Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '13

 
Kategori
Magazin
 

Yıldızlaşanlar ‘Çayda Çıra’da…

Yıldızlaşanlar ‘Çayda Çıra’da…
 

Her geçen yılla birlikte faaliyet alanını genişleten ‘Elazığ Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali’, bu yıl dünyada bir ilki gerçekleştiriyor.

Ayça İnci’nin de hazır bulunduğu lansman toplantısını Boğaz turuyla yapan ‘Çayda Çıra’, 12-17 Mayıs 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan altıncısında, hem vefanın hem de çabanın gayretiyle geliştirdiği içeriğini ‘anne’ temasıyla süslüyor.

Bu temanın seçilmesinin ve bundan dolayı festivalin tarihinin Anneler Günü’ne denk getirilmesinin gerekçesi, evladını ve yuvasını kendi yaşamının önünde tutan, şahsi arzularını yok sayıp çocuklarının mutluluğu için yaşayan ‘Ana’lara vefa borcu! Bu gecikmiş vefanın neticesinde Türkiye ve Dünya’da bir ilki gerçekleştirecek olan ‘6. Uluslararası Elazığ Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali’, hem özel bir kutlamayla anneleri anacak, hem de ‘kadın’ temasını da odak noktası olarak alacak.

Anadolu’nun en etkin ve kalıcı film ve sanat festivallerinden biri olma hedefiyle yol alan ‘Çayda Çıra’nın Genel Koordinatörü Gülşen Önder’in sunumuyla başlayan toplantısında ortaya konulan bu özellik, örnek alınacak türden. Festivalin bir diğer dikkat çekici ayrıntısı da, Elazığ ve bölge halkının katılımına açık etkinlikleri…

E tipi cezaevi, çocuk bakım evleri, huzur evleri gibi hassas mekânlardaki insanlarımız için özel gösterimler planlayan ve buradakilerin hayallerini kısıtlı da olsa yerine getirmeye soyunan festival, böylece toplumun her kesimine inmeyi amaçlamakta.  

Konuk ülkenin Bosna Hersek olduğu festivalde Türkî Cumhuriyetlerden uzun metraj film seçkisi de mevcut.

Sadece filmlerin izlendiği bir organizasyon olarak kalmak istemeyen ‘Çayda Çıra’, profesyonel sinemacıları gençlerle kaynaştırarak kültürel açıdan amacını gerçekleştirirken ticari ortam bulamayan filmlerin, kısa filmlerin izleyiciyle buluşmasını da hedeflemekte. Elazığ’ın adını Avrupa çapında duyurmak için tanıtıma büyük önem veren ‘Çayda Çıra’nın özünde, turizmi teşvik edip ‘Cazibe Kenti’ yaratmak gayreti var.

***

Kanal 9 tarafından canlı yayınla verilen basın toplantısıyla tanıtımını yapan ‘Çayda Çıra’, büyümeye başlayan bir çocuk vefasıyla ‘anne’yi kendine tema edinirken, açılış ve kapanış törenleri için de Yeşilçam’ın anne sanatçılarını seçmiş.

Oktay Kaynarca’nın sunuculuğunda yapılacak olan açılışta Türkan Şoray konuk edilecek. ‘Çayda Çıra’nın kapanışı ise Hülya Koçyiğit’le olacak.

Magazin dünyasından Mehmet Güler’in de konuşmacı olarak yer alacağı ‘Çayda Çıra’nın açılış konseri, farklı ve kaliteli sesiyle dikkatleri çeken Züleyha’dan...

***

M.Ö. 3000’li yıllarda kurulduğu sanılan Harput kentinin devamı olarak görülen Elazığ’ın ürettiği değerlerin dillendirildiği ve 60’a yakın filmin gösteriminden bahsedildiği tanıtım toplantısıyla ilgili özellikle vurgulamak istediğim ayrıntılara gelince…

İlki; ‘Meteristen İneydim’ türküsünü söyleyen Mehmet Demir’in performansı ve sergilenen folklor gösterilerinin güzelliğinin yarattığı sıcak atmosfer…

İkincisi ise bu doğal ve samimi ortamı daha da sevecen kılan ‘Pisik’ oyunu! Kasketini ters giyip sahne alan Cahit Can Mared’in ilginç canlandırması gerçekten müthişti.

Folklorun yanı sıra Elazığspor’un da öne çıktığı tanıtımla içeriğini sunan ‘Elazığ Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali’ için şu aşamada söylenecek son söz, festivalin uluslararası arenada tüm organlarıyla var olmaya hazırlandığı...

 

Anibal GÜLEROĞLU

guleranibal@yahoo.com

www.twitter.com/guleranibal

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Elazığ'da Çayda Çıra Film ve Sanat festivali ne kadar hoş ve bilgilendirici bir yazı...Tekrar okunmalı.

Nabide Kılınç 
 24.04.2013 11:16
Cevap :
Çok teşekkürler...  24.04.2013 13:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1161
Toplam yorum
: 258
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1583
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster