırlanmış il rehberi ve il tanıtıcı materyallerle hazır bulunacak.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır konuya ilişkin görüşlerini,“Sagalassos hepimizin değeridir. Burdur açısından ayrı bir öneme sahip bu tür resital ve toplantılarda ilin ve Sagalassos’un tanıtımı gerçekleştirilirken yeni sezonda yapılacak kazılara da finansman sağlanmaktadır. Avrupa’da çok sayıda konferans toplantı gerçekleştirilmektedir. Bu toplantı ve resital Türkiye’de geçen yılki toplantıların devamı niteliğindedir. Organizasyona Sagalassos kazı ekibine Bakanlığımız, Valiliğimiz, EPOS7 Derneği ve İstanbul Arkeoloji Müzelerini Sevenler Derneği gibi dernekler destek veriyorlar. Sagalassos’a ve Burdur’a Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay, Valimiz Sayın Süleyman Tapsız ve milletvekillerimiz önem veriyorlar. İlimizin her platformda tanıtılması oldukça önemlidir.” Şeklinde açıkladı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 510
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 501
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster