Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
4317
 

Yılın olayı “One Minute”

Yılın olayı “One Minute”
 

Davos'daki "One minute" çıkışıyla sükse yapan Erdoğan, yerel seçimde büyük başarı sağlayamadı.


*2009’un 5 önemli olayı hangisiydi?

30 Ocak’ta İsviçre’nin Davos kentinde yapılan Dünya Ekonomik Forumu’nun bir oturumunda İsrail Cumhurbaşkanı Perez’in diplomatik sınırları aşan sert konuşmalarına hedef olan Başbakan Erdoğan, kendisi konuşurken toplantı moderatörünün susturmak için konuna elle müdahalesi üzerine İngilizce bilmediği halde birkaç kez tekrarladığı “One Minute” sözcüğü yılın konusu oldu. Koluna müdahalenin sürmesi üzerine moderatörün elini itmiş ve toplantıyı da “Daha da Davos’a gelmem” diye terk etmişti.

Olay tüm Dünyada yankılandığı gibi Türkiye ve Orta Doğu’da da büyük tepkilere neden oldu. Erdoğan yurda dönüşünde Ak Partililerce kahraman gibi karşılandı. Bazı Ortadoğu ülkelerinde ve özellikle Filistin’de gösteriler yapıldı. İnternette olay videosu en çok izlenenler arasında yer aldı. “One minute” oyun videoları sürüldü. “One minute efsanesi” adıyla kitap bile yazıldı. Levent Kırca ve Cem Yılmaz’ın ilgili esprileri beğeniyle karşılandı. “One minute” gidişatı durdurmaya yönelik tepkisel refleksin simgesi haline geldi.

Yılın 2. önemli olayı adeta bir “seri” şeklinde gelen Ergenekon dalgaları sonucu yapılan tutuklamalar, görülmeye başlanan mahkemeler ile kazılar ve dinleme olaylarıydı. Mahkum olmayanlar hapiste tutulup fiilen ceza görmekte iken, davanın TSK’ya yansımaları, asker kişilerde meydana gelen intihar olayları izler bıraktı.

Yılın 3. önemli olayı Hükümetin “Kürt Açılımı” ya da “Demokratik Açılım” olarak nitelenen ama içeriği bir türlü öğrenilemeyen, açılımı gerçekleşmeyen ama hayal gücüyle sürekli tartışılan söylem idi. Güneydoğu’daki etkin güç olan DTP’nin muhatap olarak sürekli İmralı ve PKK’yı göstermesi, oradan gelen haberlerin de “uçuk” talepler içermesi sonucu, taraftar yitiren proje daha açıklanamadan gelecek yılın gündemine taşınmak durumunda kaldı.

Yıl geneline bakıldığında 5 yılda bir yapılması nedeniyle gündemde en fazla yer alması gereken 29 MART YEREL SEÇİMLERİ yılın 4. büyük olayı haline geldi. Seçimlere elindekileri koruyup, İzmir’i, Diyarbakır’ı ve Ankara Çankaya’yı alacağı iddiasıyla giren AKP (Ya da Ak Parti), buraları ve ummadığı başka yerleri muhalefete kaptırdığı gibi, İl Genel Merkezi oy oranında birinci parti olma konumunu korumasına karşın, yüzde 38.78 oy oranına gerilerek düş kırıklığı yaşadı. Ülkenin hemen hemen tüm kıyı belediyelerini muhalefete kaptırarak iç kesimlerdeki egemenliğini devam ettirdi. CHP yüzde 23.12, MHP :16.04 oy alarak onlar da umduklarını tam yakalayamadılar.

Yılın gündemde yer alan 5. büyük olayı 17 yaşındaki genç kız Münevver Karabulut’un vahşice parçalanmış cesedinin bulunması ve olayın faillerinin ancak 7 ay sonra, o da kendisi teslim olarak ele geçirilmesiydi. Olayın zanlısı olarak açıklanan Cem Garipoğlu’nun varlıklı bir aile çocuğu olması, gelişmelerin yavaş seyretmesi idarenin zafiyeti olarak görülüp, siyasete tahvil edilerek büyük tepkilere neden oldu. Zaman zaman gösteriler düzenlendi, medyada tartışıldı.

*Tespit ve değerlendirmeler kişisel kanaat olup, özgündür.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 115
Toplam yorum
: 1421
Toplam mesaj
: 61
Ort. okunma sayısı
: 9639
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, gecekondu kökenli ve emekliyim. Çankaya Lisesi'nden sonra Gazete..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster