Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
616
 

Yıllık silah ve uyuşturucu geliri 53 milyar avro

Yıllık silah ve uyuşturucu geliri 53 milyar avro
 

pinterest.com'dan...


Kimin bu gelir?

Dün, İtalya’da lideri yakalanan mafya örgütü Ndrangheta (Nirangeta)’nın! (Euronews, 26.06.2016)

Rakama tekrar dikkat çekiyorum: Milyon değil, milyonun bin katı olan milyar, 53 milyar avro… Sadece, İtalya’daki bir mafya örgütünün yıllık geliri. Bu 53 milyar avronun ne kadarı, silahtan, ne kadarı uyuşturucudan, bu ayırım yok. Olsa iyiydi… Çünkü bilhassa, silahtan elde edilen gelir üzerinde durmak istiyorum.

Söz edilen gelirin büyük bir kısmının, belki 50 milyar avronun silahtan geldiğini değerlendiriyorum.

Türkiye’nin yıllık savunma bütçesi 18 milyar dolar civarında… Sadece İtalya’daki bir mafya örgütünün silahtan yıllık geliri ise bu rakamın 3 katına yakın.

Terör örgütleri eylem yaptıkça soruyoruz: Bu silahlar, patlayıcılar nereden, nasıl geliyor?

Lâkin rakam o kadar devasa ki terör örgütlerinin elindeki silahlarla da izahı mümkün değil… Meselâ, 31 Mart 2013 tarihindeki TSK açıklamasına göre, “PKK iki yılda 15 milyon dolarlık silah harcaması yaptı”. (ensonhaber.com)

Bu rakam, İtalyan mafyasının silahtan elde ettiği gelire göre devede kulak bile değil.

O vakit, İtalyan mafyası bu kadar silahı kimlere satıyor?

İtalyan halkına olabilir mi?

İtalyan halkı bebeklerine kadar silahlansa ve her yıl silahlarını denize atıp yeni silah edinse, yine de silaha verilecek para 50 milyarı değil, 5 milyarı bile bulamaz.

Demek ki daha büyük bir pazar olması lâzım…Bu pazarın sürekli silah tüketen uluslararası bir pazar haline gelmesi lâzımdır. Bunun için de dünyada gerginlikler, çatışmalar, savaşlar, iç savaşlar olmalıdır. Böyle bir pazar var mı? Sorulur mu, neredeyse bütün yeryüzü sathı!

x   x   x

İşin diğer bir boyutu da 50 milyar avroluk silahın kaynağıdır…

Mafya örgütünün kendi silah fabrikaları olmadığına göre, bu kadar büyük çaptaki silahlar legal, devletin kontrolündeki, vergi aldığı silah fabrikalarından temin edilmelidir.

Yani mafyaya bu silahlar, yasal silah tüccarları tarafından sağlanabilir. Başka bir yolu olamaz.

53 milyar avro, sadece İtalya’daki bir mafya örgütünün geliri. Dünya çapındaki geliri hesap edin! İşte, dünyanın her yerindeki savaşlarda, iç savaşlarda insanlar bu tatlı kâr için ölüyor.

Kimlik ve mezhep çatışmaları bahane, milyar avro kârlar şahane!

x   x   x

Faydalı Bilgiler: Gizli Eylemler ve Silahlı Müdahale

Devletlerin dış politikada kullandıkları araçlardan birisi de hedef ülkede gizli eylemlerde veya doğrudan silahlı müdahalede bulunmaktır. Gizli eylemler, hedef ülke içinde siyasî karışıklık yaratmak, terörist grupları desteklemek ya da kendi ülkesinde bu grup üyelerini eğitmekten, askerî darbeleri organize etmeye kadar pek çok faaliyeti kapsamaktadır.

AÖF, Uluslar arası Politika, S.115

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Blog’unuzu ağırlıklı olarak silah ticareti üzerine kurmuşsunuz; ama -dediğiniz gibi- şu anda dünyada o ölçekte silah ihtiyacı doğuran gerilla savaşları yok! 53 milyar euro, Mafia’nın; uyuşturucu ticareti, ihaleler ve kontratlar, silah ticareti, insan ticareti, genelev işletmeciliği ve tefecilik gelirlerinin toplamıdır. Ve bu rakamın içinde silah ticaretinin payı max %10’dur. Yıllık gelirin %60’ı uyuşturucudandır. Temiz bir dünya hayal etsek de bunun imkansız olduğunu hepimiz biliyoruz:( Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 27.06.2016 17:21
 

Gecmiste demirperde silah ticaretinin buyuk ureticileri arasindaydi tabiki kaynak Rusya. Gunumuzde bati ulkeleri abd dahil en buyuk satici. Ustelik yasal. Teknolojik olmamasi kaydiyla her ulkeye satilir. (teknolojik silahlar kongre onayini gerektirir) Bir silah dukkanindan birkac yuz dolara alabieceginiz hafif konvansiyonel silah ulkesinde teslim bir kac bin dolar olur.Binlerle carpin aradaki farki iste asil kazanc bu risk tasiyan harekette.Cok yillar once bizim ulke bile benimde sahidi oldugum cok kucuk capli bir hafif silah satisini afrika ulkelerinden birine sahis vasitasiyla gerceklestirmisti.Imkani olupta yapmiyan ulke yoktur sanirim.

Newyorker 
 27.06.2016 16:49
 

Bu rakamları görünce insanın aklı duruyor. Ama belli ki gerçeklerden konuşuyoruz. Bu adamlar insanlar birbirini öldürsün diye ellerinden geleni yapıyorlar. Tabii, içinde bulundukları devletler de onlara yardımcı. Yani dünya, iki yüzlü bir dünya.. Şu işe bakın! Teşekkürler.

Erdal Ceyhan 
 27.06.2016 13:06
 

Allah ıslah etsin demekten başka çare bulamıyorum sevgili arkadaşım... Leo Buscgalia bunlara "Bilen canavarlar" diyor boşuna değil bu tanım... Sevgilerimi sunuyorum:)

Halil Güven (Sökeli) 
 27.06.2016 13:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1415
Toplam yorum
: 4852
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1179
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster