Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
601
 

Yılın ilk karı... Üşüyen melekler

Yılın ilk karı... Üşüyen melekler
 

Yılın ilk karı. Dünden beri yağan kar nihayet durmuş. Sabahın erken bir saatinde penceremden baktığımda bembeyaz bir örtü gördüm yerde. Sanki bütün çirkinlikleri kapatmak istercesine yayılmış keyfince,  örtmüş örtebildiğince, ağaçları da bembeyaz giydirmiş bir keyif ki o kadar. Ağaçlar da dallarındaki inci gibi dizilmiş ışıl ışıl parlayan bembeyaz pamuklarıyla her biri nazlı gelin gibi süzülüyorlar.  

Yerde birkaç ayak izi. Kim bilir sabahın erken saatinde işine gitmek için oradan geçmiş elleri cebinde, büzülmüş, başı önde ayaklarını sürüyen bir emekçi midir, ya da ekmek parası beşinde sokakları arşınlayan çöpten kazanç umanlardan biri midir?

Dün ilk karda trafik işkencesi çeken, akşam evlerine dönmekte zorlanan İstanbul çilekeşlerinin arasında olmadığım için şanslı addediyorum kendimi.   O günleri de yaşadım, geçti. Onların da sırası geçecek bir gün gelip, yerlerine yenileri geçecekler. Büyükşehir çilesi devam edecek. Ben şimdi karın yağmurun keyfini yaşamak istiyorum.

Sabah ilk önce gri bir hava vardı karla birlikte Pendik’te. Yine de çıktım sabah yürüyüşüm için. Berem, eldivenlerim derken iyice ağırlaştım bu sefer. Her zamanki gibi köpeğim karşıladı parkımda yine büyük bir sevinçle sanki uzun süredir görüşmemişiz gibi. Atlayıp zıpladı. Karlara bata çıka birlikte kah oynayıp, kah konuşarak yürüdük uzun uzun sahilde. Gittikçe hava açtı, pırıl pırıl bir aydınlık geldi grinin yerine.

Ben böyle mutlu mesut karın keyfini çıkarırken, gazetelerde resmini gördüğüm okul yolunda ayaklarına küçük gelen terliğiyle karda üşüyen Melek geldi gözlerimin önüne. Yılın altı ayı kar altında geçen hayatları onların gerçeği. Ve yoksullukları. Üzerlerinde montu bile olmadan yırtık ayakkabılarla, terliklerle okula gitmeye çalışan çocuklar, okumak isteyen çocuklar, yaşamak isteyen çocuklar.

Kaymakam amcası bir bot alıp giydirmiş Melek’i ve fotoğraflarını çekip yayınlamışlar yine gazetelerde. Gazetelere haber olmasa Melek’i giydirmek akıllarına gelmeyecekti. Oysa Melek ve diğer Melekler hep oradaydılar, hep yanı başındaydılar onların.

Hadi bu çocuklardan biri ikisi birilerinin dikkatini çekiyor da çekilen fotoğraflardan falan, biraz olsun sebepleniyorlar. Dikkat çekmeyen çocuklar ne olacaklar peki. Diğerleri ne olacak. Alelacele vicdan temizleme operasyonları yapıp, hoyratça ne kadar âlicenap olduklarını gösteren dimağlar diğer çocukların teşhirlerini mi bekleyecekler.

Okulları uzak, yolları yok, olsa bile metrelerce kar içinde, paltoları da yok üstlerinde. Elleri donmuş soğuktan, kitaplarını bağrına bastırmış çocuklar, okuyacaklar, büyük adam olacaklar.

Üşümemelerini sağlamak devletin ne kadar parasına mal olur?

Gelişen ekonomi masallarından sonra bu resimler bizi kendimize getiriyor, yüzümüze vuruyor. Tipik Doğu Anadolu fakirliği deyip geçiştirilebilecek bir şey değil bu. Yoksulluğun dili, dini, ırkı yok.  Yoksulluk her yerde aynı.

Kar bütün çirkinlikleri örtmek için yayılmış keyfince de öyle iç acıtan görüntüler var ki daha beter ortaya çıkarıyor.

 

Şükran Demirtaş

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Köpeğinin adı ne? Ne güzel insanın bir köpeğinin olması.Benim yok ama olsun,sokaklardaki bütün köpekler benim.

Kerim Korkut 
 22.12.2012 17:49
Cevap :
Köpeğimin adı sokak köpeği. Semtimdeki bütün sokak köpekleri benim sayılır. Ama aralarından ikisi var ki 1 km. öteden görseler koşup geliyorlar yanıma. Bu sabah ta üşümüş bir yavru kedi gördüm, büzülmüş kalmıştı, aldım ellerimin arasında ısıttım. Onlarla mutlu oluyorum.   22.12.2012 22:55
 

İstanbul'un karından ne olacak! 3 gün çiseler, ortalığı tarumar eder gider! 86-87 kışından sonra kış görmedim ben İstanbul'da! 1 hafta boyunca okullar-iş yerleri tatil edilmişti. Altmışlı yılların başında Pendik'te -Tavşantepe eteklerinde- müstakil bir evimiz vardı. Alabildiğince boş araziydi. Kışları kalın bir kar tabakasıyla kaplanırdı. Baharla birlikte de leylekler dolardı. Pendik'in o yıllardaki güzelliğini, asaletini anlatamam size! Papyon kravatlı erkekler ve şapkalı hanımlar dolaşırdı sokaklarda. Takım elbisesiz, döpiyessiz gidilmezdi sinemaya! Evimiz nedeniyle şimdi de gidiyorum ayda bir iki kez de tanıyamıyorum sokakları, insanları:( Nostalji yaşattınız Şükran Hn. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 22.12.2012 6:08
Cevap :
İstanbul'a kar bir yağar, ortalık felç olur. Keyfinden çok zulmüyle başa çıkılmaz. 86-87 kışını hatırlıyorum, gerçekten diz boyu kar vardı 1 hafta. Doğma büyüme Pendik'liyim, eski halini en iyi bilenlerdenim. Küçük bir balıkçı köyüydü, ne de şirindi ve herkes birbirini tanırdı. Küçük bir koyu, yat limanı, burunu ve Tavşantepe çamlığı. Pikniğe giderdik 1 Mayıs'larda oraya. Şimdi siz değil ben bile tanıyamıyorum buraları. Bana da nostalji yaşattınız. Teşekkürler, sevgiler Ata bey...  22.12.2012 11:44
 

Gelir dağılımın en doğru olduğu bir ülke var mı? İnsanlar maalesef bu türden eksiklikleri yaşıyor,üzülüyoruz. Çare adil bölüşümdür. Çok kazanandan çok az kazanandan az veri alarak aç ve açıkta insan bırakmamalıyız... üşüttünüz beni..:)))) sevgilerimle....

Metin TOPÇU 
 21.12.2012 22:22
Cevap :
Yoksulluğun dili, dini, ırkı yoktur. Devletin şefkatli eli her kesime uzanmalı, mağdur vatandaşlar yerel yönetimler tarafından belirlenmeli. Çare adil bölüşüm dediğiniz gibi Metin Bey. Teşekkürler, saygılar...  21.12.2012 23:43
 

"bir ahh ile bu alemi viran ederim"...demiş de büyük şair...olmuyor işte...olmuyor ne yazık ki...eyvallah..

nedim üstün 
 21.12.2012 13:09
Cevap :
Olmuyor hakikaten. "Yaprak döker bir yanım, bir yanım bahar bahçe" demiş diğer şair. Maalesef böyle. Saygıyla, eyvallah usta.  21.12.2012 14:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2862
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster