Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '16

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
254
 

Yine, yeniden, unutmadan bahar

Yine, yeniden, unutmadan bahar
 

İnsan Kalbi Bir Dar Alan

“İnsan bir gün muhakkak unutur, unutmam derken neyi unutmam dediğini bile unutur” diyordu İclal Aydın bir yazısında ve soruyordu unutmuyorsa eğer neyi unutmuyor insan diye.  İyi olanı mı, sevindireni mi, yoksa kötü olanı, üzeni mi?. O kadar da güzel anlatmış ki unutmayı ve unutamamayı…

Kalp dediğin o dar alana nasıl dünyalar sığıyor anlayamıyorum, tasavvurumu aşıyor. Tek bildiğim, iyi ya da kötü anı fark etmiyor. Her iki taraf da zamanı geldiğinde kendisini hatırlatıyor yeniden. Geçmişe dönüp bakmak zorunda kaldığım böyle anlar için artık zaman birimi olarak gün, ay,yıl kullanmıyorum ben.

Ayrılalı mesela, ya da aldatılalı, ya da gideyim diye saçma salak psikolojik saldırıya maruz kalalı, gideli ve tüm bunlar biteli çok yol olmuş. Çok yere gitmişim, o çok yeni yerlerde pek çok kez turist pozları vermişim eski binaların önünde. Çok buluşmuşum dostlarla yeniden. Sevdiğimiz konserlere tek başına çok kez daha gitmişim. Ortak arkadaşlarımızın çocukları çok büyümüş. Çok boy atmış o zaman kreş çağında olan yeğenim. Araya birkaç  bahar ve kış ve yaz girmiş. Güneş çok çok  batmış, defalarca çok doğmuş, milyonlarca uçak uçmuş, kuşlar hiç durmamış üstümüzde. Çok mutlu kutlamalara denk gelmişim, doğumgünüydü, yıldönümüydü, nişandı, düğündü… Velhasıl yapamadığımız çok şeyi başkalarında eskitmişim çok fazlasıyla. Çok insanı dışarıda bırakmışım hep kulp takıp. Çok kahvaltı sofraları kurmuşum güne taze ve mutlu başlamak için. Binlerce sayfa okumuşum o günlerin ütüne, onlarca karakter konuşturmuşum o kitaplarda zihnimle. Çoklar çok bende.

Ama unutuyor gibisin bir şekilde.. Bir sabah uyanıyorsun ve artık hiçbir yerinin acımadığını fark ediyorsun. Geçiyor… Aynı şekilde hayallerini unutuyorsun, isteklerini, beklediklerini, umut ettiklerini. Kurduğun düşleri, hayata dair merak ettiklerini. Aklına gelmiyorlar.

Sonra günlük hayat akarken sıradan; bir an, bir ses, bir koku, bir insan, bir olay…Bir duyguna basıyor ve geçmişte bıraktıklarını son sürat hücum ettiriyor belleğine. Arı sokması gibi, eline çiçek dikeni batması gibi, kağıt kesiği gibi. İnce bir sızı.. O zaman o çoklar küçük kalbimi okyanus yapıyor, her damlasının ağırlığını bildiğim. Şaşırıyorum hayat denen büyük silindirin ezip un ufak edemediklerine, yok edemediklerine. Hala orada duruyor olmalarına..

Çocukluk kahramanlarımızın, tatlarımızın, heyecanlarımızın hiç küçülmeden en büyük halleri ile aynı yerde bekliyor olması gibi. Onlarda duruyor aynı dar alanda. Belki çok geride… Ama duruyorlar.

İzmir Fuar alanının önünden geçerken; annenin elinde geçtiğin kapıyı hatırlaman ve o kapının hala devasal olması gibi. Peter Pan biblosunu gördüğünde eskiden geleceğe dair kurduğun bütün hayallerinin yeniden,hala pespembe ve çok uzak ama çok güzel  görünmesi gibi. O küçücük Peter Pan’ın sana , dünya ve insanlar ile ilgili iyi niyetlerini hiç eskimemiş, hiç yıpranmamış, hiç tüketilmemiş kadar geri getirmesi gibi. Eline geçen eski bir kitabın, bir zamanlar sana, aslında sevmeyi ne kadar sevdiğini kolaylıkla hatırlatması gibi..

Üzerinden binlerce yemek, uyku, yol, insan geçen her iyi ve kötü anının bir gün yeniden geri dönebildiğini gördüm. Belki kötüler acıtmıyor eskisi gibi, iyilerin coşkusu bir nebze düşmüş ama unutulmuyorlar. Esasen iyi ki de öyleler. Bana insan olduğumu hatırlatıyorlar.. Yaşadığımı… İçlerinden iyi gelenleri seçersem, devamının daha kolay olduğunu. Yapmam, tekrarlamam ve bazen hiç oralı olmamam gereken şeyleri.. Geride bırakmamam gereken insanları, görünce ya da yeni tanıştığımda uzak durmam gereken kişileri.  İlk ve son baharları.. O baharlarda tatlı tatlı ısınmanın ya da ıslanmanın keyfini hatırlatıyorlar.

Hep yine de  bir Bahar olduğunu hatırlatıyor, insan kalbi denen o dar alan. İçine her şeyi alıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1110
Kayıt tarihi
: 18.03.12
 
 

Edebiyatı, okumayı ve yazmayı çok seviyorum... Günlük hayata ve kavramlara dair söyleyecek sözüm ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster