Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Pınar Zeynep Efendioğlu

http://blog.milliyet.com.tr/headhunter

23 Ekim '07

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
917
 

Yıllık ücretli izin mi!!!

Yıllık ücretli izin mi!!!
 

Uzun ve yorucu bir çalışma döneminin ardından izin yapmaya karar verdiniz!!! Peki prosedürü biliyor musunuz??

Çalışanın yıllık ücretli izine hak kazanabilmesi için, işyerinde işe başladığı tarihten itibaren bir yıl çalışmış olması şarttır. Örneğin, Haziran ayında işe başlayan biri, gelecek yılın Haziran ayında izine hak kazanır ve istediği tarihte izine çıkar. Bir sonraki izin dönemi ise, kullandığı izin tarihinden değil, işe başladığı tarih baz alınarak tespit edilir. Eğer çalışan, işverenin birden çok işyerinde görev yaptıysa, bu süreler birleştirilerek izin hakkı tespit edilir.

Çalışan, izine çıkacağı tarihi bir ay önceden işverene bildirmek durumundadır. Yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez, fakat tarafların anlaşması doğrultusunda, bir bölümü on günden az olmamak şartıyla en çok üçe bölünebilir. İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler, doğum izini, dinlenme ve hastalık izinleri, izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. İşveren, yıllık ücretli izinleri işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara talep etmeleri ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere toplam dört güne kadar ücretsiz yol izni vermek zorundadır.

Çalışanların, aynı tarihle çakışan izin isteklerinde; işyerindeki kıdem ve bir önceki yıl iznini kullandığı tarih dikkate alınarak öncelikler belirlenir.

İZİN SÜRELERİ

Çalışanların izin süresi, iznini hak ettiği tarihteki hizmet süresine ve 4857 sayılı Kanunun 55 inci maddesine göre belirlenir.

• Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,
• Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,
• Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,
az olamaz.

Ancak, onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.

İZİN ÜCRETİ

Madde 21- İşveren veya işveren vekili, yıllık ücretli iznini kullanan her işçiye izin dönemine ilişkin ücreti ile ödenmesi bu döneme rastlayan diğer ücret ve ücret niteliğindeki haklarını izine başlamadan önce peşin olarak vermek veya avans olarak ödemek zorundadır.


-Bu Yönetmeliğin amacı, 4857 sayılı İş Kanununun 53 üncü maddesi uyarınca, işverenlerce işçilere verilecek yıllık ücretli izinlerin usul ve esaslarını belirlemektir

-Bu Yönetmelik, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 60 ıncı maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 8670
Kayıt tarihi
: 27.09.07
 
 

24/06/1974 İstanbul doğumlu, evli 2 çocuk annesiyim. Boğaziçi Koleji mezunu, A.Ü. Halkla İlişkiler m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster