Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
349
 

Yılın son derbisi GS-FB maçının değerlendrirmesi;

Yılın son derbisi GS-FB maçının değerlendrirmesi;
 

Sistem mi kaos futbolu mu?


 

 2012 nin son derbi maçı yarın oynanacak. Gazetelerde herkes bir şeyler yazmış. Genelde Galatasaray kazanır diyenler çoğunlukta. Hatta daha ileri gidip Fenerbahçenin hiç şansı yok deyip Gs’nin fark yapacağından bahsedenler var. Örneğin Sergen. Ona göre Galatasaray rahat kazanır. Fenerin hiç şansı yokmuş. Diğer gazete yazarlarının çoğu da aynı fikirde. Hatta FB’ye meyletmiş bazı yazarlar bile FB’ye en fazla beraberlik şansı veriyorlar.

 Bize göre ise durum çok farklı. Tüm bu ünlü yorumcular çalıştıkları kurumlarda bol sıfırlı maaş alanlar hangi gözle bakıyorlar anlamak gerçekten zor..Sistem futbolundan bi haber yorumcular bol keseden sallıyorlar.Bence  maç üç ihtimalli ama nasıl? Buyurun madde madde belirtelim. 

 Galasaray kazanır;

 1)Eskişehir-FB maçında olduğu gibi hakem uyduruk bir kırmızı kartla Fenerbahçe’nin bir oyuncusuna kırmızı kart gösterirse;

 2)Fenerbahçeli futbolcular sinirlenip disiplinden kopar, bildikleri gibi oynamaya kalkarlarsa;

 3)Hakem uyduruk bir penaltı, ikili mücadelelerde sürekli Galatasaray lehine düdük çalarsa. Malum maçta Gs ne zaman sıkışsa hakemler yardıma geliyor.Maçlarda adeta Gs’li futbolculara dokunmak yasak. 1461 Trabzon kupa maçında bile bir hakem faciası yaşandı.

 4)En önemlisi ise Fatih Terim’in bitmez tükenmez ballı şansı. Adam öyle şanslı ki Şampiyonlar liginde bile doğru dürüst maç oynamadan 10 puan topladı. Maç fikstürünü Fatih Terim yapsa bu kadar şansı bir araya o bile getiremez. Olur a havadan süzülen top Burak Yılmaz’ın olmadık bir yerine çarpar top doksandan ağlara gider. Olmadı değil. Bir GS-FB maçında takım arkadaşı topa vurdu dağlara taşlara giden top Hakan Şükür’ün kafasına çarpıp gol oldu.

 Bunun dışında normal sonuçlarda Gs’nin bu maçı kazanma şansı yüzde sıfır.Hatta yukarıda ki bazı olasalıklar olsa bile en fazla berabere biter.

  Fenerbahçe kazanır;

 1)Tek madde yazacağım. Eşit koşullarda ve iyi bir hakem yönetiminde Fenerbahçe son 2 aydır sahada uygulamaya çalıştığı sistem futbol anlayışından taviz vermez, futbolcular sakin kalırsa bırakın beraberliği Fenerbahçe bu maçı farka bile götürebilir. Şu an için Fenerbahçe’nin en büyük sıkıntısı attığı golden sonra takımın oynadığı sistemden vazgeçip gayri ihtiyari geriye yaslanmasıdır. Bu hastalığı henüz yenebilmiş değil. Hele tek farklı sonuçla maçın son dakikalarına girilirse ve bu sonucu korumaya çalışır hücumu düşünmez ise maç berabere bitebilir. Aksi halde Galatasaray’ın göstereceği baskı reflekslerine direnebilen bir Fenerbahçe bu maçı en az 2 ya da 3 farklı rahat kazanır.

 Yarın akşam bir kere daha bilim futbolu ile kaos futbol anlayışı kapışacak. Sistem mi yoksa günübirlik gaza getirilmiş futbolcular mı kazanacak hep beraber göreceğiz.

Ali İhsan Uğuz

15.12.2012

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Canlı Maç Anlatımı sayfamızda da yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben demiştim demek istemem ama hani GS nasıl kazanır madde madde gerçekleşti. Fatih Terim'in balı Bekir hayatının hatasını yapıp kendi kalesine gol attı. Hakem her ikili mücadeleyi GS lehine yorumlayıp Selçuk'un frikik golüne zemin hazırladı. Son olarak da Meireles'e sadece ikili mücadele de yorumlanabilecek bir durumda kırmızı kartı gösteriverdi. Ne desem ilahlar GS'nin şampiyonluğunu istiyor. Anlaşılan 3 Temmuz süreci devam ediyor. FB'nin cezası devam ediyor anlaşılan.

Ali İhsan UĞUZ 
 17.12.2012 9:03
 

İlginç bir yorum olmuş Ali İhsan Bey. Galatasaray'ı fazla hafife almışsınız gibime geliyor. Gerçi kimi noktalarda size katılmakla beraber, ben maçın çok da kolay geçmeyeceğini düşünüyorum. Ama şunun hakkını teslim edelim, Fenerbahçe şayet korkak futbol oynamayıp, sizinde işaret ettiğiniz gibi geriye yaslanmazsa farklı bir skor dahi elde edebilir. Bir de doğru bir kadro kurgusu önemli. Örneğin bu maçta Mehmet Topal'ı Bekir'in yerinde, Stoch'u, Caner'in yerinde ve orta alanda Meireles'in yanına Mehmet Topuz'u, Baroni'nin yerinde Özer tercihini kullanırsa daha keyifi bir Fenerbahçe izleriz kanısındayım. Selamlar Saygılar

Yıldız Nihat 
 15.12.2012 12:06
Cevap :
Merhaba Nihat Bey; Yorumunuza teşekürler. Ancak kadro konusunda size katılmıyorum. Bekir son haftaların en formda oyuncusu kesmek anlamsız. Özer zaten bizde değil kasımpaşa da. Sanırım isimler karıştı Sezer yazacaktınız. Belki Caner yerine Stoch Baroni yi ön liberoya alıp Sezer'i ileri sürebilir.Ancak Aykut Hoca bunu maçın berabere sürmesi halinde ikinci yarı yapacaktır. GS'yi hafife almıyorum ama fatih Terim'in şu kaos futbol anlayışının artık Türkiye bir daha gelmemek üzere gitmesi futbolumuz için dönüm noktası olacaktır.  15.12.2012 15:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 306
Toplam mesaj
: 94
Ort. okunma sayısı
: 2142
Kayıt tarihi
: 11.04.08
 
 

3 Ocak 1958 doğumluyum. S.Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaktayım. Edebiyat ve sinema ilgim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster