Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Temmuz '07

 
Kategori
Projeler
Okunma Sayısı
1380
 

Yılın en çılgın projesi

Yılın en çılgın projesi
 

'Her Çekirdek Bir Ağaç' projesi için düğmeye basıldı. Manisalılar 1920'li yıllarda Manisa Tarzanı'nın oluşturduğu çevre mucizesine tanık olmuşlardı.

Manisalılar kahramanlarının izinden yepyeni bir proje için kolları sıvadılar. Şimdi sıra Manisa Hezarfenlerinde. Kent halkı, yaz boyu yedikleri şeftali, kayısı, erik gibi meyvelerin çekirdeklerini toplayacak. Gölgede kurutulan çekirdekler, sonbahar geldiğinde Spil Dagi'ndan yamaç paraşütüyle atlayan Manisa Havacılık Topluluğu üyelerince doğaya saçılacak. Biraz çılgın gibi gözüken projede hedef, 10 yılda Spil eteklerinde ateşe dayanıklı türde 1 milyon meyve ağacı yeşertmek.

1923'te Manisa'ya çıkagelen Ahmet Bedevi, ölene dek tam 40 yıl boyunca savaşta yakılıp yıkılmış tepelere ağaç ve çiçek dikmiş. Spil Dagi'nda bir kulübede yasayan Ahmet Bedevi, bütün hayatini diktiği fidanların ve çiçeklerin bakımına adamış. Bugün Manisa'yi çevreleyen yemyeşil örtünün önemli bir bölümü, 'Manisa Tarzani' diye anılan İstiklal Savaşı madalyalı Ahmet Bedevi'nin yadigârıdır.

Nedir bu proje?
Yaz mevsiminde yediğimiz meyve çekirdekleri çöpe atılarak yok edilmektedir. Oysa ki bu çekirdekler gölgede kurutulup sonbaharda toprakla buluşturulursa , her çekirdek bir meyve ağacına dönüştürülebilir. Meyveler sadece insanlar için değil, yeryüzünde yaşayan diğer canlılar için de faydalıdır. Ormandaki hayvanlar için hayat ve oksijen kaynağıdır. Kuşlar, sincaplar, arılar, böcekler, tavşanlar gibi daha birçok canlı yaşamlarını bu meyveler sayesinde sürdürmektedir.

Nasıl katılabilirsiniz?
Kiraz, vişne, kayısı, şeftali, erik çekirdeklerini çöpe atmayıp biriktiriniz.
Çekirdekleri gölgede 3-4 gün kurutunuz.
Kurumuş çekirdekleri poşete koyunuz.
Toplama noktalarına teslim ediniz.

Toplama Noktaları
1-Karaköy Eczanesi – Karaköy
2-Doğumevi Hastahanesi Kantini
3-Moris Şinasi Çocuk Hast. Kantini
4-Merkez Efendi Devlet Hast. Kantini
5-Haydar Bayçın Kütüphanesi – Dışmahalle
6-Çocuk Kültür Sanat Merkezi
7-Başaran Otel Önü – Manolya Meydanı
8-Lale Mandıra – Foto Nil Karşısı
9-Çağrı Market – Laleli
10-İdeal erkek Kuaförü – Finansbank Karşısı
11-Gülen Bebe Beyazfil Karşısı
12-Alaybey Zabıta Müdürlüğü
11-Gediz Tıp Merkezi

Projenin Uygulanması
Toplanan çekirdekler Ekim, Kasım, Aralık aylarında belirlenecek günlerde haklımız ve Tema gönüllüleri, dağcılık grupları tarafından uygulanan alanlarda toprakla buluşturularak gerçekleştirilecek.

Çekirdekler ulaşılamayan alanlara Manisa Havacılık topluluğu paraşütçüleri tarafından havadan serpe yöntemiyle ulaştırılacak.

Hedef 1 milyon meyve ağacı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba, bu kampanya çok ilgimi çekti. İstanbul'da yaşayan biri olarak bende destek vermek isterim ama çalıştığım için sonbaharda Manisa'ya gidip çekirdeklerimi götürme şansım yok. Burdan katkıda bulunmak için bildiğiniz bir yöntem var mı? Sevgiler..

ayparçam paramparçam 
 12.07.2007 10:27
Cevap :
Merhabalar : ) İstanbul ve diğer şehirlerden kampanyaya katılım için , bireysel ya da kurumsal olarak destek vermek isteyenler biriktirdikleri çekirdekleri kargo ya da posta aracılığıyla Manisa belediyesine ulaştırabilecekler. Sevgiler .  12.07.2007 11:18
 

Bu konu çok ciddi ve hassas bir konudur. O çekirdeklerin arasına karışabilecek ve o bölgenin ekolojisi ile uyumlu olmayan türler tam bir felakete yolaçabilir. Gerçek bir harekata, hatta kendi doğamızı kendi ellerimizle bombaladığımız bir harekata dönüşebilir. Biyo-istilacı adı verilen bu türlere Amerika yılda 120 milyar dolar harcamaktadır. http://www.hurriyet.com.tr/yasam/5735896.asp?m=1&gid=112&srid=3431&oid=7 Bu konu ile ilgili Tema'ya bir yazı yazdım ve cevap bekliyorum

Tugrul Durkut 
 11.07.2007 14:34
Cevap :
Tugrul bey Blogu oluştumadan önce , Tema ve Manisa Belediyesinin ana sayfasında gerekli bilgiler olmaması sebebiyle Tema Manisa temsilciliği ile görüşerek detaylı bilgi aldım. Yapılan çalışma yerel bir çalışma olup , ziraat - çevre mühendisleri denetiminde planlanan bir proje. Risklerin minimize edebilmek için gereken önlemlerin alındığını ilettiler. 2.Afişin altında yetkili telefonları mevcut. Tema'dan gelecek cevap ardından , dilerseniz proje koordinatörü ile görüşebilirsiniz. Kaygılarınız ile ilgili alacağınız yanıtları paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.  11.07.2007 16:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 107
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 1200
Kayıt tarihi
: 11.06.07
 
 

Memnun oldum... Ben de Didem :) İstanbul'da yaşıyorum. İstanbul'da yaşamayı seviyorum. Yoğun yaşam t..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster